Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji

Pracodawcy często finansują pracownikom zakup okularów korygujących lub korekcyjnych szkieł kontaktowych. Najczęściej realizują w ten sposób obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy. Rzadziej zakupy okularów korygujących lub korekcyjnych szkieł kontaktowych finansują dobrowolnie. W związku z takimi działaniami pracodawców pojawiają się pytania o możliwość zwolnienia od podatku przychodu osiąganego

Artykuł
30.06.2018 Podatki

Kwota ryczałtu za używanie przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych nie obejmuje kosztów zużytego w tych celach paliwa. Pracodawca powinien wartość takiego paliwa doliczyć pracownikowi do jego przychodów ze stosunku pracy. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
29.06.2018 Podatki

Pracownik, któremu pracodawca wręczył drobne upominki, takie jak np. pióro, zegarek lub kwiaty, w związku z przejściem na emeryturę lub osiągnięciem określonego stażu pracy, nie uzyskuje z tego tytułu przychodu ze stosunku pracy. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
28.06.2018 Podatki

Pracownik, któremu pracodawca wykupuje ubezpieczenie na czas zagranicznej podróży służbowej, nie uzyskuje z tego tytułu żadnego przychodu - wyrok NSA z 30 stycznia 2015 r., sygn. akt II FSK 3295/12.

Artykuł
02.04.2017 Podatki

Wielu pracodawców przekazuje swoim pracownikom nieodpłatnie różnego rodzaju świadczenia. Jest to najpopularniejszy z pozapłacowych elementów wynagradzania pracowników. W związku z tym pracodawcy mają liczne wątpliwości związane z prawidłowym rozliczaniem tego rodzaju świadczeń. Dotyczą one w szczególności konieczności rozpoznawania z tego tytułu przychodu po stronie pracownika, możliwości zaliczania

Porada

Nasza spółka wypłaciła jednemu z zatrudnionych pracowników zapomogę z tytułu jego długotrwałej choroby. Zapomoga została sfinansowana ze środków obrotowych firmy. Czy kwota zapomogi powinna zostać oskładkowana?

Artykuł
17.12.2016 Podatki

W przepisach ustawy o VAT obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r. ustawodawca w ramach zasady ogólnej przyjął pewne uproszczenie polegające na tym, że pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony są wykorzystywane w 50% do celów związanych z działalnością gospodarczą i w 50% do innych celów, np. prywatnych. Natomiast 100% odliczenie przysługuje tylko w stosunku do pojazdów samochodowych

Artykuł
02.04.2016 Podatki

Pokrycie kosztów edukacji dzieci pracowników oddelegowanych do pracy w innym kraju nie stanowi ich przychodu ze stosunku pracy. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
02.09.2015 Podatki

Niniejsza publikacja zawiera wybór najciekawszych interpretacji podatkowych wydanych przez Ministra Finansów w 2015 r., jakie zapadły w indywidualnych sprawach pracodawców i pracowników. Dotyczą one przychodów pracowniczych oraz wypłat uzyskiwanych przez osoby wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, m.in. z tytułu nieodpłatnych świadczeń czy należności za delegacje.

Artykuł
02.08.2015 Podatki

Pracownicy otrzymujący nagrody za udział w konkursach, które pracodawca organizuje wyłącznie dla nich, uzyskują z tego tytułu przychód ze stosunku pracy. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy konkurs jest związany z wykonywanymi przez pracowników obowiązkami, czy nie - wyrok NSA z 27 marca 2015 r., sygn. akt II FSK 1695/14.

Artykuł

Korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych zawsze budziło wątpliwości podatników i było przedmiotem szczególnej uwagi organów podatkowych. Wprowadzenie od 1 stycznia 2015 r. ryczałtowego przychodu dla pracownika, któremu samochód jest udostępniany nieodpłatnie, po raz kolejny wywołało wiele pytań. W związku z wejściem w życie nowych przepisów podatnicy zastanawiają się nie tylko, jak ustalać

Artykuł
12.11.2014 Podatki Ubezpieczenia

Jesień to okres, w którym wielu pracodawców decyduje się na zaszczepienie swoich pracowników na grypę. Niektórzy z nich robią to dobrowolnie. Innych zobowiązują do tego przepisy prawa. W związku z tym pracodawcy zadają sobie dwa pytania. Czy wartość szczepienia jest podlegającym opodatkowaniu (i oskładkowaniu) przychodem pracownika? Czy wydatki poniesione na szczepienia pracowników stanowią koszt uzyskania

Porada
29.12.2013 Podatki

W grudniu zeszłego roku wydaliśmy pracownikom karty przedpłacone z okazji świąt. Środki na karty pochodziły z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Karty były wydane w dwóch limitach kwotowych (200 i 300 zł), w zależności od sytuacji materialnej pracownika. Czy świadczenie to jest opodatkowane u pracowników podatkiem dochodowym i podlega składkom ZUS?