Porady i artykuły

W trakcie aktualizacji
12.11.2024 Podatki

1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające kasową metodę rozpoznania przychodów i kosztów w prowadzonej działalności gospodarczej, tzw. kasowy PIT. Z nowego rozwiązania mogą skorzystać podatnicy PIT prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, podatkiem liniowym albo IP BOX i rozliczający się na podstawie pkpir. Również podatnicy opodatkowani

Artykuł nieaktualny
11.01.2023 Podatki

Podatnicy zobowiązani do skorygowania VAT naliczonego za rok ubiegły powinni dokonać korekty (tzw. rocznej) w JPK_V7 składanym w lutym (za styczeń). Taki termin korekty obowiązuje zarówno podatników rozliczających się miesięcznie, jak i kwartalnie.

Artykuł
26.02.2021 Podatki

Podatnik nie musi wykazywać przychodu z tytułu sprzedaży towaru na rzecz fałszywego przedstawiciela znanej marki odzieżowej, jeżeli towar ten został skradziony, a podatnik nie otrzymał za niego zapłaty. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Porada
09.07.2018 Podatki

Zobowiązanie, które podatnik miał do zapłaty, właśnie się przedawniło. Czy w tej sytuacji powinien rozpoznać u siebie przychód?

Porada
28.06.2018 Podatki

W sytuacji gdy nie można ustalić, którzy pracownicy i w jakim zakresie korzystali z nieodpłatnie zapewnionego im przez pracodawcę dojazdu do zakładu pracy, u pracowników nie powstanie przychód z tego tytułu - wyrok NSA z 11 kwietnia 2012 r., sygn. akt II FSK 1724/10.

Artykuł
17.05.2016 Podatki

Usługi zdrowotne wykonane przez podatnika ponad limit ustalony w kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia (dalej: NFZ) są nieodpłatne. Przychód z tytułu ich wykonania powstanie dopiero po uznaniu tych świadczeń przez NFZ, który może za nie zaoferować wynagrodzenie. W przypadku uznania świadczeń przez NFZ przychód u podatnika wykonującego te świadczenia powstanie w momencie wystawienia faktury przez

Artykuł
17.12.2015 Podatki

Firmy archiwizujące dokumenty, które po wystawieniu faktury otrzymają jednorazowo zapłatę, powinny wykazać przychód w dniu otrzymania należności. Firmy takie nie mogą w tym przypadku rozliczać przychodu proporcjonalnie do okresu trwania umowy. Takie stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacji, której fragment przytaczamy.

Porada
29.05.2013 Podatki

Jeśli wyłączone z aportu składniki nie mają istotnego znaczenia dla funkcjonowania wnoszonego przedsiębiorstwa, to czynność taka będzie uznana za aport przedsiębiorstwa, chociaż nie obejmuje ona wszystkich jego składników. Jest to istotne, ponieważ w przypadku gdy udziały są obejmowane w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, po stronie podatnika podatku

Porada

Spółka z o.o. darowała gminie budynek z lokalami użytkowymi. Darowizna została wyceniona na około 5 milionów, co potwierdza akt notarialny. Ze względu na niedotrzymanie przez gminę warunków darowizny, czynność ta okazała się nieważna. Gmina nie może zwrócić spółce budynku (lokali), bo już je zbyła. Zamierza dokonać świadczenia w miejsce wypełnienia i przekazać spółce inne nieruchomości o wartości 5

Porada
12.11.2012 Podatki

Spółka sprzedaje towary na paletach. Za wydane palety pobierana jest kaucja. Zawarte z kontrahentami umowy przewidują, że jeżeli do końca miesiąca następującego po miesiącu wydania palet nie zostaną one zwrócone, spółka zatrzymuje pobraną kaucję. Kiedy powstaje z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Porada

Spółka planuje przekazanie odpowiedniej kwoty jako darowizny na rzecz stowarzyszenia. Darowizna zostanie dokonana z poleceniem przekazania środków pieniężnych konkretnej drużynie kolarskiej. Drużyna ta planuje umieścić logo spółki w widocznym miejscu podczas zawodów sportowych. Materiały reklamowe (banery na rower, opaski z logo spółki dla zawodników) wyprodukuje na własny koszt i przekaże spółka.

Porada
28.09.2012 Podatki

Nieodpłatne świadczenia to nie tylko korzyść wynikająca z tego, że otrzymaliśmy coś za darmo, ale to również konkretne następstwa podatkowe. W wielu przypadkach (chociaż nie zawsze) wraz z nieodpłatnym świadczeniem podatnik uzyskuje przychód podatkowy. Co ważne, przedsiębiorcy uzyskujący taki przychód muszą go samodzielnie rozliczyć, nie oczekując na dodatkowe informacje od przekazującego. W niektórych

Porada
28.09.2012 Podatki Kadry i płace

Zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej, polegająca na przekształceniu w spółkę komandytowo-akcyjną (SKA), nie będzie miała żadnego wpływu na dotychczasową kwalifikację środków zgromadzonych w ramach funduszu szkoleniowego jako kosztu podatkowego. Zmiana formy prawnej polegająca na przekształceniu spółki w sytuacji, w której na dzień przekształcenia spółka będzie posiadała środki na rachunku

Porada
12.09.2012 Podatki

Spółka akcyjna wydaje zgody na usunięcie kolizji energetycznych. Podmiot otrzymujący zgodę (inwestor, najemca, dzierżawca, właściciel terenu) dokonuje prac na sieci energetycznej należącej do spółki akcyjnej polegających na jej przesunięciu, rozbudowie, zmianie. Czy spółka osiąga przychód z tytułu prac wykonanych przez inwestora?

Porada

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. podjęło uchwałę o dobrowolnym umorzeniu udziałów jednego ze wspólników (osoby fizycznej) za wynagrodzeniem. W uchwale zgromadzenie dopuściło możliwość, aby zamiast wypłaty wynagrodzenia na wspólnika przeniesiona została własność gruntu należącego do spółki. Jakie obowiązki będzie miała spółka, jeżeli skorzysta z tej możliwości?

Porada
12.09.2012 Podatki Kadry i płace

Jesteśmy firmą handlującą częściami zamiennymi dla przemysłu ciężkiego. Oddelegowaliśmy pracowników budowlanych do naszego oddziału w celu przeprowadzenia tam remontu. Czy mamy prawo do odliczenia VAT z produktów spożywczych zakupionych w celu zapewnienia im wyżywienia? Czy występuje tu obowiązek zapłaty należnego VAT od nieodpłatnego przekazania towarów pracownikom? Czy wydatki te stanowią nasze koszty

Porada
12.08.2012 Podatki

Pracownik spółki uległ poważnemu wypadkowi poza miejscem pracy. Spółka podjęła się organizacji zbierania pieniędzy na rzecz tego pracownika. Środki pieniężne dla tego pracownika są wpłacane najpierw na konto spółki, a następnie przekazywane w całości na prywatne konto bankowe pracownika. Czy z tytułu gromadzenia tych środków po stronie spółki powstanie przychód w myśl przepisów updop?

Porada
12.08.2012 Podatki

Niektórzy nasi zleceniobiorcy świadczą pracę za granicą. Tym osobom zapewniamy i opłacamy za nie składkę na dodatkowe ubezpieczenie z tytułu nieszczęśliwych wypadków. Czy do przychodu z tego tytułu powinniśmy zastosować procentowe koszty uzyskania przychodów, zwłaszcza wtedy, gdy zleceniobiorca nie otrzyma za dany miesiąc innego przychodu?

Poprzednia Następna