Spółka z o.o. jest producentem mebli. Pomimo dochowania przez nią należytej staranności, która przejawia się m.in. w kontroli przeprowadzanej przez pracowników działu jakości, nabywca zgłosił zastrzeżenia co do jakości wykonania poszczególnych mebli. Spółka nie zgodziła się z twierdzeniem nabywcy, iż dostarczony towar był wadliwy. Jednocześnie takich zastrzeżeń nie zgłosili inni kupujący, mimo że zostały
Prowadzę działalność gospodarczą. Rozliczam ją na podstawie pkpir. We wrześniu 2023 r. od jednego z kontrahentów otrzymałam karę umowną w wysokości 8000 zł. Czy taką karę powinnam wpisać do pkpir? Jeżeli tak, to do której kolumny i kiedy należy ją wpisać?
Przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi w zakresie wynajmu budynków (PKD 68.20.Z „Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi”). Przychody z tej działalności są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Latem 2023 r. przedsiębiorca zakończył inwestycję polegającą na budowie budynku usługowo-handlowego z przeznaczeniem
Koszty „kar umownych i odszkodowań”, ponoszone przez podatnika na rzecz podmiotów niepowiązanych, stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i tym samym podlegają opodatkowaniu ryczałem od dochodów spółek. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Kara za utratę biletu parkingowego jest wynagrodzeniem za usługę i tym samym podlega opodatkowaniu VAT. Takie stanowisko zajął Szef KAS, zmieniając dotychczas wydane w tej sprawie interpretacje indywidualne. Poniżej fragment stanowiska Szefa KAS.
Podatnicy mają liczne wątpliwości, jak należy rozliczać kary umowne w podatku dochodowym i VAT. Dotyczą one m.in. rodzajów kar, które można zaliczać do kosztów podatkowych, oraz tych, które kosztów nie stanowią, opodatkowania VAT otrzymanych kar umownych oraz ich prawidłowej dokumentacji. W raporcie szczegółowo wyjaśniamy zasady podatkowego rozliczania kar umownych oraz ich ewidencji w księgach rachunkowych
Kara umowna nie może być uznana za koszt podatkowy, nawet wtedy gdy niewłaściwe wykonanie umowy przez podatnika nastąpiło z winy innego podmiotu. Natomiast kara umowna może być zaliczona do kosztów podatkowych, gdy przyczyną niewłaściwego wykonania umowy jest siła wyższa - wyrok NSA z 16 lutego 2021 r., sygn. akt II FSK 2769/18.
Odszkodowania, kary umowne i inne wydatki wynikające z odstąpienia lub przedterminowego rozwiązania umowy przez podatnika wykazują związek z przychodami, gdy podatnik ma na uwadze możliwość osiągnięcia przychodu. Nie ma przy tym znaczenia, że możliwość ta istnieje jedynie potencjalnie, czy to z określonej innej transakcji czy też na skutek redukcji kosztów ogólnych dotyczących całej działalności, wyrok
24 czerwca 2020 r. weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Jest to kolejna modyfikacja tarczy antykryzysowej wprowadzającej szczególne rozwiązania prawne łagodzące skutki ekonomiczne epidemii COVID-19. W publikacji przedstawiamy, jakie rozwiązania zostały wprowadzone tarczą 4.0.
Podpisałem z kontrahentem umowę, w której została przewidziana kara umowna. Czy pieniądze otrzymane z tego tytułu należy opodatkować VAT?
Podatnik nie może zaliczyć do kosztów kary umownej zapłaconej z tytułu nieodebrania zamówionego towaru, w przypadku gdy nabył taki sam towar po niższej cenie od innego dostawcy. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji, której fragment przedstawiamy. Pismo w pełnym brzmieniu jest dostępne na www.mk.infor.pl.
Karę umowną należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia, zgodnie z art. 22 ust. 5d updof. Przepis ten stanowi, że momentem poniesienia kosztu jest data zaksięgowania (ujęcia) noty obciążeniowej dokumentującej wysokość kary w prowadzonych księgach rachunkowych - takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Łodzi. Fragment interpretacji przedstawiamy poniżej.