Pomoc pieniężna, przyznana na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 stycznia 1979 r. w sprawie rodzin zastępczych (jedn. tekst: Dz. U. z 1985 r. Nr 48, poz. 256) dziecku umieszczonemu w rodzinie zastępczej, nie podlega zaliczeniu na poczet renty przysługującej mu od osoby odpowiedzialnej za śmierć jego rodziców (art. 446 § 2 k.c.).
Szczególnie zuchwała kradzież pojazdu, strzeżonego osobiście przez znajdującego się przy nim posiadacza, objęta jest ubezpieczeniem auto-casco bez względu na to, czy pojazd był zabezpieczony przed kradzieżą również w sposób określony w § 21 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lutego 1985 r. w sprawie ubezpieczeń ustawowych komunikacyjnych (Dz. U. Nr 6, poz. 20).
Jeżeli autor reportażu relacjonuje zaistniałe wydarzenie w sposób niezgodny z jego rzeczywistym przebiegiem i przypisuje uczestnikowi tego wydarzenia nieprawdziwe cechy, postępuje nierzetelnie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24), tym bardziej gdy pomawia osoby o niewłaściwe postępowanie. W tym ostatnim wypadku z reguły dochodzi do
Twórcy wzoru użytkowego nie przysługuje prawo do wynagrodzenia po wygaśnięciu prawa ochronnego tegoż wzoru z upływem pierwszego 5-letniego okresu ochronnego i nieprzedłużeniu prawa ochronnego na okres dalszych 5 lat (art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości jedn. tekst: Dz. U. z 1984 r. Nr 33, poz. 177).
Użycie przez wykonawcę do budowy domu (mieszkania) materiałów budowlanych emitujących substancje toksyczne, które zagrażają zdrowiu lub życiu osób korzystających z tego domu (mieszkania) rodzi odpowiedzialność cywilną wykonawcy wobec tych osób za szkodę wyrządzoną takim działaniem. Odpowiedzialności tej nie może uchylić brak formalnych zakazów użycia takich materiałów budowlanych.
Wnioskodawca pobierający wypadkową rentę inwalidzką jako wyższe świadczenie jest uprawniony do połowy emerytury wraz z połową dodatku kombatanckiego, który będąc częścią składową świadczenia, do którego został przyznany, powinien być ustalony na tych samych zasadach jak świadczenie podstawowe (art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób
W przypadku zabezpieczenia na majątku dorobkowym małżonków będącym w samoistnym posiadaniu oskarżonego - byłego małżonka, grożącej mu kary grzywny oraz roszczenia o naprawienie wyrządzonej czynem przestępnym szkody w mieniu społecznym, nie ma zastosowania przepis art. 1252 k.k.w., a były współmałżonek może domagać się zwolnienia od zabezpieczenia na podstawie art. 841 w związku z art. 743 k.p.c.
Dobra osobiste osób prawnych - to wartości niemajątkowe, dzięki którym osoba prawna może funkcjonować zgodnie ze swym zakresem działań (art. 43 w związku z art. 23 k.c.). Szkoła wyższa może należycie wypełniać powierzone jej zadania dydaktyczno-wychowawcze, polegające na kształceniu i wychowywaniu młodzieży tylko wówczas, gdy dysponuje odpowiednio wysokim autorytetem wychowawczym i moralnym.
Nauczycieli, którzy przeszli na stanowiska wymagające kwalifikacji pedagogicznych w jednostce organizacyjnej wyznaczonej przez właściwego ministra do sprawowania nadzoru w stosunku do szkół nie podporządkowanych terenowym organom administracji państwowej, należy traktować tak, jak zatrudnionych w organach administracji państwowej na stanowiskach wymagających takich kwalifikacji (art. 1 ust. 1 pkt 6
Prawomocne postanowienie o uznaniu za zmarłego żołnierza, który zginął w czasie pełnienia służby wojskowej, jest wystarczającym dowodem nabycia prawa do świadczeń przewidzianych w art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (jedn. tekst: Dz. Z 1983 r. Nr 13, poz. 68) także wówczas, jeśli data śmierci żołnierza została oznaczona po zakończeniu
Przy rozstrzyganiu na podstawie art. 376 § 1 k.c., w jakich częściach współdłużnik może żądać od innych współdłużników solidarnych zwrotu spełnionego świadczenia na rzecz wierzyciela, bierze się pod uwagę zarówno współdłużników zobowiązanych do świadczenia orzeczeniem sądowym, jak i tych, przeciwko którym wierzyciel nie dochodził swych roszczeń sądownie.
