Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji

Nakłady ponoszone przez podatnika na dostosowanie cudzej nieruchomości lub środka trwałego do własnych potrzeb są klasyfikowane jako tzw. inwestycja w obcym środku trwałym. Rozliczenie podatkowe tego rodzaju wydatków może być dla podatników problematyczne, szczególnie w sytuacji wcześniejszego terminu rozwiązania umowy lub zwrotu poniesionych nakładów. W publikacji wskazujemy, w jaki sposób należy

W trakcie aktualizacji
05.09.2023 Podatki

W przypadku zbycia udziałów w spółce z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia spółki cywilnej kosztem podatkowym z tego zbycia jest wartość bilansowa spółki cywilnej z dnia ustania jej bytu prawnego będąca jednocześnie początkową wartością bilansową spółki z o.o. – wyrok NSA z 30 marca 2023 r., sygn. akt II FSK 2403/20. Nie dotyczy to jednak zbycia udziałów, które nastąpiło po 31 grudnia 2021 r.

Artykuł nieaktualny
10.03.2023 Podatki

Do 2 maja 2023 r. (termin przesunięty, ponieważ 30 kwietnia przypada w 2023 r. w niedzielę, a 1 maja jest święto) podatnicy PIT muszą złożyć zeznanie roczne za 2022 r. W raporcie przedstawiamy odpowiedzi na pytania, jakie przedsiębiorcy zgłosili w tym zakresie naszej redakcji.

W trakcie aktualizacji
05.09.2022 Podatki

Jeżeli spółka cywilna nabyła nieruchomość jedynie jako zabezpieczenie na przyszłość, z myślą o jej wykorzystaniu na wypadek określonego rozwoju wypadków, i nie wykorzystywała jej w prowadzonej działalności gospodarczej, to przychód ze zbycia tej nieruchomości powinien być traktowany jako przychód z odpłatnego zbycia majątku prywatnego, a nie przychód z działalności gospodarczej - wyrok NSA z 3 czerwca

Artykuł
30.08.2019 Podatki

Jeżeli wspólnicy spółki cywilnej wykorzystują prywatne samochody osobowe na potrzeby tej spółki każdy wspólnik powinien rozliczać te wydatki w ramach przysługującego mu limitu 20%. Kosztów tych nie rozlicza się proporcjonalnie do udziałów poszczególnych wspólników. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
07.11.2018 Podatki

Spółka cywilna zarządzająca nieruchomością, będącą formalnie własnością jednego z dwóch wspólników, nie może wystawić faktury na sprzedaż tej nieruchomości - wyrok NSA z 4 października 2018 r., sygn. akt I FSK 1815/16).

Porada

W 2013 r. prowadziłam działalność w formie spółki cywilnej. W trakcie trwania spółki otworzyłam dodatkowo jednoosobową działalność gospodarczą. Czy mam w tym roku prawo do jednorazowej amortyzacji jako mały podatnik? W 2014 r. zamknęłam spółkę i obecnie prowadzę dwie firmy jako osoba fizyczna.

Artykuł
01.07.2018 Podatki

Spółka cywilna nie może być podatnikiem podatku od nieruchomości, ponieważ nie posiada tytułu prawnego do nieruchomości. Dlatego podatnikami podatku od nieruchomości są wspólnicy takich spółek - uchwała 7 sędziów NSA z 13 marca 2017 r., sygn. akt II FPS 5/16.

Porada
30.06.2018 Podatki

Podatnik, który przez część roku prowadził działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej mającej status małego podatnika, a po jej likwidacji w tym samym roku rozpoczął prowadzenie działalności indywidualnej, nie może w niej skorzystać z jednorazowej amortyzacji. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej, której fragment zamieszczamy. Pełna treść interpretacji

Porada

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 sierpnia 2012 r., sygn. IBPBI/1/415-601/12/KB

Porada
27.06.2018 Podatki

W spółce cywilnej są dwie wspólniczki (ich udziały wynoszą po 50%). Każda z nich ma samochód osobowy. Jedna jest współwłaścicielką samochodu z mężem. Druga jest współwłaścicielką samochodu z wujkiem. Wspólniczki chcą korzystać z tych samochodów (każda ze swojego) na potrzeby wykonywania działalności w spółce, ale nie chcą wnosić tych samochodów aportem do spółki. Jak to zrobić? Czy wspólniczki muszą

Artykuł

Spółka cywilna nie posiada tytułu prawnego do nieruchomości. Nie może więc być podatnikiem podatku od nieruchomości. Dlatego podatnikami podatku od nieruchomości należnego od nieruchomości lub obiektów budowlanych, wniesionych do spółek cywilnych, są wspólnicy takich spółek. Takie stanowisko zajął Minister Rozwoju i Finansów w interpretacji ogólnej, której fragment przedstawiamy.

Poprzednia Następna