Czynsz inicjalny, opłaty wstępne, jak również wszystkie inne opłaty związane z umową leasingu podatnik może jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 listopada 2011 r. (sygn. akt II FSK 837/10).
Jeśli można określić rok podatkowy, do którego odnosi się dana część kosztów pośrednio związanych z przychodem, to należy je potrącić jednorazowo w dacie ich poniesienia. Proporcjonalne odliczenie kosztów w lata obowiązywania umowy nie jest konieczne, jeżeli jest możliwe określenie, jaka część kosztów dotyczy danego roku podatkowego - wyrok NSA z 13 grudnia 2017 r., sygn. akt II FSK 2915/15.
Wydatki poniesione w związku z przeprowadzeniem zmian planistycznych dotyczących przekształcanych gruntów, na których będzie realizowana inwestycja, mogą być potrącone jednorazowo w dacie poniesienia. Nie ma znaczenia, kiedy ten wydatek został uznany za koszt w ujęciu bilansowym - wyrok NSA z 22 marca 2016 r. (sygn. akt II FSK 687/14).
31 marca 2015 r. mija termin wniesienia opłaty za użytkowanie wieczyste za 2015 r. Dlatego też przypominamy, jakie są zasady rozliczania tych opłat w podatku dochodowym i VAT.
Dość często jednostki wykupują koszty szkoleń, które trwają dłużej niż kilka miesięcy i obejmują przełom roku. Jeśli są one dodatkowo opłacane ratalnie, powstaje sporo problemów, jak je rozliczyć, a przede wszystkim, kiedy rozpoznać koszt bilansowo i w rozrachunku podatkowym. W tym artykule prześledzimy, jak prawidłowo rozliczyć koszty, zakładając, że jednostka otrzymała fakturę za szkolenie pracownika
Spółka wykupiła gwarancję ubezpieczeniową należytego wykonania umów i usunięcia wad. Okres gwarancji to dwa lata (od 1 sierpnia 2014 r. do 31 lipca 2016 r.). Czy koszt gwarancji spółka może zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów już teraz? Czy też koszt ten spółka powinna rozbić na poszczególne lata, których dotyczy nabyta gwarancja?
W marcu 2014 r. otrzymaliśmy fakturę korygującą dotyczącą kosztów energii elektrycznej zużytej w 2012 r. (zmniejszającą te koszty). Jak ująć taką korektę w księgach rachunkowych i rozliczyć podatkowo? Czy przychód związany z korektą należy zaewidencjonować na koncie "Pozostałe przychody operacyjne"?
Koniec roku wiąże się nieodłącznie z "przypisywaniem" kosztów i przychodów do określonych okresów sprawozdawczych, tj. ustaleniem, które przychody i koszty dotyczą zamykanego roku, a które należy rozliczyć w roku następnym. Dotyczy to nie tylko prawidłowej kwalifikacji kosztów i przychodów z punktu widzenia przepisów ustawy o rachunkowości, ale także ustalenia prawidłowego dochodu, podstawy opodatkowania
Spółka z o.o. poniosła wydatki związane ze sporządzeniem wniosku o dotację unijną, lecz dotacji tej nie udało się spółce otrzymać. Czy spółka miała prawo zaliczyć do kosztów te wydatki, mimo że dotacja nie została otrzymana?
W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą odbywam często podróże po kraju w celu nawiązania współpracy z kontrahentami lub udziału w przetargach. Czy mogę zaliczać do kosztów podatkowych wydatki poniesione na hotel w trakcie takich podróży? Prowadzę pkpir metodą kasową.
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu meblami oraz innym wyposażeniem wnętrz. Rozliczam się na podstawie ksiąg handlowych. W kwietniu złożyłem zeznanie podatkowe za 2010 r. Na początku czerwca otrzymałem dwie faktury korygujące "in minus" dotyczące zakupów dokonanych i rozliczonych w tamtym roku. Czy powinienem w związku z tym dokonać korekty zeznania za 2010 r.?
Jak należy zaliczyć w koszty podatkowe zapłatę czynszu inicjalnego (opłaty wstępnej) w umowach leasingu operacyjnego? Czy spółka z o.o. powinna jako korzystający dokonać tego jednorazowo w momencie wystawienia faktury (zapłaty), czy może powinna rozliczyć opłatę proporcjonalnie do okresu trwania umowy?
Firma kupiła samochód na kredyt. Bank zabezpieczył spłatę kredytu przewłaszczeniem na zabezpieczenie. Do momentu spłaty kredytu bank jest właścicielem samochodu. Bank płaci jako właściciel samochodu podatek od środków transportowych. Następnie obciąża firmę kosztem podatku. Czy równowartość podatku płacona przez firmę bankowi jest kosztem uzyskania przychodu firmy?
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportowych. Do 31 grudnia 2008 r. prowadziłem pkpir metodą memoriałową. Od 1 stycznia 2009 r. prowadzę księgę metodą kasową. W ramach prowadzonej działalności byłem i jestem zobowiązany do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska w związku z użytkowaniem pojazdów. Opłat za lata 2004-2009 dokonałem w 2010 r. W tym roku złożyłem również
Koszty produkcji każdego dobra materialnego są bezpośrednio związane z przychodami z jego późniejszej dystrybucji. Fakt osiągania przychodów niezwiązanych z głównym przedmiotem działalności nie wpływa na określenie momentu, w którym podatnik będzie uprawniony do zaliczenia wydatków na produkcję do kosztów uzyskania przychodów. Koszty bezpośrednie są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym zostały
Wynagrodzenie osoby, która wykonuje pracę twórczą, może być korzystniej opodatkowane podatkiem dochodowym niż standardowa umowa o pracę, zlecenie czy umowa o dzieło. Korzystne opodatkowanie zależy jednak od tego, czy efekt pracy twórczej jest "utworem" w rozumieniu prawa autorskiego. Wówczas można naliczyć autorowi utworu 50% koszty uzyskania przychodów. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla firmy
Jesteśmy spółką jawną. Prowadzimy pkpir. Chcemy zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód ciężarowy. Opłata wstępna netto wynosi 42 387 zł. Czy wartość tej opłaty możemy zaliczyć do kosztów jednorazowo?