Orzeczenia

Orzeczenie
18.12.1965

Bezzasadnie wykluczonemu członkowi spółdzielni pracy, któremu na skutek jego odwołania się przywrócono prawa członkowskie już w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym, przysługuje roszczenie o niezwłoczne nawiązanie stosunku pracy wygasłego wskutek wykluczenia oraz roszczenie o odszkodowanie za pozostawanie bez pracy analogicznie jak w wypadku przewidzianym w art. 128 § 3 ustawy o spółdzielniach i ich

Orzeczenie
17.12.1965

1. Odnalezienie się rodziców naturalnych dziecka, którzy w chwili przysposobienia nie byli znani, może stanowić ważny powód rozwiązania stosunku przysposobienia.

Orzeczenie
15.12.1965

Przy określeniu wysokości zadośćuczynienia z art. 165 k.z. (art. 445 § 1 k.c.) może być uwzględniony nadmierny wysiłek pracownika w Celu osiągnięcia aktualnych zarobków jako jeden z (elementów krzywdy, nie znajdujący wyrównania w rencie uzupełniającej.

Orzeczenie
14.12.1965

Walne zgromadzenie spółdzielni, rozpoznając odwołanie wykluczonego członka, może powołać się na przestępstwo popełnione przez wykluczonego na szkodę interesu publicznego przed datą zaskarżonej uchwały rady spółdzielni, lecz stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu karnego w okresie po podjęciu uchwały rady, a przed rozpatrzeniem odwołania od tej uchwały przez walne zgromadzenie.

Orzeczenie
11.12.1965

Zorganizowanie na terenie obozu harcerskiego inscenizacji bitwy z udziałem dzieci w wieku 1114 lat, zaopatrzonych w miecze i włócznie drewniane ostro zakończone, stwarza dla dzieci uczestniczących w inscenizacji niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała. Za skutki takiego uszkodzenia odpowiada na podstawie art. 142 k.z. komendant obozu, który z tytułu powierzonej mu pieczy nad dziećmi ma obowiązek czuwania

Orzeczenie
07.12.1965

Odmowa zgody na rozwód małżonka niewinnego jest jego prawem i skorzystanie z tego prawa nie może być w zasadzie zakwalifikowane jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Domniemanie przemawia za tym, że ten, kto korzysta ze swego prawa, czyni to w sposób zgodny z zasadami współżycia społecznego. Dopiero istnienie szczególnych okoliczności może domniemanie to obalić i pozwolić na zakwalifikowanie

Orzeczenie
03.12.1965

Okoliczność, że w jednym z pokoi 5-izbowego domu (lokalu) została postawiona prowizoryczna ścianka dzieląca ten pokój na dwa pomieszczenia, nie przekształca tego domu (lokalu) na dom (lokal) 6-izbowy i tym samym nie powoduje w świetle art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 28 maja1 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) nieważności umowy sprzedaży przez

Orzeczenie
02.12.1965

Od daty wejścia w życie (1.VII.1965 r.) ustawy z dnia 30 marca 1965 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy (Dz. U. Nr 13, poz. 91) obowiązek roztoczenia opieki nad pracownikiem poszkodowanym w wypadku przy pracy, w zakresie ponownego jego zatrudnienia albo poczynienia starań w celu zapewnienia mu odpowiedniej pracy w innym zakładzie pracy, obciąża w całości zakład, w którym pracownik uległ wypadkowi

Orzeczenie
02.12.1965

Dziecko pozamałżeńskie może dziedziczyć z ustawy spadek po krewnych swego ojca, zmarłych po wejściu w życie kodeksu rodzinnego z 1950 r., chociażby ojciec zmarł przed tą datą.

Orzeczenie
26.11.1965

Uzyskanie przez posiadacza nieruchomości tytułu własności na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28.V.1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) może nastąpić wyłącznie w trybie przewidzianym w powołanej ustawie. Orzekanie w tych sprawach przez sąd jest niedopuszczalne.

Orzeczenie
25.11.1965

Sąd nie może oddalić powództwa o unieważnienie małżeństwa z takim uzasadnieniem, że z jakichkolwiek względów bardziej celowe byłoby rozwiązanie małżeństwa przez rozwód. Jeżeli bowiem stan faktyczny pozwala stronie powodowej na realizację dwóch uprawnień prowadzących do tego samego celu, to tylko ona może decydować o tym, z którego z tych uprawnień chce korzystać.

