Przedsiębiorca rejestrujący sprzedaż na kasie fiskalnej ma obowiązek od 1 maja 2019 r. zapoznawać zatrudniane osoby z zasadami ewidencjonowania sprzedaży - bez względu na formę współpracy i przed rozpoczęciem prowadzenia przez nie ewidencji w tym zakresie. Nieprzestrzeganie przez te osoby zasad prowadzenia ewidencji sprzedaży jest zagrożone grzywną jaka może zostać na nie nałożona za przestępstwo skarbowe
Podatnik w prawidłowej wysokości i w terminie odprowadził VAT do urzędu skarbowego. Jednak ze względów technicznych deklarację dotyczącą tego podatku przesłał kilka dni po terminie. Czy w tej sytuacji może mu zostać wymierzona kara przez urząd skarbowy?
Wysokość kar nakładanych na podstawie przepisów Kodeku karnego skarbowego (dalej: k.k.s.) jest zależna od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2017 r. spowodował też wzrost wysokości kar nakładanych na podstawie k.k.s. Przedstawiamy informację o wysokości kar obowiązujących po podwyżce minimalnego wynagrodzenia w 2017 r. do 2000 zł.
Klient naszego biura rachunkowego otrzymał karę grzywny po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy za brak aktualnych badań lekarskich jednego z pracowników. Czy możemy tę karę zaliczyć do jego kosztów?
Od 1 stycznia 2016 r. płaca minimalna wzrosła do 1850 zł. Podwyżka płacy minimalnej oznacza nie tylko wzrost pensji osób zarabiających najniższe stawki, ale też wyższe kary grzywny za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Minimalna płaca to wskaźnik wykorzystywany przy obliczaniu tych kar. Im wyższa jest płaca minimalna, tym wyższe kary grożą podatnikom za wykroczenia i przestępstwa skarbowe.
Po zmianach przepisów od 1 stycznia 2018 r. obcokrajowiec spoza Unii Europejskiej będzie mógł pracować w turystyce, rolnictwie czy ogrodnictwie, jeśli uzyska zezwolenie na pracę sezonową. Taka praca będzie mogła trwać maksymalnie przez 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Z kolei na podstawie oświadczenia, zamiast zezwolenia, nadal będą mogli wykonywać pracę obywatele sześciu państw zza wschodniej granicy
Ministerstwo Finansów ostrzegło przedsiębiorców branży gastronomicznej oraz ich pracowników, a w szczególności kelnerów przed konsekwencjami braku wystawiania paragonów fiskalnych. Taka praktyka jest niezgodna z przepisami i może rodzić negatywne konsekwencje zarówno dla przedsiębiorcy - właściciela restauracji, jak i dla kierownika zmiany i kelnera, który nie rejestruje transakcji za pomocą kasy fiskalnej
Zbliża się końcowy termin złożenia zeznania podatkowego. Wiele osób odwleka to na ostatnią chwilę. Niewywiązanie się z terminu, który w tym roku upływa 2 maja, może powodować dotkliwe konsekwencje.
Firma podpisała z osobą fizyczną umowę o wynajem pomieszczenia. W umowie jest wartość czynszu, data płatności, ale nie ma nic o tym, że czynsz będzie płacony na podstawie rachunku czy faktury VAT. Wynajmujący wzbrania się teraz przed wystawieniem rachunku. Na jakiej podstawie mogę zaksięgować do pkpir wydatki ponoszone za wynajem, czy mogę sporządzić dokument wewnętrzny?