W sytuacji wniesienia aportem do spółki osobowej jednoosobowego przedsiębiorstwa osoby fizycznej osoba ta pozostaje odpowiedzialna za zobowiązania podatkowe powstałe przed aportem, a spółka może za nie odpowiadać jedynie jako tzw. osoba trzecia (wyrok NSA z 24 marca 2023 r., sygn. akt I FSK 1518/21).
Termin do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości wynosi 2 tygodnie od dnia, gdy podmiot nie wykonuje swoich wymagalnych wierzytelności. Jeśli członek zarządu zgłosi ten wniosek później, to nie uwolni się od odpowiedzialności za zaległości publicznoprawne spółki nawet wtedy, gdy wykaże, że istniały szanse na poprawę sytuacji spółki i podjęto w tym kierunku odpowiednie starania – wyrok NSA z 12 stycznia
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 kwietnia do 4 maja 2022 r. Minister Rolnictwa planuje przedłużyć termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego o dwa tygodnie (do 31 maja). Przedłużony zostanie też termin zgłaszania zmian we wnioskach.
Przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi w prowadzeniu działalności gospodarczej często pomagają członkowie rodziny. Zdarza się również, że z członkami rodziny przeprowadzane są różnego rodzaju transakcje. Sprawia to różnego rodzaju problemy, w związku z tym w niniejszym opracowaniu wskazane i omówione zostaną zagadnienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rodzinie oraz problemy
Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach należy do najpopularniejszych, o które wnioskują przedsiębiorcy. Dotychczas jego uzyskanie wymagało osobistej wizyty w urzędzie skarbowym bądź na poczcie. Od niedawna przedsiębiorcy zyskali możliwość złożenia wniosku w tej sprawie również przez internet.
Skarb Państwa może dochodzić na drodze cywilnej uznania za bezskuteczną czynności podatnika, który zbywa majątek w obawie przed egzekucją podatkową (wyrok TK z 18 kwietnia 2018 r., sygn. akt K 52/16). Podatnik nie uniknie więc zapłaty zaległości podatkowych czy zaległości w ZUS, wyzbywając się składników majątku w obawie przed egzekucją.
Zapłacony z opóźnieniem podatek od środków transportowych podatnik powinien zaewidencjonować w pkpir w dacie sporządzenia deklaracji na ten podatek za poszczególne lata, a nie w dacie faktycznego uregulowania zaległości z tego tytułu.
TSUE orzekł, że przeniesienie własności nieruchomości przez podatnika VAT na rzecz Skarbu Państwa państwa członkowskiego lub jednostki samorządu terytorialnego takiego państwa, z tytułu zapłaty zaległości podatkowych, nie stanowi odpłatnej dostawy towarów podlegającej VAT (wyrok TSUE z 11 maja 2017 r. w sprawie C-36/16).
Odszkodowanie otrzymane z OC biura rachunkowego stanowi przychód z innych źródeł, który jest zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a) updof. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Nabywca towarów wrażliwych, w tym nabywca paliw, może być pociągnięty do odpowiedzialności za VAT niezapłacony przez sprzedawcę. Aby jednak taka odpowiedzialność wystąpiła, muszą być spełnione wszystkie określone przepisami warunki. Organ podatkowy musi też wydać stosowną decyzję o odpowiedzialności nabywcy paliwa za zaległości dostawcy.
Przedsiębiorca znajdujący się w przejściowych trudnościach finansowych może ubiegać się o ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych, tj. możliwość rozłożenia podatku na raty lub odroczenia terminu jego płatności. W wyjątkowych sytuacjach przedsiębiorca może ubiegać się nawet o umorzenie podatku w całości lub części. Uzyskanie ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego nie jest proste. Ulgi te mają charakter
Organ podatkowy nie może zadecydować o zaliczeniu nadpłaty bez wiedzy i woli podatnika, jeżeli zaległość podatkowa wynika z decyzji nieostatecznej, której nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności. Tylko podatnik w takiej sytuacji może zadecydować o zaliczeniu nadpłaty na poczet zaległości podatkowej. Prezentujemy treść interpretacji ogólnej MF w tej sprawie.
U osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą opodatkowanej w formie ryczałtu oraz będącej czynnym podatnikiem VAT zostało przeprowadzone postępowanie kontrolne za lata 2008 i 2009. Ustalenia kontroli to zaniżenie sprzedaży towarów handlowych (piwo, papierosy i inne artykuły spożywcze). W protokole pokontrolnym jest informacja, że "po zakończeniu kontroli podatkowej kontrolowanemu zgodnie z
Rozliczamy się kwartalnie z VAT. Zaliczkę za kwiecień 2012 r. w wysokości 1,1 mln zł uregulowaliśmy terminowo, natomiast zaliczkę za maj zapłaciliśmy 9 lipca 2012 r. wraz z odsetkami od dnia wymagalności tej zaliczki. W deklaracji VAT-7D za I kw. 2012 r. wykazaliśmy tylko jedną zaliczkę. Powstało zobowiązanie podatkowe w wysokości 0,4 mln zł. Złożyliśmy wniosek o zaliczenie płatności z 9 lipca 2012
W maju br. rozwiązaliśmy umowę o pracę z jednym z naszych pracowników. W czerwcu zorientowaliśmy się, że pracownik otrzymał za niskie wynagrodzenie za urlop, z którego korzystał w maju, i naliczyliśmy wyrównanie tego wynagrodzenia. Czy do wypłaty wyrównania musimy zastosować koszty uzyskania przychodów?