W 2024 r. pojawił się szereg projektów nowelizacji przepisów w zakresie podatków, ubezpieczeń społecznych, prawa pracy i prawa gospodarczego, które w założeniach projektodawców miały wejść w życie w 2025 r. Niestety projekty te nie zostały zrealizowane i nie weszły w życie 1 stycznia 2025 r. Przypominamy, czego dotyczyły te projekty, oraz informujemy, na jakim etapie się one znajdują.
Prawo do zwrotu nadpłaty po upływie 5 lat wygasa, jeśli podatnik wcześniej nie złoży wniosku o jej zwrot. Nie wpływa na to okoliczność, że zwrot nadpłaty podatku w określonych przypadkach powinien nastąpić z urzędu, czyli z inicjatywy samego organu podatkowego – wyrok NSA z 24 kwietnia 2024 r., sygn. akt III FSK 38/23.
Od wyrobisk górniczych kopalnie nie będą musiały płacić podatku od nieruchomości. To, jak powinny być opodatkowane urządzenia znajdujące się w tych wyrobiskach, będzie jednak rozstrzygane indywidualnie. Takie stanowisko zajął Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 13 września 2011 r. (sygn. akt P 33/09).
Płatnik, który przez pomyłkę z ostrożności pobrał nienależny podatek, musi zwrócić potrącone sobie wynagrodzenie - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 sierpnia 2011 r. (sygn. akt II FSK 442/10).
Wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej powstałej z przekształcenia spółki komandytowej może wystąpić o zwrot wpłaconych zaliczek na pdof za rok przekształcenia, jeżeli nie wypłacono mu dywidendy - wyrok NSA z 8 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 3890/13.
Zaliczki na podatek dochodowy uiszczone przez wspólnika spółki osobowej przed przekształceniem w spółkę komandytowo-akcyjną powinny zostać zwrócone, jeśli spółka przekształcona nie wypłacała zysku - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 sierpnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 3890/13).
Płatnik posiadający nadpłatę składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz FP i FGŚP może wystąpić do ZUS o zwrot nadpłaconych składek. Jeżeli jednak termin zwrotu nienależnie opłaconych składek ulegnie przedawnieniu, nadpłata zostanie z urzędu zaliczona na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek.
Koryguję deklarację VAT-7 za maj 2013 r. W wyniku korekty powstała nadpłata zapłaconego podatku VAT. 1. Czy mogę potrącić sobie kwotę nadpłaty w przelewie podatku VAT wynikającego z deklaracji VAT-7 za lipiec 2013 r.? 2. Czy muszę wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością deklarowała w latach 2009-2012 grunty, budynki i budowle do opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Na skutek przeprowadzonej w 2012 r. analizy poprawności dotychczasowego sposobu opodatkowania tym podatkiem spółka stwierdziła, że płaciła go od zawyżonej podstawy opodatkowania. Spółka złożyła korekty deklaracji na podatek od nieruchomości za lata 2009-2012
Możliwość korekty złożonej deklaracji jest ograniczona czasowo. Termin przedawnienia liczy się od momentu złożenia deklaracji pierwotnej, a nie jej korekty - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 lipca 2011 r. (sygn. akt II FSK 391/10).
Zleceniobiorca nie poinformował nas, że podjął pracę. Jest to emeryt, który pracuje u nas cyklicznie na umowę zlecenia od 2009 r. Przysługują mu 50% koszty uzyskania - świadczy pracę w zakresie usług twórców i wykonawców. W 2010 r. zleceniobiorca poinformował mnie, że od sierpnia 2009 r. pracuje również na podstawie umowy o pracę i zarabia miesięcznie 1400 zł. W tym czasie pracował dla nas na podstawie
Na początku roku zmarł nasz pracownik. Należne mu wynagrodzenie wypłaciliśmy żonie, która jest jedyną osobą uprawnioną do renty rodzinnej. Okazało się, że pracownik pracował dodatkowo w innej firmie, o czym nie wiedzieliśmy i z tego powodu doszło do nadpłaty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za 2009 r. W październiku, po otrzymaniu w tej sprawie pisma z ZUS, sporządziliśmy korektę dokumentów
Polski parlament uchwalił już kolejną nowelizację Ordynacji podatkowej. Wprowadzane zmiany dotyczą m.in. składania przez podatników i płatników dokumentów elektronicznych, zasad sprawowania przez ministra ogólnego nadzoru w sprawach podatkowych, wysokości stawki odsetek za zwłokę, zasad udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, możliwości zwrotu
Zdarza się, że podatnicy odwołują się od decyzji określającej wysokość podatku i decyzje te są uchylane. Podatnicy oczekują zwrotu nadpłaty wraz z odsetkami po uchyleniu decyzji, podczas gdy nie odbywa się to natychmiast. Przedstawiamy zasady zwrotu nadpłaty w takich przypadkach.