Orzeczenia

Orzeczenie
07.12.1990 Obrót gospodarczy

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie wyłączają możliwości objęcia jednym wnioskiem żądania działu spadku i niesienia współwłasności z żądaniem rozstrzygnięcia, której z osób bliskich byłego członka spółdzielni mieszkaniowej służy przewidziane w art. 221 prawa spółdzielczego roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i o przydział lokala Możliwość taka występuje, gdy osoby bliskie ubiegające się o

Orzeczenie
05.12.1990

Uchwała zebrania ogólnego członków stowarzyszenia o zmianie statutu, podjęta zgodnie ze statutem, ma moc stanowiącą i charakter konstytutywny. Rejestracja zmian statutu ma tylko znaczenie deklaratywne, stwierdzające dokonanie przez właściwy organ statutowy czynności prawnej, podlegającej rejestracji. Uchwała o zmianie statutu wywiera skutki prawne od chwili jej podjęcia, a nie od, daty wpisania do

Orzeczenie
05.12.1990

Uchwała o zmianie statutu wywiera skutki prawne od chwili jej podjęcia, a nie od daty wpisania do rejestru.

Orzeczenie
22.11.1990

Sąd dokonujący wpisu do rejestru fundacji na podstawie art. 12 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz.U. nr 21, poz. 97) w zakresie oceny ważności czynności prawnych stanowiących podstawą tego wpisu nie jest związany decyzją właściwego ministra o zatwierdzeniu fundacji i jej statutu (art. 4 i art. 7 ust. 1 ustawy)1)

Orzeczenie
15.11.1990 Obrót gospodarczy

Sprawy o podział majątku wspólników po rozwiązaniu spółki cywilnej są sprawami gospodarczymi rozpoznawanymi przez sąd gospodarczy w trybie postępowania nieprocesowego.

Orzeczenie
13.11.1990

Przewidziane w art. 18 ustawy z dnia 20 stycznia 1990 r. o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości (Dz.U. Nr 6, poz. 36) okresowe zwolnienie od opłat sądowych nie dotyczy postępowania sądowego w sprawach objętych tą ustawą.

Orzeczenie
13.11.1990 Obrót gospodarczy

Z istoty odrzucenia spadku (por. art. 1012 k.c.) wynika, że może ono odnieść skutek prawny określony w art. 1020 k.c. tylko wówczas, gdy składający takie oświadczenie dziedziczy spadek.

Orzeczenie
09.11.1990

Osoba dochodząca naprawienia szkody wyrządzonej w uprawach i plonach rolnych przez zwierzynę wymienioną w art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz.U. z 1973 r. Nr 33, poz. 197 ze zm.) może wytoczyć powództwo przed sąd, w którego okręgu nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę na podstawie art. 35 k.p.c.

Orzeczenie
30.10.1990 Obrót gospodarczy

W sytuacji, gdy wyłonienie kandydata na nabywcę nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi następuje w wyniku przetargu (art. 9 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego – tekst jednolity Dz.U. z 1989 r. nr 58, poz. 348), ocena prawidłowości i skuteczności przeprowadzonego

Orzeczenie
26.10.1990

W razie zmniejszenia się składu rady pracowniczej przedsiębiorstwa mniej niż o połowę, uzupełnienie jej składu może nastąpić wyłącznie w drodze wyborów.

Orzeczenie
19.10.1990 Obrót gospodarczy

Komisja organizacyjna reprezentująca członków spółdzielni, których prawa i obowiązki majątkowe są związane z wyodrębnioną organizacyjnie jednostką spółdzielni albo z częścią majątku spółdzielni nadającą się do takiego wyodrębnienia, ma zdolność sądową w sprawie o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę walnego zgromadzenia o podziale spółdzielni.

