Przekazywanie pracownikom bonów towarowych w celach motywacyjnych – jako nagród uznaniowych za osiągnięte wyniki pracy – nie stanowi nieodpłatnego świadczenia usług na cele prywatne pracowników i nie podlega opodatkowaniu VAT - wyrok TSUE z 17 listopada 2022 r. w sprawie C-607/20.
Pracodawcy zwyczajowo obdarowują pracowników prezentami świątecznymi i organizują spotkania wigilijne. Ten zwyczaj może być w tym roku mocno ograniczony ze względu na trwającą epidemię COVID-19, ale z pewnością nie całkowicie. Przypominamy, jakie obowiązują zasady rozliczania podatkowego oraz składkowego tych świadczeń. Przedstawiamy je w dwóch praktycznych tabelach podzielonych ze względu na źródło
Od 1 stycznia 2019 r. podatnik, sprzedając bony jednego przeznaczenia, powinien je opodatkować w momencie sprzedaży. Natomiast bony jednego przeznaczenia wyemitowane (czyli sprzedane) przed 1 stycznia 2019 r., podlegają opodatkowaniu VAT dopiero w momencie, w którym podatnik zapłaci bonem za towar lub usługę.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego związanego z wykorzystaniem przez Użytkownika Karty Podarunkowej na nabycie Towarów od Wnioskodawcy
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu podatkowego z tytułu otrzymania przez Wnioskodawcę od Nabywcy środków pieniężnych za Karty Podarunkowe, które następnie uzyskają status Przeterminowanych Kart Podarunkowych.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu podatkowego z tytułu wystąpienia Nadwyżki Karty Podarunkowej w przypadku wykorzystania jej przez Użytkownika na nabycie Towarów od Sprzedawców.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu podatkowego z tytułu sprzedaży Karty Podarunkowej.
W zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności sprzedaży bonów oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem kuponów od Partnera.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z realizacją przez klientów voucherów w sklepach Wnioskodawcy
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przyznania pracownikom świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Dotyczy opodatkowania podatkiem VAT wydania bonu na realizację określonego rodzaju usług gastronomicznych oraz dokumentowania tego wydania fakturą lub paragonem wydrukowanym z kasy fiskalnej.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze sprzedażą premiową oraz obowiązki płatnika związane z osiąganymi przychodami przez beneficjentów będących osobami prawnymi z tytułu sprzedaży premiowej.
Zakres skutków podatkowych uczestnictwa w imprezie integracyjnej oraz możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego.
w zakresie ustalenia, czy sprzedaż bonów (voucherów) uprawniających do otrzymania konkretnie wybranej usługi gastronomicznej generuje przychód w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Podatek od towarów i usług w zakresie nieuwzględnienia do limitu 150.000 zł kwoty wynikającej z dystrybucji bonów.
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży bonów podarunkowych.
Moment ewidencji za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży realizowanej na podstawie bonu podarunkowego.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy (moment rozpoznania przychodów i moment zaliczenia do kosztów podatkowych) z tytułu sprzedaży bonów podarunkowych na poczet usług, które zostaną wykonane w następnych okresach?
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności polegającej na nieodpłatnym wydaniu bonu, kuponu, żetonu, zdrapki lub vouchera.
ustalenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą voucherów
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności odsprzedaży bonów oraz sposobu dokumentowania odsprzedaży bonów.