Kwota pieniężna otrzymana przez spółkę od innego podmiotu z grupy kapitałowej nie stanowi zwrotu wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację wydaną w tej sprawie.
Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczące metody koszt plus. Objaśnienia mają zastosowanie do transakcji kontrolowanych, realizowanych po 31 grudnia 2018 r. Publikacja objaśnień ma na celu wyjaśnienie praktycznych aspektów związanych ze stosowaniem metody koszt plus.
Przypominamy o terminach sporządzania wymaganych dokumentów z obszaru cen transferowych dla transakcji realizowanych w 2022 r. W przypadku gdy rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, lokalną dokumentację cen transferowych za 2022 r., należy sporządzić do 31 października 2023 r. Z kolei złożenie informacji o cenach transferowych (informacja TPR) powinno w tym przypadku nastąpić do końca listopada.
Od 8 kwietnia 2022 r. obowiązują rozporządzenia zmieniające rozporządzenia w sprawie dokumentacji cen transferowych (CT) w zakresie PIT oraz CIT. Nowelizacje wprowadzają zmiany w zawartości lokalnych i grupowych dokumentacji CT. Przedstawiamy, co należy uwzględnić, sporządzając dokumentacje podatkowe.
Od 1 stycznia 2022 r. zmieniły się zasady ustalania wartości transakcji dla celów stosowania cen transferowych. Zmiana sposobu ustalania wartości transakcji kontrolowanych wpływa bezpośrednio na obowiązek sporządzania dla nich dokumentacji podatkowych w zakresie cen transferowych.
Nie wszyscy podatnicy wykazujący straty podatkowe tracą prawa do zwolnienia z obowiązku sporządzania takiej dokumentacji. Zwolnienia nie tracą podatnicy, którzy ponieśli stratę podatkową na innym źródle przychodów niż to, z którym jest związana transakcja ewentualnie objęta obowiązkiem sporządzenia dokumentacji lokalnej. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji,
Przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi w prowadzeniu działalności gospodarczej często pomagają członkowie rodziny. Zdarza się również, że z członkami rodziny przeprowadzane są różnego rodzaju transakcje. Sprawia to różnego rodzaju problemy, w związku z tym w niniejszym opracowaniu wskazane i omówione zostaną zagadnienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rodzinie oraz problemy
Jak ewidencjonować księgowo transakcje pomiędzy jednostkami powiązanymi? Czy transakcje te wymagają szczególnej ewidencji? Czy wymagane są osobne konta, w szczególności dla przychodów, kosztów itp.?
Udziałowcami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością są dwie panie (spółka X). W zarządzie spółki zasiadają ich mężowie (państwo ci mają podpisaną rozdzielność majątkową). Panowie utworzyli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka Y), w której są udziałowcami i członkami zarządu równocześnie. Zarządzanie w utworzonej przez siebie spółce panowie powierzyli menedżerowi, a sami nie pobierają
Obszarem szczególnego ryzyka dla interesów fiskusa są transakcje z podmiotami powiązanymi (chodzi o powiązania krajowe oraz międzynarodowe). Są to także transakcje, w związku z którymi zapłata należności z nich wynikających jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową