W razie wątpliwości przepisy prawne niższego rzędu powinny być interpretowane zgodnie z unormowaniami kodeksu cywilnego. 2. Przy ocenie wady fizycznej rzeczy kryterium funkcjonalne, obejmujące użyteczność rzeczy i jej przeznaczenie zgodne z celem umowy sprzedaży, powinno być stosowane przed kryterium normatywno-technicznym.
Sędzia uczestniczący w składzie, który wydał orzeczenie w sprawie o pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego z rozwodzących się małżonków, nie może brać udziału w rozpoznawaniu sprawy rozwodowej tych małżonków, jeżeli orzeczenie dotyczące władzy rodzicielskiej zostało uchylone i sprawę przekazano do ponownego rozpoznania, a następnie sprawę tę połączono ze sprawą rozwodową.
Inwalidzie wojennemu, któremu rentę obliczono od podstawy wymiaru wymienionej w art. 11 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (jedn. tekst: Dz. U. z 1983 r. Nr 13, poz. 68), w razie nabycia prawa do emerytury pracowniczej i emerytury za przekazane gospodarstwo rolne wypłaca się rentę inwalidzką wojenną w pełnej wysokości oraz w zależności
Roszczenie uprawnionego z tytułu zachowku, który nie zaspokoił go w związku ze śmiercią, przechodzi na dziedziczące po nim dzieci; jeżeli przedmiotem takiego roszczenia jest wierzytelność wynikająca z dziedziczenia gospodarstwa rolnego, przepis art. 1082 k.c. nie ma zastosowania.
Najemca zajmujący na podstawić decyzji administracyjnej o przydziale lokal mieszkalny (albo jego części) w małym domu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość nie ma interesu prawnego w ustaleniu nieważności umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokali w tym domu (art. 189 k.p.c.).
Wartościowanie pracy przeprowadzone na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 lutego 1987 r. w sprawie zasad wartościowania pracy (Dz. U. Nr 8, poz. 44) nie może prowadzić do naruszenia § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lipca 1982 r. w sprawie głównych księgowych przedsiębiorstw i innych państwowych jednostek organizacyjnych (Dz. U. Nr 25, poz. 179 ze zm.) w związku
Wartościowanie pracy przeprowadzone na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 16 lutego 1987 r. w sprawie zasad wartościowania pracy (Dz.U. nr 8, poz. 64) nie może prowadzić do naruszenia przepisu § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lipca 1982 r. w sprawie głównych księgowych przedsiębiorstw i innych państwowych jednostek organizacyjnych (Dz.U. nr 25, poz. 179 ze zm.) w związku
Członkowi spółdzielni mieszkaniowej korzystającemu z przydzielonego mu lokalu mieszkalnego nie przysługuje roszczenie o przydzielenie mu części budynku przeznaczonej do wspólnego użytku.
Do wykonania tytułu wykonawczego nakazującego dłużnikowi opróżnienie i wydanie budynku mieszkalnego podlegającego prawu lokalowemu oraz usunięcie dłużnika z nieruchomości lub jej części, niezbędnej do prawidłowego korzystania z budynku i jego urządzeń właściwy jest administracyjny organ egzekucyjny.
W postępowaniu o podział majątku dorobkowego i o dział spadku po zmarłym małżonku, obejmującym uprawnienie do nabycia samochodu osobowego, związane ze specjalnym rachunkiem przedpłat, wartość tego uprawnienia określa cena wolnorynkowa samochodu z daty działu. Z uzasadnienia:
Jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem nowej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą zawodową przekroczyła 30 dni, rolnik nabywa prawo do pobierania zasiłku chorobowego w rozmiarze do 180 dni. Do okresu tego nie wlicza się okresu pobierania zasiłku chorobowego poprzedzającego tę przerwę (art. 6 ust. 1 i art. 63 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym
Zobowiązanie się młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego do przepracowania oznaczonego okresu po ukończeniu tego przygotowania i do zwrotu zakładowi pracy kosztów przygotowania zawodowego w razie rozwiązania przez niego umowy przed upływem tego okresu jest nieważne.
Podatnik nie może dochodzić w drodze sądowej od płatnika zwrotu nieprawidłowo obliczonej opłaty skarbowej.
Świadkowi przysługuje zażalenie na postanowienie sądu odmawiające przyznania należności związanych ze stawiennictwem na wezwanie sądu.
Przy ustaleniu uprawnień urlopowych z tytułu podjęcia dodatkowego zatrudnienia pracownika wlicza się okresy zatrudnienia podstawowego, jeżeli zatrudnienie to ustało, chyba że zachodzą przesłanki wyłączające określone w art. 156 lub 157 k.p.
Przy ustalaniu uprawnień urlopowych z tytułu podjęcia dodatkowego zatrudnienia pracownika wlicza się okresy zatrudnienia podstawowego, jeżeli zatrudnienie to ustało, chyba że zachodzą A przesłanki wyłączające określone w art. 156 lub 157 k.p.
Dłużnik odpowiadający solidarnie z innymi osobami za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym nie może uzyskać w drodze powództwa o ustalenie orzeczenia określającego zakres odpowiedzialności jego i innych osób.
1. W przypadku uniemożliwienia przez małżonka zmarłego wkładcy osobie wskazanej w dyspozycji z art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. Prawo bankowe (Dz.U. nr 7, poz. 56) podjęcia przypadającej jej zgodnie z tą dyspozycją kwoty z wkładu oszczędnościowego stanowiącego majątek odrębny wkładcy lub z części wkładu stanowiącej udział wkładcy w majątku wspólnym małżonków, poszkodowanemu
Dług spadkowy związany ze wzniesieniem nagrobka jako zobowiązanie pieniężne podlega rozliczeniu w postępowaniu działowym według nominalnej wysokości.
W zakładach pracy, w których wprowadzono zakładowe systemy wynagradzania, o wynagrodzeniu radców prawnych z tytułu zastępstwa sądowego i arbitrażowego decyduje treść porozumienia zawartego na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania (jedn. tekst: Dz. U. z 1988 r. Nr 28, poz. 196).
W zakładach pracy, w których wprowadzono zakładowe systemy wynagradzania, o wynagrodzeniu radców prawnych z tytułu zastępstwa sądowego i arbitrażowego decyduje treść porozumienia zawartego na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania (j.t. Dz.U. z 1988 r. nr 28, poz. 196).
Stawka osobistego zaszeregowania nauczyciela, o której mowa w art. 35 ust. 4 Karty Nauczyciela (ustawy z dnia 26 stycznia i r. Dz. U. Nr 3, poz. 19 ze zm.), nie obejmuje dodatku funkcyjnego przewidzianego w art. 32 ust. 1 i 2 Karty.
Wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należne pracownikowi z tytułu pracy za granicą, wykonywanej na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie niektórych praw i obowiązków pracowników skierowanych do pracy za granicą w celu realizacji budownictwa eksportowego i usług związanych z eksportem (jedn. tekst: Dz. U. z 1986 r. Nr 19, poz. 101), przypadające
Termin rozbiórki obiektu budowlanego stanowiącej warunek realizacji inwestycji określonej w ostatecznej decyzji organu administracji państwowej o pozwoleniu na budowę (art. 29 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. prawo budowlane Dz.U. Nr 38, poz. 229 ze zm. i § 43 ust. J i 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 20 lutego 1975 r. w sprawie nadzoru urbanistyczno-budowlanego