Obowiązki płatnika w zakresie skutków podatkowych ugód zawartych z kredytobiorcami/pożyczkobiorcami.
Opodatkowanie kwot zasądzonych tytułem kosztów zastępstwa procesowego.
Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na wynagrodzenie zespołu adwokatów z tytułu zastępstwa procesowego, w wyniku którego uzyskał przychód z tytułu zadośćuczynienia wraz z odsetkami, jednakże zaliczeniu podlega tylko część tych wydatków, w wysokości odpowiadającej proporcji przychodu w postaci odsetek podlegającego opodatkowaniu w ogólnej kwocie świadczeń otrzymanych
w zakresie ustalenia czy wypłacone świadczenia wraz z odsetkami na rzecz pracownika oraz poniesione w związku z tym koszty procesu będą dla Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu.
Wynagrodzenie dla radcy prawnego wypłacane byłej pracownicy jest dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód osiągany z działalności wykonywanej osobiście.
Zwrot kosztów zastępstwa procesowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług gdyż stanowi część zapłaty za usługę zastępstwa procesowego świadczonej przez Wnioskodawcę na rzecz Klienta. Zatem w przedmiotowej sprawie uzyskiwanie kosztów zastępstwa procesowego przez Wnioskodawcę związane jest bezpośrednio z umownym stosunkiem zlecenia z Klientem. Wnioskodawca w imieniu Klienta pobiera od strony
Czy w przypadku umowy z kontrahentem A, przytoczone zapisy wskazują na powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w okresie, w którym koszty zastępstwa procesowego zostaną przekazane Wnioskodawcy przez kontrahenta A lub komornika, nawet jeżeli Wnioskodawca wystawi wcześniej (tj. w ciągu 15 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku zasądzającego
Brak opodatkowania podatkiem VAT kwot zasądzonych tytułem kosztów zastępstwa prawnego lub kosztów zastępstwa adwokackiego w egzekucji.
W zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zadośćuczynienia i renty wyrównawczej wraz z odsetkami, kosztów zastępstwa procesowego, kosztów sądowych oraz zaliczenia do przychodów zwrotu wypłaconych świadczeń.
Zasądzone kwoty kosztów zastępstwa procesowego są elementem wynagrodzenia Spółki za świadczenie usług prawnych na rzecz Ubezpieczyciela i podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Czy wystawione przez kancelarię faktury za pomoc prawną w zakresie obejmującym zastępstwo procesowe będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu?
Czy Wnioskodawca ma prawo zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodu ponoszone wydatki (np. z tytułu opłat sądowych, z tytułu wynagrodzenia dla radców prawnych za zastępstwo procesowe podczas procesów sądowych, wydatki z tytułu opinii biegłych sądowych oraz inne należne koszty sądowe), z tytułu prowadzenia przez Wnioskodawcę przed
Czy za koszty uzyskania przychodów można uznać koszty zastępstwa procesowego oraz opłaty za pozew do sądu? Jeśli tak, to w jakim roku można je zaksięgować aby obniżyć podatek dochodowy?
Opodatkowanie dodatkowego wynagrodzenia z tytułu kosztów zastępstwa procesowego.
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych kwot od dłużnika lub komornika według stawki podstawowej oraz dokumentowania otrzymanych kwot.
Czy otrzymany przez Spółkę wskutek egzekucji komorniczej lub bezpośrednio przez dłużnika zwrot kosztów zastępstwa procesowego lub kosztów zastępstwa adwokackiego w egzekucji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Czy wypłacane dodatkowe wynagrodzenie z tytułu zasądzenia kosztów zastępstwa procesowego dla radcy prawnego, zatrudnionego w państwowej jednostce budżetowej w ramach stosunku służbowego lub stosunku pracy należy traktować jako przychód z tytułu stosunku służbowego (stosunku pracy) wymienionego w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym stosować koszty uzyskania przychodu
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Czy otrzymany przez Spółkę od dłużnika, a zasądzony przez sąd od dłużnika zwrot kosztów zastępstwa procesowego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Czy zasądzone koszty zastępstwa procesowego są kwotą brutto czy netto, tj. czy prawidłowe jest wystawienie przez radcę prawnego w opisanym powyżej stanie faktycznym faktury na kwotę 7.200,00 zł plus 23% podatku VAT, jeżeli tak brzmi umowa zawarta pomiędzy Zleceniodawcą a zawodowym pełnomocnikiem procesowym (Zleceniobiorcą) i czy też zasądzona kwota 7.200,00 zł jest kwotą brutto i tak też powinna być
Czy otrzymane wynagrodzenie z tytułu zasądzonych kosztów zastępstwa Procesowego dla Radcy Prawnego ustanowionego z urzędu, który wykonuje zawód radcy prawnego wyłącznie w spółce, należy traktować jako przychód z działalności gospodarczej Spółki komandytowej, w której wspólnikiem jest ten Radca prawny czy też należy je traktować jako przychód z działalności wykonywanej osobiście?
zakwalifikowania przez płatnika do odpowiedniego źródła przychodów kosztów zastępstwa procesowego wypłacanych radcy prawnemu