21 października 2022 r. MF poinformowało o udostępnieniu zaktualizowanej wersji testowej Aplikacji Podatnika KSeF. Umożliwia ona m.in. wystawianie i odbieranie faktur z KSeF oraz podgląd faktur. Aktualizacja uwzględnia uwagi i sugestie zgłoszone podczas testów. Od 1 stycznia 2023 r. będą obowiązywać nowe, minimalne stawki podatku od środków transportowych. Nowe stawki będą wyższe od obowiązujących
Przychody z dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego należy traktować jako przychody z działalności rolniczej. Tym samym stanowią one dla osoby prawnej przychody niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Czy do ustalenia wskaźnika preproporcji należy doliczać do obrotu z działalności gospodarczej wartość otrzymanych z Gminy środków na działalność stołówki szkolnej
Czy od otrzymanych dopłat należy zapłacić podatek dochodowy? Czy otrzymane dopłaty należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-37 jako przychód lub dochód? Czy otrzymane dopłaty dzieli się proporcjonalnie na osoby, które współdzierżawiły ziemię w przypadku gdy należy dopłaty uwzględnić w zeznaniu rocznym PIT-37?
Czy koszty uzyskania przychodów służące działalności opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób prawnych, np. koszty wycen, pośrednictwa przy sprzedaży, nabycia nieruchomości, przygotowania działki do sprzedaży, sfinansowane z otrzymanych dopłat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stanowią koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych?
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości zakwalifikowania uzyskanych przychodów do przychodów z działalności rolniczej
Czy otrzymane przez Spółkę płatności obszarowe (jednolita i uzupełniająca), przyznane na podstawie art. 7 ust. l i 2 oraz art. 19 ust. 1 i 2 ustawy o płatnościach, są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. l pkt 36 PDOP?
Czy opisane powyżej otrzymane dopłaty od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych? Czy koszty uzyskania przychodów służące działalności opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób prawnych - np. komunikacja publiczna oraz pozostałe usługi transportowe czy też działalność stołówkowa, sfinansowane z otrzymanych dopłat, o których mowa w pytaniu
W zakresie skutków podatkowych związanych otrzymywanymi płatnościami obszarowymi.
Czy kwoty otrzymanych refundacji wywozowych opisane w stanie faktycznym wniosku, korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 116 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Refundacje wywozowe związane z eksportem mięsa i jego przetworów poza terytorium Unii Europejskiej nie podlegają zwolnieniu przedmiotowemu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Są one wolne od podatku dochodowego na mocy art. 17 ust. 1 pkt 48 tej ustawy.
Czy otrzymywane przez Spółkę dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy wynagrodzenia wypłacane ze środków finansowych 6. Programu Ramowego Unii Europejskiej podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy otrzymana dopłata bezpośrednia od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych?
Czy dopłaty (refundacje wywozowe) za eksport cukru, który nie może być sprzedany na rynku unijnym, wypłacane Spółce ze środków unijnych przez Agencję Rynku Rolnego są dopłatami bezpośrednimi przekazywanymi producentom w ramach Wspólnej Polityki Rolnej podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych .
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych otrzymane z Unii Europejskiej?
Czy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków sfinansowanych z otrzymanych płatności bezpośrednich do gruntów rolnych?
Czy do osiąganych przez Gospodarstwo Łowieckie Sp. z o.o przychodów należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy jedynie przepisy ustaw o podatku rolnym i leśnym?
Czy otrzymane w grudniu 2004r. płatności bezpośrednie do gruntów rolnych na podstawie ustawy z dnia 18 grudnia 2003r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych (Dz.U. z 2004r. Nr 6, poz. 40 z późn. zm.) podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu proporcji obrotu za 2004r. z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym
Czy dopłaty bezpośrednie, stosowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE, podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?
Przedmiotem działalności Spółki jawnej jest handel - eksport owoców i warzyw. Ponadto Spółka świadczy usługi w zakresie transportu międzynarodowego. W ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (SAPARD) zgodnie z zawartą umową z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma otrzymać dotacje w kwocie 204.760,52 zł, co stanowi 47,01% kosztów przedsięwzięcia
Przedmiotem działalności Spółki jawnej jest handel - eksport owoców i warzyw. Ponadto Spółka świadczy usługi w zakresie transportu międzynarodowego. W ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (SAPARD) zgodnie z zawartą umową z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma otrzymać dotacje w kwocie 204.760,52 zł, co stanowi 47,01% kosztów przedsięwzięcia