Orzeczenia

Orzeczenie
07.11.2024

W postępowaniu nakazowym nie można orzec kary grzywny wyższej niż 200 stawek dziennych, zgodnie z art. 502 § 1 k.p.k.

Orzeczenie
06.11.2024

Uchylenie wyroku przez sąd odwoławczy może zostać uznane za błędne, jeśli podstawy wydania wyroku kasatoryjnego są wewnętrznie sprzeczne i nieuzasadnione zakresem nieprzeprowadzonych dowodów, co skutkuje koniecznością uzupełnienia przewodu dowodowego, a nie jego powtórnym całościowym przeprowadzeniem.

Orzeczenie
06.11.2024

Zasada prawidłowego zawiadomienia strony o terminie rozprawy jest fundamentalnym elementem prawa do obrony, którego rażące naruszenie, polegające na braku obiektywnej możliwości uczestnictwa oskarżonego w rozprawie, może mieć istotny wpływ na treść wyroku i prowadzić do jego uchylenia.

Orzeczenie
06.11.2024

Środki zabezpieczające w postaci terapii farmakologicznej mogą być stosowane wyłącznie w celu osłabienia popędu seksualnego oskarżonego, i nie powinny być orzekane dla korygowania zachowań, które z popędem seksualnym nie mają związku.

Orzeczenie
05.11.2024

Prawomocne zakończenie postępowania co do tego samego czynu obwinionego stanowi przeszkodę procesową uniemożliwiającą ponowne jego rozstrzyganie, co nakazuje umorzenie późniejszego postępowania z uwagi na zasadę res iudicata.

Orzeczenie
23.10.2024

Mandat karny nie może być podstawą do zastosowania recydywy szczególnej, o której mowa w art. 38 k.w., co uniemożliwia nadzwyczajne surowsze orzeczenie kary aresztu za wykroczenie zagrożone łagodniejszą karą.

Orzeczenie
23.10.2024

Przy orzekaniu środków karnych w postaci zakazu kontaktowania się i zbliżania się, sąd jest zobowiązany na podstawie art. 43 § 1 k.k. do określenia czasu trwania zakazów, co jest niezbędne dla zgodności z prawem i uniknięcia rażącej niesprawiedliwości.

Orzeczenie
22.10.2024

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, który jest okolicznością kwalifikującą czyn z art. 178a § 4 k.k., musi być związany ze skazaniem za przestępstwo, a nie z wykroczeniem.

Orzeczenie
22.10.2024

Wydanie polecenia zatrzymania pojazdu, aby spełniało znamiona z art. 178b k.k., musi być wykonane przez osobę uprawnioną poruszającą się pojazdem lub na statku wodnym bądź powietrznym oraz przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych; brak spełnienia tych warunków czyni orzeczenie skazujące za ten czyn rażąco niesprawiedliwym.

Poprzednia Następna