Od 1 lipca 2018 r. kolejna grupa podatników będzie zobowiązana do przekazywania ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych w strukturze JPK. Będą to mikro-, mali oraz średni przedsiębiorcy.
Od 1 stycznia 2016 r. zaczynają obowiązywać istotne zmiany w Ordynacji podatkowej. Celem nowelizacji było głównie zracjonalizowanie i uproszczenie procedur podatkowych, ale wiele z nich wpływa na podstawowe prawa i obowiązki podatnika. Zmiany dotyczą m.in. zasad naliczania odsetek od zaległości podatkowych, wydawania interpretacji podatkowych czy nakładania kar porządkowych. Z punktu widzenia podatnika1
Spółka zajmuje się m.in. produkcją niewielkich konstrukcji drewnianych - np. kompaktowych domków letniskowych, placów zabaw, wiat etc. W ramach działalności dochodzi niekiedy do sytuacji, w których niezbędne jest wyprzedanie stanów zalegających w magazynach. Wyprodukowane towary są już bowiem niemodne i zalegają długi czas, uniemożliwiając produkcję bardziej opłacalnych wyrobów, na które obecnie jest
Moja córka mieszkająca na stałe we Francji pożyczyła mi 250 000 zł. Pożyczkę zawarliśmy według prawa francuskiego. Po roku ustaliliśmy, że nie będę oddawał córce pieniędzy, a przejmie ona moje udziały o wartości 400 000 zł w spółce z o.o. z siedzibą w Polsce. Urzędnicy twierdzą, że w istocie zawarłem z córką umowę sprzedaży udziałów pod pozorem zawarcia umowy pożyczki. Urząd skarbowy wykorzystał przeciwko
Samo zdarzenie losowe nie przesądza o pozytywnym rozpoznaniu wniosku o rozłożenie zapłaty podatku na raty. Jeżeli wypadek nie wpłynął na możliwości zarobkowe podatnika, organy go nie uwzględnią - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 257/05).
Jeżeli opinia jednego biegłego dotycząca określenia wartości spadku nie budzi zastrzeżeń, organ podatkowy nie musi powoływać kolejnego biegłego - wyrok NSA (sygn. akt FSK 2661-2662/04).
Wezwania mają na celu umożliwienie bezpośredniego kontaktu pomiędzy prowadzącym sprawę podatkową organem a podatnikiem. Zasadą są pisemne wezwania do organu. Ordynacja podatkowa przewiduje także w drodze wyjątku uproszczoną formę wezwań. Poniżej wskażemy, kiedy i w jakiej formie organ może wezwać podatnika i jakie są skutki niestawiennictwa.
Opóźniłem się ze złożeniem odwołania aż o dwa miesiące. Powodem była choroba. Złożyłem wniosek o przywrócenie terminu. Urząd skarbowy twierdzi, że tak długi okres wyklucza złożenie odwołania, gdyż nawet jako osoba chora powinienem był upoważnić kogoś ze znajomych albo rodziny do załatwienia moich rozliczeń z fiskusem.
Zdarza się, że po dokonaniu czynności sprawdzających przez organ podatkowy podatnicy uważają, że to ostatecznie kończy sprawę. Otóż niekoniecznie. Po czynnościach sprawdzających może być wszczęta kontrola podatkowa w tym samym zakresie. Czynności te znacząco się od siebie różnią.
Na organach podatkowych, a nie na podatniku, ciąży obowiązek dostarczenia dowodów, które pozwolą ustalić faktyczne okoliczności w sprawie - wyrok NSA (sygn. akt FSK 1755/04).
Organy podatkowe mają prawo uznać, że wstępny problem został rozstrzygnięty, jeżeli inny organ wydał decyzję w II instancji. Nie muszą więc czekać na ostateczny wyrok sądu administracyjnego, nawet jeśli podatnik ją zaskarżył - wyrok WSA w Warszawie (sygn. akt III SA 1910/03).
Organy podatkowe mają prawo ocenić, czy zaewidencjonowana czynność, za którą firma domaga się ulg podatkowych, faktycznie miała miejsce - wyrok WSA w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 316/02).
Nie można na organy podatkowe nakładać nieograniczonego obowiązku poszukiwania dowodów. Podatnik powinien sam ujawnić wszystko to, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy - wyrok NSA (sygn. akt FSK 78 i 79/04).
Wnieśliśmy w przysługującym nam ustawowo terminie odwołanie od decyzji podatkowej do niewłaściwego organu. Był to organ niepodatkowy, który przesłał nasze odwołanie do organu właściwego (podatkowego), jednak nastąpiło to już po ustawowo określonym terminie do złożenia odwołania. Czy skutkiem wniesienia tego odwołania do niewłaściwego organu będzie uchybienie terminu do jego złożenia?
W 2003 roku w mojej firmie miały miejsce dwie kontrole podatkowe. Jedna dotyczyła prawidłowości rozliczenia podatku dochodowego za 2002 r., a druga rzetelności rozliczeń księgi przychodów i rozchodów. W efekcie tych kontroli otrzymałem decyzje. Okazało się, że jedna z nich dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej. Czy i w jakim trybie mogę wystąpić o stwierdzenie nieważności tej decyzji i o ewentualne
Umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości fiskalnych zależy od uznania organów podatkowych - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I SA/Po 4651/01, I SA/Po 4652/01)
Jestem właścicielem hotelu. W wyniku kontroli podatkowej (przy jednoczesnym wszczęciu postępowania egzekucyjnego skutkującego zajęciem rachunku bankowego) i wadliwej decyzji organu podatkowego poniosłem spore straty. Nie dokonałem wypłat wynagrodzeń dla pracowników przez 4 miesiące (zaległe pobory wypłaciłem wraz z odsetkami dopiero w 5. miesiącu od wydania decyzji). Przez cały ten czas zalegałem z
Błąd organu podatkowego nie jest przesłanką do oprocentowania nadpłaty podatku - wyrok NSA, sygn. akt I SA/Wr 1851, 2906, 2291 i 4215/01
Zobowiązanie podatkowe przedawnia się, jeżeli pięcioletni termin przedawnienia upłynął przed wydaniem decyzji organu odwoławczego. Ma to miejsce nawet wówczas, gdy decyzja pierwszej instancji została skutecznie doręczona jeszcze przed jego upływem - tak orzekł NSA (sygn. akt FPS8/03).
Trybunał Konstytucyjny 23 września 2003 r. orzekł, iż strona postępowania podatkowego, która poniosła stratę w wyniku błędnych decyzji organów podatkowych, może otrzymać odszkodowanie pokrywające utracone zyski.