Badania profilaktyczne
Artykuł

Coraz popularniejszym sposobem przemieszczania się staje się jazda na hulajnodze. Jak się okazuje korzystają z nich nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy. Ci ostatni nabywają hulajnogi nie tylko dla siebie, ale także dla swoich pracowników. W raporcie przedstawiamy jak rozliczać zakup hulajnóg na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wraz z ewidencją w pkpir i księgach rachunkowych

Porada

Poniesione przez pracodawcę koszty profilaktycznych badań lekarskich z zakresu medycyny pracy wynikają z jego obowiązków i nie stanowią dla pracownika podstawy wymiaru składek ZUS. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zleceniobiorców. Jeśli zleceniodawca skieruje zleceniobiorcę na badania, to ich koszt będzie stanowił dla zleceniobiorcy przychód podlegający oskładkowaniu.

Porada

Zatrudniamy zleceniobiorców. Od każdej z tych osób wymagamy zaświadczenia lekarskiego o zdolności do wykonywania czynności wynikających z umowy (w ramach badań wstępnych). Zleceniobiorcy przeprowadzają badania na swój koszt, a następnie zwracamy im ten wydatek na podstawie przedłożonej przez nich faktury. Założyliśmy, że koszt badań nie powinien przekraczać 60 zł i do tej wysokości dokonujemy zwrotu

Porada
07.08.2011 Podatki

Naszym pracownikom zapewniliśmy bezpłatny dojazd na obowiązkowe i nieobowiązkowe badania lekarskie. Czy w tej sytuacji u tych osób powstanie przychód do opodatkowania?

Porada
17.05.2011 Podatki Kadry i płace

Świadczymy m.in. usługi w zakresie wykonywania okresowych badań lekarskich dla pracowników. Wiemy, że zmieniły się przepisy ustawy o VAT w tym zakresie. Czy w związku z tym po 1 stycznia 2011 r. w dalszym ciągu możemy korzystać ze zwolnienia, czy powinniśmy objąć je podatkiem - jeśli tak, to w jakiej stawce?