Zdarza się, że podatnicy podatku dochodowego otrzymują lub płacą różnego rodzaju odsetki. W raporcie na przykładach omówiono zasady, na jakich odsetki stanowią przychody podatkowe oraz koszty uzyskania przychodów. Opisano również ich ich odrębność księgową. Całość wzbogacono praktycznymi przykładami oraz wyjaśnieniami organów podatkowych i sądów administracyjnych.
Jeżeli podatnik z własnej inicjatywy dopłaci w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy, które przedtem przekazał w zbyt niskiej wysokości, to ma prawo do obliczenia odsetek od powstałej zaległości odsetkowej według obniżonej 50% stawki odsetek od zaległości podatkowych - wyrok NSA z 12 lipca 2022 r., sygn. akt II FSK 548/20.
Podatnicy, którzy złożą zeznanie PIT za 2019 r. i wpłacą podatek po 30 kwietnia 2020 r., ale nie później niż 1 czerwca 2020 r. nie poniosą z tego tytułu konsekwencji karno-skarbowych oraz nie zapłacą odsetek od zaległości podatkowych.
MF wydał rozporządzenie w sprawie zaniechania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. w związku z COVID-19.
Każdy przedsiębiorca dąży do otrzymania pełnej zapłaty za dostarczone towary i wykonane usługi. Niestety, w praktyce ten cel nie zawsze udaje się osiągnąć. Niektóre należności są kwestionowane przez dłużników, a jeśli nawet nie są kwestionowane, to dłużnik po prostu nie dokonuje ich zapłaty. W takiej sytuacji pozostaje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.
Od 1 stycznia 2016 r. zaczynają obowiązywać istotne zmiany w Ordynacji podatkowej. Celem nowelizacji było głównie zracjonalizowanie i uproszczenie procedur podatkowych, ale wiele z nich wpływa na podstawowe prawa i obowiązki podatnika. Zmiany dotyczą m.in. zasad naliczania odsetek od zaległości podatkowych, wydawania interpretacji podatkowych czy nakładania kar porządkowych. Z punktu widzenia podatnika1
Transakcje sprzedaży i zakupu w systemie ratalnym mają swoje zalety ekonomiczne. Rozłożenie na raty płatności za towar powoduje jednak liczne wątpliwości co do rozliczenia sprzedaży i zakupu w rachunku podatkowym oraz ujęcia transakcji w księgach rachunkowych. Przede wszystkim nasuwają się pytania: ● czy sprzedaż lub zakup ratalny powinny być uwzględnione w rachunku podatkowym w całej wartości czy
W trakcie sprawdzania dokumentów rozliczeniowych, jakie przekazaliśmy do ZUS za ubiegły rok, okazało się, że kilka raportów zawiera błędy. Z powodu zaniżenia w nich podstaw wymiaru składek powstała zaległość. Czy w tej sytuacji przy wyrównywaniu tej zaległości mogę skorzystać z prawa do opłacenia niższych odsetek za zwłokę?
Skutki w postaci potrącenia z przychodu wydatków poniesionych w celu jego osiągnięcia mogą nastąpić jedynie wtedy, gdy podatnik przedstawi lub wskaże źródła bądź środki dowodowe, które umożliwią organowi podatkowemu przeprowadzenie dowodu na okoliczność ich faktycznego poniesienia w celu osiągnięcia przychodu. Odsetki od nieuiszczonych w terminie zaliczek, względnie uiszczonych w nieprawidłowej wysokości
W kwietniu br. ZUS przeprowadził w naszym zakładzie kontrolę, w trakcie której podważył zasadność zwolnienia ze składek świadczenia urlopowego wypłaconego w grudniu 2005 r. (w wysokości 764,25 zł) pracownikowi, który przebywał na urlopie wypoczynkowym od 27 grudnia 2005 r. do 9 stycznia 2006 r. ZUS uznał, że świadczenie urlopowe nie należało się pracownikowi, ponieważ jego urlop przypadł na przełomie
W czerwcu 2005 r. nasza spółka z o.o. podpisała umowę zakupu 400 akcji spółki akcyjnej za kwotę 270 000 zł, płatną w ciągu miesiąca. Zapłata za całość nastąpiła jednak dopiero w styczniu 2006 r. Zapłaciliśmy również odsetki ustawowe za opóźnienie płatności. Jak zaksięgować odsetki i czy stanowią one koszty finansowe? Akcje nie są przeznaczone do zbycia.
W praktyce działania organów skarbowych zdarza się, że nie wykonują one pewnych czynności w terminie. Negatywne skutki naruszenia przepisów proceduralnych przez organ podatkowy nie są jednak przenoszone na podatnika. W takich przypadkach odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych nie nalicza się. Poniżej wskażę przypadki, w których nie są one naliczane.
Czy przepisy § 7a rozporządzenia wykonawczego należy stosować przed 1 maja 2004 r.? Muszę zrobić korektę kilku deklaracji w związku z tym przepisem, od kiedy liczyć odsetki (za korektę ze stawką krajową) za zwłokę i do kiedy, podczas gdy druga korekta deklaracji będzie dotyczyć zapłaty za fakturę (czyli ze stawką 0%). Czy korektę ze stawką 22% trzeba wykazać w pozycji „sprzedaż krajowa” deklaracji
Prowadzę od kilku lat firmę i podatki płaciłem zwykle terminowo. Niestety, ostatnio pojawiły się problemy finansowe i wystąpiłem do urzędu skarbowego z pismem o rozłożenie podatku na raty. Urząd, co prawda, się zgodził, ale w związku z tym muszę uiścić opłatę prolongacyjną. Czy faktycznie jest taki obowiązek? Jeśli tak, to czy będzie ona kosztem?
Jeśli składki na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych są wpłacane po terminie obowiązującym danego płatnika, należy je odprowadzić wraz z odsetkami za zwłokę. Odsetki nalicza się stosując takie same zasady jak przy naliczaniu odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.
Czy zapłacone odsetki przez osobę prawną od deklaracji PCC-1 - są to odsetki za zwłokę w opłacie zobowiązań podatkowych - zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów? Wiem, że na pewno zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości zaliczamy je do kosztów finansowych, a czy jest to zgodne z updop?
Spółka z o.o. sprzedała towar swojemu klientowi. Fakt ten został udokumentowany fakturą VAT nr 12. Następnie spółka udzieliła temu klientowi rabatu i wystawiła fakturę korygującą VAT nr 3. Tymczasem klient uregulował całą wartość faktury VAT nr 12, ale z opóźnieniem. W konsekwencji spółka z o.o. wystawiła notę odsetkową nr 1. Spółka z o.o. potrąciła wartość odsetek wynikających z noty odsetkowej nr