Nakłady ponoszone przez podatnika na dostosowanie cudzej nieruchomości lub środka trwałego do własnych potrzeb są klasyfikowane jako tzw. inwestycja w obcym środku trwałym. Rozliczenie podatkowe tego rodzaju wydatków może być dla podatników problematyczne, szczególnie w sytuacji wcześniejszego terminu rozwiązania umowy lub zwrotu poniesionych nakładów. W publikacji wskazujemy, w jaki sposób należy
Podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na najem lokali mieszkalnych dla swoich pracowników i współpracowników – wyrok NSA z 12 grudnia 2023 r., sygn. akt I FSK 281/23.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok korzystny dla tych podatników VAT, którzy zapłacili zawyżony VAT swoim dostawcom. Jego zdaniem mogą oni otrzymać zwrot nadpłaconego podatku wraz z odsetkami bezpośrednio od organu podatkowego – wyrok TSUE z 7 września 2023 r. w sprawie C-453/22.
Zakaz odliczenia VAT od nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych nie może dotyczyć podatników, którzy nabywają te usługi w celu ich odsprzedaży konsumentom lub innym podatnikom VAT – wyrok NSA z 31 stycznia 2023 r., sygn. akt I FSK 2347/19.
TSUE orzekł, że organy podatkowe nie mogą odmówić podatnikowi prawa do odliczenia wyłącznie na tej podstawie, że dokonana czynność, zgodnie z przepisami krajowego prawa cywilnego, została uznana za pozorną lub nieważną. Aby odmówić podatnikowi prawa do odliczenia VAT, muszą być spełnione unijne przesłanki uznania transakcji za pozorną albo gdy transakcja została faktycznie dokonana, że jest wynikiem
Podatnicy zobowiązani do skorygowania VAT naliczonego za rok ubiegły powinni dokonać korekty (tzw. rocznej) w JPK_V7 składanym w lutym (za styczeń). Taki termin korekty obowiązuje zarówno podatników rozliczających się miesięcznie, jak i kwartalnie.
Możliwa jest sytuacja, w której wydatek podatnika może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów jako koszt pośredni, ale nie może być podstawą do odliczenia podatku naliczonego - wyrok NSA z 7 lipca 2022 r., sygn. akt I FSK 1016/18.
Organy podatkowe mogą zawiesić prawo podatnika do odliczenia VAT naliczonego lub zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym w celu ustalenia w odrębnym postepowaniu, czy doszło do oszustwa podatkowego lub karuzeli podatkowej. Nie może to jednak spowodować naruszenia zasady neutralności VAT i de facto pozbawiać podatnika słusznego prawa do odliczenia VAT lub otrzymania zwrotu podatku. Takie wnioski
Rozpoczęta przez Rosję wojna z Ukrainą spowodowała exodus uchodźców z Ukrainy, zwłaszcza do Polski. Spotkało się to z wyjątkową reakcją ze strony osób i firm z Polski, które na różne sposoby pomagają uchodźcom z Ukrainy. W niniejszym raporcie omówione zostaną rozwiązania podatkowe dla podmiotów pomagających uchodźcom z Ukrainy.
TSUE orzekł, że prawo do odliczenia VAT nie powstanie, jeżeli obie strony błędnie przyjęły, że czynność jest zwolniona z VAT, mimo że była to czynność opodatkowana. Potencjalnego podatku od takiej czynności nie można uznać za podatek należny lub zapłacony, a zatem nie można go też odliczyć (wyrok TSUE z 13 stycznia 2022 r. w sprawie C-156/20).
Zakupów przedsiębiorcy dokonywać mogą nie tylko w kraju, ale również za granicą. W publikacji omawiamy skutki dokonywania takich zakupów w zakresie podatku VAT oraz podatku dochodowego, a także ich ewidencję w księgach rachunkowych.
Zadeklarowana przez podatnika nadwyżka podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy, wykazywana następnie w kolejnych deklaracjach, może być bez ograniczenia czasowego elementem kolejnych rozliczeń (czyli przenoszona), dopóki jej wysokość nie zostanie zakwestionowana w prawnie przewidzianej formie lub w całości nie zostanie skompensowana z VAT należnym - wyrok NSA z 24 lutego 2021 r., sygn.