Ponownemu ustaleniu prawa do świadczeń lub ich wysokości po uprawomocnieniu się decyzji w sprawie świadczeń w razie przedstawienia nowych dowodów lub ujawnienia nowych okoliczności nie stoi na przeszkodzie ustalenie ich orzeczeniem organu odwoławczego, gdyż w takiej sytuacji z mocy art. 80 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin {Dz. U. Nr 40
Renta rodzinna przysługuje uprawnionemu członkowi rodziny zmarłego, choćby zmarły w chwili śmierci nie pozostawał w zatrudnieniu, ale w okresie 18 miesięcy od ustania zatrudnienia spełniał warunki wymagane do uzyskania renty (art. 32 pkt 3 w związku z art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin Dz. U. Nr 40, poz. 267 ze zm.).
Zasada nominalizmu (art. 358 § 2 k.c.) nie wyłącza w wypadku, gdy w grę wchodzi odpowiedzialność za culpa in contrahendo, roszczeń osoby, która dokonała wpłaty, o zwrot wpłaconej sumy z uwzględnieniem utraconych odsetek i korzyści rewaloryzacyjnych przypadających normalnie od sum ulokowanych na rachunkach oszczędnościowych PKO.
Nie można zasadnie mówić o niemożliwości świadczenia (art. 475 § 1 k.c.) wówczas, gdy tzw. nadzwyczajne trudności w realizacji zobowiązania o charakterze cywilnoprawnym są wynikiem niewłaściwej organizacji produkcji lub działalności zobowiązanego.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. Nr 5, poz. 32) w związku z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 21 stycznia 1984 r. w sprawie określenia niektórych stanowisk pracy górniczej oraz stanowisk pracy zaliczanej w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury lub renty (Dz
Decyzja jednostki gospodarki uspołecznionej o przyjęciu pracowniczego projektu wynalazczego do stosowania stanowi dla twórcy źródło prawa do tymczasowego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 104 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości (jedn. tekst: Dz. U. z 1984 r. Nr 33, poz. 177). Jednostka gospodarki uspołecznionej może zwolnić się z_ obowiązku wypłaty tego wynagrodzenia, jeżeli wykaże
Wykładnia zawarta w uchwale pełnego składu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 30 października 1985 r. III PZP 33/85, w myśl której postanowienie regulaminu podziału premii z zysku za konkretny okres rozliczeniowy, wyłączające prawo pracownika do premii w razie rozwiązania umowy o pracę po upływie tego okresu, jest nieważne, ma odpowiednie zastosowanie do regulaminu podziału
Do przedłużenia zakazu ponownego użycia grobu na dalsze 20 lat w przypadku sporu o to uprawnienie miedzy osobą wymienioną w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (jedn. tekst: Dz. U. z 1972 r. Nr 47, poz. 298) a osobą nie wymienioną w tym przepisie pierwszeństwo ma osoba wymieniona w tym przepisie.
Błędy interpunkcyjne, które nie mogą mieć wpływu na treść merytoryczną utworu i nie wpływają na odbiór artykułu przez czytelnika, choćby nawet budziły negatywne odczucia u autora, nie mogą być uważane za wywołujące ujmę dla autorskich praw osobistych. Błędy takie nie stanowią wystarczającej podstawy do skutecznego żądania ochrony autorskich dóbr osobistych.
Ponieważ według § 3 ust. 2 zarządzenia Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 29 lipca 1981 r. w sprawie zagospodarowania zbędnych suszarń, strychów i innych pomieszczeń w budynkach stanowiących własność Państwa (M.P. Nr-19, poz. 182) osoba dokonująca przebudowy takich pomieszczeń czyni to na własny koszt, a według § 7 ust. 1 tego zarządzenia najemca w razie zwolnienia
Do podstawy wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych dla adwokatów i członków ich rodzin nie podlegają wliczeniu składki na ubezpieczenie społeczne opłacane przez zespoły adwokackie za adwokatów-członków zespołu adwokackiego.
W drodze powództwa z art. 189 k.p.c. można skutecznie dochodzić ustalenia innej niż uzgodnionej przez strony w postępowaniu spółdzielczym równowartości spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu tylko wtedy, jeżeli oświadczenie woli złożone w tej ugodzie dotknięte jest jedną z wad wymienionych w art. 82 i nast. k.c.
Właściciel (współwłaściciel) domu wielomieszkaniowego może na podstawie przepisu art. 30 ust. 2 prawa lokalowego (jedn. tekst: Dz. U. z 1983 r. Nr 11, poz. 55 ze zm.) oddać w najem lub bezpłatne używanie pełnoletnim dzieciom oraz rodzicom także pierwszy opróżniony lokal mieszkalny w tym domu, jeżeli sam z przysługującego mu pierwszeństwa zamieszkania w takim lokalu rezygnuje.