Jeżeli podatnik korzysta z usług zleceniobiorcy (w tym przypadku kancelarii podatkowej) i w tym zakresie powierza mu korespondencję od organów podatkowych, to ponosi procesowe konsekwencje zaniedbań po stronie tego zleceniobiorcy. W konsekwencji nie zostanie mu przywrócony termin do złożenia odwołania, gdy do uchybienia doszło z powodu błędu kancelarii prawnopodatkowej, której powierzył prowadzenie
Kalendarium wydarzeń sierpień 2024 r.
Radca prawny lub doradca podatkowy może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki poniesione na zdobycie uprawnień, na aplikację lub kurs, mimo że poniósł je przed rozpoczęciem działalności - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 12 grudnia 2012 r. (sygn. akt I SA/Po 896/12).
Doradca podatkowy występujący w eleganckiej garderobie przed organami podatkowymi, sądami i na spotkaniach z klientami, nie może zaliczyć wydatku na jej zakup do kosztów podatkowych - wyrok NSA z 25 listopada 2015 r., sygn. akt II FSK 2213/13.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych nie miała prawa określić wzoru pełnomocnictwa, którego doradcy podatkowemu może udzielić klient. O możliwości podpisania i złożenia deklaracji za podatnika powinna decydować ocena, czy taka była w konkretnym przypadku wola ustawodawcy - wyrok NSA (sygn. akt II GSK196/05).
Doradca podatkowy może tylko sporządzić zeznanie lub deklarację podatkową, podatnik musi ją jednak sam podpisać - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt VI S.A./Wr 1245/04).
Doradca podatkowy nie może występować przed sądami administracyjnymi w sprawach celnych - wyrok NSA (sygn. akt GSK776/04).