Zwolnieniem przysługującym zakładom pracy chronionej objęte są tylko nieruchomości, które odpowiadają przepisom i zasadom BHP. Pomieszczenia powinny uwzględnić potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniać wymagania dostępności do nich, a ponadto być wskazane w decyzji wojewody w sprawie przyznania
Zakład pracy chronionej zwolniony jest z podatku tylko od tych nieruchomości, które bezpośrednio użytkuje - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie (sygn. akt SA/Rz 1287/02).
Jestem podatnikiem VAT, a moja firma posiada status zakładu pracy chronionej. Czy w związku z tym możemy w prowadzonych sklepach sprzedawać papierosy, piwo, wino i inny alkohol? W jakiej wysokości powinniśmy wnieść opłatę za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych? Czy składając deklarację VAT, możemy wykazać podatek do zwrotu?
Na jakich zasadach będziemy otrzymywać dofinansowanie składek ZUS za pracowników niepełnosprawnych po utracie statusu zakładu pracy chronionej? Jak należy wykazać je w deklaracjach DRA, skoro fakt utraty statusu nastąpi w środku miesiąca? Czy jest ono opodatkowane podatkiem od osób prawnych? Jak je księgować?
Firma osoby fizycznej prowadzi działalność opodatkowaną VAT oraz zwolnioną. W celu częściowego odliczenia podatku naliczonego konieczne jest ustalenie proporcji stosownie do art. 90 ustawy o VAT. Jako zakład pracy chronionej firma korzystała w 2004 r. z następujących ulg: - finansowania części składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników niepełnosprawnych przez PFRON i budżet państwa, - zwolnienia
Do końca 2004 r. dotacje otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez zakład pracy chronionej, którego księgowość prowadzę, były zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Co stało się z tym zwolnieniem począwszy od 1 stycznia 2005 r.
Czy dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych w zakładzie pracy chronionej wypłacone przez PFRON zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?