Orzeczenie
25.11.1965

Jeżeli strony zawarły przed dniem 1.I.1946 r. związek małżeński w Polskim Kościele Starokatolickim, to okoliczność, że odpowiednia rubryka w księgach kościelnych dotyczących małżeństw nie została przez niedopatrzenie wypełniona, nie czyni małżeństwa nie istniejącym. Przepis art. 85 ust. 3 prawa o aktach stanu cywilnego (ma i w tym wypadku odpowiednie zastosowanie i nakazuje uznanie takiego małżeństwa

Orzeczenie
24.11.1965

Skuteczne cofnięcie przez zakład pracy oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia nie stoi na przeszkodzie złożeniu ponownego oświadczenia o rozwiązaniu umowy nawet na podstawie tej samej przyczyny; obowiązuje przy tym termin miesięczny, który biegnie od dnia uzyskania wiadomości o okoliczności (przyczynie) uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 18.I.1956 r.)

Orzeczenie
22.11.1965

Pierwszeństwo w uzyskaniu mieszkania przysługuje osobom bliskim byłego, członka spółdzielni. Stosunek bliskości" musi istnieć w chwili ustania członkostwa.

Orzeczenie
18.11.1965

W wypadku gdy zakład pracy jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń (PZU), odszkodowanie za skutki nieszczęśliwego wypadku należne rodzinie zmarłego pracownika od zakładu pracy (art. 162 § 2, 166 k.z.) ulega zmniejszeniu o kwotę wypłaconą rodzinie zmarłego przez PZU na podstawie umowy ubezpieczeniowej.

Orzeczenie
18.11.1965

Prawo wykupu gruntu unormowane w art. 73 § 2 pr. rzecz, lub art. 231 § 1 k.c. nie może być realizowane i nie może korzystać z ochrony prawa mimo że zostały spełnione przesłanki przewidziane w powyższych przepisach jeżeli ze szczególnych okoliczności danej sprawy wynika, że stan prawny wytworzony przez zobowiązanie właściciela gruntu do przeniesienia własności tego gruntu na rzecz posiadacza doprowadziłby

Orzeczenie
16.11.1965

Związek zawodowy jest uprawniony do wytaczania powództw ze stosunku pracy także w wypadku, gdy chodzi o członków spółdzielni. Brak postępowania wyjaśniającego w celu dokładniejszego określenia żądania powoda stanowi uchybienie procesowe mające wpływ na wynik sprawy.

Orzeczenie
11.11.1965

W sprawie o unieważnienie małżeństwa małżonek nie może kwestionować faktu zawarcia przezeń małżeństwa, jeżeli w aktach sprawy znajduje się akt stanu cywilnego stwierdzający, że zdarzenie to miało miejsce. Postępowanie więc dowodowe w tej sprawie powinno byt} ograniczone do przeprowadzenia dowodu z tego właśnie dokumentu. Niezgodność z prawdą może być udowodniona jedynie w odrębnym postępowaniu.

Orzeczenie
04.11.1965

Wykopanie w 1945 r. przez właściciela przedmiotów (kosztowności) z miejsca, w którym zostały ukryte w związku z wojną, stanowi odzyskanie ich posiadania utraconego w związku z wojną rozpoczętą 1 września 1939 r." i wskutek tego pozbawia te przedmioty charakteru majątku opuszczonego w rozumieniu art. 1 ust. 1 dekretu z 8 marca 1946 r. (Dz. U. Nr 13, poz. 87).

Orzeczenie
25.10.1965

Okoliczności wymienione w art. 12 § I1 zd. 2 k.r.o. mogą być rozważane jedynie w postępowaniu toczącym się w trybie art. 561 § 2 k.p.c. na skutek wniosku osoby dotkniętej chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym o udzielenie zezwolenia na zawarcie małżeństwa, a nie w postępowaniu o unieważnienie małżeństwa zawartego przez taką osobę mimo braku zezwolenia sądu.

Orzeczenie
22.10.1965

Przepis art. 73 § 2 pr. rzecz, nie może być rozumiany w ten sposób, że każda budowa na cudzym gruncie, dokonana za zezwoleniem właściciela, rodzi dla budującego roszczenie o nabycie zajętej pod budowę działki gruntu. W szczególności przepisu tego nie stosuje się w wypadku, gdy dziecko właściciela gruntu (lub inna osoba) wznosi za jego zezwoleniem budynek na działce wykorzystywanej wspólnie z właścicielem

Orzeczenie
22.10.1965

1. Suma wpłacona jako wkład do spółdzielni mieszkaniowej w związku z wstąpieniem do spółdzielni członka należy do członka bez względu na to, skąd uzyskał on konieczne fundusze. Jeżeli członek spółdzielni pieniądze na wkład uzyskał od osoby trzeciej (zakładu pracy), to treść stosunku prawnego między nim a tą osobą decyduje o tym, czy jest on obowiązany zwrócić pieniądze, stosunek ten jednak nie jest

Orzeczenie
21.10.1965

Odmowa przyznania renty inwalidzkiej nie przesądza sama przez się w sensie negatywnym o roszczeniu pracownika o rentę odszkodowawczą na podstawie prawa cywilnego.

Poprzednia Następna