Po wejściu w życie przepisu art. 7 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 32, poz. 159) dopuszczalne jest stwierdzenie zasiedzenia nieruchomość:, która stanowiła przedtem własność Państwa, jeżeli nabyć e własności przez zasiedzenie nastąpiło przed wejściem w życie cytowanej ustawy".
Ograniczenie przewidziane w § 2 art. 80 pr. spadk. dotyczy wszystkich osób nie umiejących lub nie mogących mówić. Nie odnosi się ono jednak do testamentów szczególnych".
Przedsiębiorstwo państwowe, w którego zarządzie znajduje się nieruchomość państwowa, jest biernie legitymowane w procesie o wydanie przyrostu wartości tej nieruchomości, powstałego wskutek dokonania w niej nakładów, także wtedy, gdy osoba, która nakładów dokonała, nie pozostawała z przedsiębiorstwem w stosunku umownym (art. 123 k.z.)".
W sprawie o rozwód, w której wyrok uwzględniający powództwo strona zaskarża - tylko w części dotyczącej rozstrzygnięcia o obowiązkach stron w stosunku do ich małoletnich dzieci, wpis od rewizji wynosi kwotę ustalonego w wyroku wpisu ostatecznego.
Przepisu art. 117 ust. 1 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz.U. Nr 14, poz. 75) nie stosuje się do podoficerów zawodowych i nadterminowych".
1) Czynność prawna dotycząca majątku małoletniego, dokonana przez przedstawiciela ustawowego bez uprzedniego zezwolenia władzy opiekuńczej wymaganego przez przepisy art. 58 § 1 i 85 k.r., jest nieważna (art. 41 p.o.p.c.) i nie może być konwalidowana. 2) Czynność prawna dwustronna, dokonana przez małoletniego ograniczonego w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej prawem zgody przedstawiciela
Pracodawca, który wytypował grupę swych pracowników i pod swoim kierownictwem wysyła ich do pracy w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w ramach tak zwanej akcji żniwnej, odpowiada na zasadzie art. 24 dekretu z 25.VI.1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin za wypadek w pracy, jakiemu uległ jego pracownik wskutek naruszenia przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy".
Wpis do księgi wieczystej prawa własności Państwa odnośnej nieruchomości, przejętej na własność Państwa z mocy art. 1 ustawy z dnia 20 marca 1959 r. o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki (...) (Dz. U. Nr 9, poz. 87), następuje na wniosek prezydium właściwej powiatowej rady narodowej, oparty na zaświadczeniu tegoż prezydium stwierdzającym przejęcie nieruchomości na własność Państwa".
1) Jeżeli postanowienie o dziale spadku zasądzające spłaty nie rozstrzyga kwestii, czy spłaty te podlegają zawieszeniu z mocy przepisów ustawy z dnia 18 czerwca 1959 r. (Dz. U. Nr 36, poz. 227) o zawieszeniu niektórych spłat spadkowych (art. 4 ust. 1 ustawy), osoba, od której je zasądzono, może żądać poza postępowaniem działowym orzeczenia o zawieszeniu także wtedy, gdy postanowienie działowe zasądzające
Roszczenia przewidziane w art. 77 kodeksu rodzinnego przysługują matce także w takim wypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe. Jeżeli dziecko takie nie została uprzednio uznane (art. 45 kod. rodź.), to w sprawie z powództwa matki o powyższe roszczenia sąd ustali w uzasadnieniu wyroku, czy dziecko zostało poczęte wskutek obcowania matki z pozwanym. Powództwo o ustalenie ojcostwa jest niedopuszczalne
Wierzytelności członka spółdzielni pracy przysługujące mu z tytułu wynagrodzenia za pracę w spółdzielni, powstałe pod rządem ustawy z dnia 29.X.1920 r. o spółdzielniach Dz. U. z 1950 r. Nr 25, poz. 232) na podstawie statutu wzorcowego spółdzielni pracy z 1952 r. (Mon. Spółdz. z 1952 r. Nr 11, poz. 87), przedawniają się z upływem 5 lat".
Złożone przez oskarżonego przed władzą lub urzędem, powołanymi do ścigania przestępstw, świadomie fałszywe oskarżenie innej osoby o popełnienie zarzuconego mu lub innego przestępstwa albo o współudział w nim, stanowi przekroczenie prawa do obrony i jest występkiem z art. 143 k.k.
Rozpoznanie zagadnienia, czy dana nieruchomość ma charakter nieruchomości ziemskiej związku wyznaniowego w rozumieniu przepisu art. 1 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. (Dz. U. Nr 9, poz. 87) o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, nie należy do właściwości sądów".
W wypadku nadania przez sąd I instancji biegu rewizji w całości lub częściowo nie opłaconej sąd rewizyjny nie może żądać brakującej opłaty pod rygorem odrzucenia rewizji".