Jeżeli w wyniku postanowienia o rozgraniczeniu grunt przypada uczestnikowi, który nie włada tym gruntem, a sąd w postanowieniu o rozgraniczeniu nie orzekł również w sprawie wydania tego gruntu, niezbędne jest wytoczenie powództwa windykacyjnego o jego wydanie".
Skuteczność prawna czynności procesowych dokonanych przez osobę, która nie może być pełnomocnikiem procesowym, zależy od ich zatwierdzenia przez zainteresowaną stronę".
Ani pod rządem kodeksu cywilnego austriackiego, ani też prawa rzeczowego nie jest dopuszczalna modyfikacja istniejących udziałów współwłasności na skutek zasiedzenia ze strony poszczególnych współwłaścicieli jej fizycznych części powstałych w wyniku nieformalnego podziału, których powierzchnia nie odpowiada dotychczasowym udziałom ułamkowym poszczególnych współwłaścicieli; stan taki może prowadzić
1; Prawa poszkodowanego do świadczeń pieniężnych przysługujących z mocy art. 1013 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 8) od zakładu pracy w razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przechodzą po jego śmierci na osoby wymienione w art. 79 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym
W razie zaskarżenia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku jedynie w części dotyczącej dziedziczenia gospodarstwa rolnego sąd rewizyjny nie może rozpoznawać postanowienia w części dotyczącej dziedziczenia na zasadach ogólnych".
Osoba, która na podstawie zawartej z prezydium gromadzkiej rady narodowej umowy zlecenia według wzoru stanowiącego załącznik do § 3 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4.VII.1955 r. (M.P. Nr 120, poz. 1586) wykonuje czynności obsługowe (sprzątacz) w biurze prezydium gromadzkiej rady narodowej, nie jest pracownikiem w rozumieniu art. 4 ust. 1 dekretu o p.z.e. (obecnie art. 5 ust. 1 ustawy o p.z.e.)
2. Przedawnienie co do wymienionych roszczeń biegnie nie tylko wtedy, gdy władza rodzicielska nie przysługuje obojgu rodzicom, lecz także wówczas, gdy władza ta nie przysługuje tylko temu z nich, od którego dziecko dochodzi alimentów".
postanowił udzielić odpowiedzi przeczącej.
1. Wydatki ponoszenie przez spółdzielnię mieszkaniową na utrzymanie windy lub innego urządzenia służącego do wspólnego użytku członków należą do kosztów eksploatacji nieruchomości spółdzielczej, w których członkowie obowiązani są uczestniczyć (art. 139 ustawy o spółdzielniach i ich związkach) przez wpłacanie czynszu w rozumieniu art. 144 § 3 ustawy o spółdzielniach i ich związkach. 2. Uchwala odpowiedniego
1. Posiadaczowi nieruchomości przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez osobę nie będącą właścicielem nieruchomości a polegającej na zniszczeniu zasiewów i pozbawieniu plonów. Jeżeli jednak posiadacz został pozbawiony posiadania, roszczenie to zachowuje tylko o tyle, o ile uzyskał przywrócenie posiadania albo o ile powództwo o odszkodowanie wytoczył w terminie przewidzianym dla
I. Nie zachodzi współuczestnictwo jednolite (art. 73 § 2 k.p.c.) pozwanych: zakładu pracy i Państwowego Zakładu Ubezpieczeń w procesie z powództwa pracownika o odszkodowanie za wypadek w pracy, opierającego się w stosunku do PZU na tym, że pracodawca ubezpieczył powoda od następstw nieszczęśliwych wypadków. II. PZU, w stosunku do którego powyższe powództwo zostało prawomocnie oddalone, nie może zaskarżyć
Z chwilą wszczęcia postępowania o dział spadku nie jest dopuszczalne odrębne postępowanie obejmujące roszczenie jednego ze spadkobierców o wykup działki na podstawie art. 231 § 1 k.c.".
1. Z mocy art. 829 pkt 6 k.p.c. nie podlegają egzekucji przedmioty niezbędne do nauki zarówno dla dłużnika, jak i dla będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny.
Za pracę w godzinach przekraczających ustawowy skrócony czas pracy przysługuje wynagrodzenie dodatkowe przewidziane w art. 16 ustawy z dnia 18.XII.1919 r. o czasie pracy w przemyśle i handlu (jedn. tekst: Dz. U. z 1933 r. Nr 94, poz. 734 z dalszymi zmianami)".
Wieczysty użytkownik jest uprawniony do występowania z roszczeniem o zakaz wykonywania służebności drogowych, jak również o zniesienie tych służebności, istniejących na nieruchomości objętej prawem wieczystego użytkowania".
1. Środkiem odwoławczym od orzeczenia oddalającego skargę o wznowienie postępowania jest rewizja. 2. Zainteresowany, który nie był uczestnikiem postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem o uznanie za zmarłego, może się domagać zmiany oznaczonej w tym postanowieniu chwili domniemanej śmierci, jeżeli brak jest przesłanek do stwierdzenia zgonu, tylko w drodze skargi o wznowienie postępowania
Prawomocny wyrok orzekający rozwód małżonków, w stosunku do których zapadł przedtem wyrok nakazujący ich eksmisję z mieszkania (na zasadzie art. 16 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 30.1.1959 r. Prawo lokalowe), nie stanowi w rozumieniu art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c. zdarzenia mogącego usprawiedliwić żądanie jednego z małżonków pozbawienia wykonalności tytułu wydanego na podstawie wyroku orzekającego eksmisję
W wypadku gdy jeden ze spadkobierców zbył przed wejściem w życie kodeksu cywilnego na rzecz osoby trzeciej udział w nieruchomości obejmującej całość spadku, ale bez znajdujących się na tej nieruchomości zabudowań nabywca nabywa część udziału w spadku w rozumieniu art. 167 § 1 prawa spadkowego i. art. LVII przep. wpr. kodeks cywilny".
Zgłoszony w postępowaniu działowym przed dniem 1 stycznia 1965 r. wniosek osoby uprawnionej do zachowku o zaliczenie tego zachowku na poczet spłaty spadkowej, jaka przypadłaby od niej spadkobiercy zobowiązanemu do zapłaty zachowku, przerywa bieg przedawnienia przewidzianego w art. 166 prawa spadkowego".
Uprawnienie do dalszego zamieszkiwania w gospodarstwie rolnym, przewidziane w przepisie art. 1083 § 1 k.c. przysługuje tylko tym spadkobiercom, którzy dziedziczą należące do spadku gospodarstwo rolne".