Informację o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) dla przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. należy wypełnić na wzorze nr 29. Pracodawcy najczęściej wystawiają ją dla podatników będących pracownikami lub osobami zatrudnionymi na podstawie umów cywilnoprawnych. W każdym przypadku PIT-11 dotyczy
Pracownik otrzymał od firmy nagrodę jubileuszową. Jak opodatkować to świadczenie?
Pracodawcy, którzy w trakcie epidemii COVID-19 zaszczepią na grypę swoich pracowników, nie muszą pobierać z tego tytułu zaliczek na PIT, ale przychody te powinni oskładkować. Wydatki poniesione na zakup szczepionek mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Pracownik, który otrzymał od pracodawcy prezent z okazji ważnego wydarzenia w jego życiu, takiego jak np. narodziny dziecka, nie uzyskuje z tego tytułu przychodu ze stosunku pracy. Tego rodzaju świadczenie stanowi darowiznę w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Po spełnieniu ustawowych warunków darowizna ta może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem. Takie stanowisko
W naszej firmie rozpoczęły się zwolnienia grupowe. Pracownicy, którzy zostaną nimi objęci, dostaną odprawy. Jak należy rozliczyć PIT od takich odpraw?
Pracodawcy zwyczajowo obdarowują pracowników prezentami świątecznymi i organizują spotkania wigilijne. Ten zwyczaj może być w tym roku mocno ograniczony ze względu na trwającą epidemię COVID-19, ale z pewnością nie całkowicie. Przypominamy, jakie obowiązują zasady rozliczania podatkowego oraz składkowego tych świadczeń. Przedstawiamy je w dwóch praktycznych tabelach podzielonych ze względu na źródło
Urlop wypoczynkowy to czas, w którym wielu pracowników nadal korzysta z telefonów i samochodów służbowych. Zdarza się również, że pracodawcy są zmuszeni odwołać pracownika z urlopu albo przesunąć jego termin na inny niż wcześniej zaplanowany. Towarzyszy temu zwrot poniesionych przez pracowników kosztów. W związku z tym pracodawcy mają wątpliwości, jak rozliczyć takie świadczenia po stronie pracowników
Pracodawca chce zorganizować pracownikom dojazd do pracy busem. Czy takie świadczenie będzie dla nich przychodem i należy je opodatkować PIT?
Pracownikowi, który nieodpłatnie korzysta ze służbowego samochodu elektrycznego do celów prywatnych, należy ustalić ryczałt w wysokości 250 zł. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Zwrot wydatków poniesionych przez pracowników w związku z wykorzystywaniem samochodów prywatnych do celów służbowych nie stanowi dla nich przychodu ze stosunku pracy - wyrok NSA z 16 października 2019 r., sygn. akt II FSK 3531/17.
Początek każdego roku to okres wystawiania przez płatników informacji podatkowych za poprzedni rok. Do najczęściej sporządzanych informacji należy PIT-11 wystawiany m.in. dla pracowników oraz zleceniobiorców. Za 2019 r. obowiązuje wersja 25 informacji PIT-11. Wprowadzono w niej wiele zmian związanych z obowiązującym od 1 sierpnia 2019 r. zwolnieniem z PIT dla młodych. W raporcie przedstawiamy rozwiązania
Czy wydatki zwrócone pracownikowi w związku z zakupem przez niego soczewek kontaktowych korzystają ze zwolnienia podatkowego?
Pracodawca skierował pracownika na studia podyplomowe. Zdecydował się również opłacić pracownikowi koszty dojazdu na zajęcia. Czy od takiego świadczenia pracownik powinien zapłacić PIT?
Pracodawca zamierza skierować jednego z pracowników na studia. Czy środki przeznaczone na zakup podręczników dla tego zatrudnionego będą u niego opodatkowane PIT?
Pracownik, któremu pracodawca dofinansował ze środków ZFŚS koszt wycieczki, nie uzyskuje przychodu ze stosunku pracy. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Czy pracownik, który dostał samochód służbowy i zgodę na parkowanie nim pod domem, osiąga z tego tytułu przychód, który powinien być opodatkowany PIT?
Odprawy pracownicze wypłacane na podstawie układu zbiorowego pracy nie korzystają ze zwolnienia z PIT - wyrok NSA z 2 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 881/17.