Orzeczenie
15.10.1990

O poważnym niebezpieczeństwie dla porządku prawnego, w rozumieniu art. 99 k.k., można mówić tylko wówczas, gdy wynik badań psychiatrycznych wskazuje, że ze strony podejrzanego – z powodu jego stanu zdrowia psychicznego – grozi, ze znacznym prawdopodobieństwem, dopuszczenie się czynu zabronionego przeciwko życiu lub poważnego czynu zabronionego przeciwko zdrowiu. W innych wypadkach, nawet poważnych

Orzeczenie
12.09.1990

Sąd pierwszej instancji nie może oddalić powołując się na oczywistą bezzasadność powództwa (art. 116 § 2 k.p.c.) wniosku powoda o zwolnienie od opłaty sądowej należnej od zażalenia wniesionego przezeń na postanowienie, którego przedmiotem jest odrzucenie a limine pozwu (art. 199 § 1 pkt 1 k.p.c.).

Orzeczenie
27.08.1990

Żaden przepis ustawy z dnia 8 marca 1990 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin (Dz.U. nr 16, poz. 96) nie upoważnia sądu wojewódzkiego do ponownego kontrolowania i przeliczania złożonych w wyborach głosów i podejmowania w ten sposób powtórnie czynności, które zgodnie z prawem mogą być wykonywane tylko przez komisje wyborcze.

Orzeczenie
23.08.1990 Obrót gospodarczy

Przepis art. 1146 § 1 k.p.c. wymienia przesłanki, których istnienie (lub brak) jest konieczne do umarzania orzeczenia sądu zagranicznego. Badanie tych przesłanek w postępowaniu o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego nie jest uzależnione od wniosku czy zarzutu uczestników postępowania, ale jest obowiązkiem sądu, którego wykonanie należy do niego z urzędu

Orzeczenie
23.08.1990 Obrót gospodarczy

W toczącej się przed sądem sprawie o zaniechanie naruszenia patentu (art. 57 ust. 1 ustawy o wynalazczości) zarzut pozwanego, iż prowadzona przez niego produkcja nie jest objęta patentem udzielonym powodowi, nie uzasadnia zawieszenia postępowania i odesłania stron na drogę postępowania spornego przed Urzędem Patentowym celem uzyskania decyzji, o której mowa w art. 114 ust. 1 pkt 6 w związku z art.

Orzeczenie
21.08.1990

Prawidłowa interpretacja przepisu art. 344 § 2 k.p.k. – w powiązaniu z treścią art. 6 k.p.k. – prowadzi do wniosku, że w przepisie tym chodzi o możliwość zwrotu sprawy przez sąd prokuratorowi w celu rozszerzenia postępowania na czyny osób nie pociągniętych do odpowiedzialności karnej nie wtedy, gdy okoliczności mogące uzasadniać to rozszerzenie były już prokuratorowi znane i zostały przez niego rozważone

Orzeczenie
21.08.1990

1. Rozpoznanie w pierwszej instancji sprawy z zakresu prawa cywilnego przez sąd gospodarczy nie powoduje nieważności postępowania, nie jest też samo przez się uchybieniem procesowym mającym wpływ na wynik sprawy, chyba że naruszenie przepisów o postępowaniu wywołało skutek nieważności lub miało wpływ na wynik sprawy. 2. Powierzenie sądom rozpoznawania spraw gospodarczych w postępowaniu odrębnym nie

Orzeczenie
26.06.1990 Obrót gospodarczy

Korzystanie przez przedsiębiorstwo państwowe z kredytu bankowego nie oznacza, że nie ma ono dostatecznych środków na poniesienie kosztów procesu (art. 113 § 2 k.p.c.).

Orzeczenie
29.05.1990

Postanowienie spadkodawcy w testamencie, że udziały w spadku odziedziczone przez współmałżonków stanowić będą ich majątek wspólny (art. 33 pkt 2 k.r.o.), nie podlega ujawnieniu w treści postanowienia o stwierdzeniu nabycia przez nich spadku.

Orzeczenie
17.05.1990

W myśl art. 38 § 1 k.k.w. karę pozbawienia wolności wykonuje się w zakładach karnych i tylko pobyt w nich uważany jest za odbywanie kary. Skoro skazany w wypadku udzielenia przerwy lub przerw w karze czy ucieczki ale przebywa w zakładzie karnym, nie może być mowy o odbywaniu kary, a tylko to stanowi przeszkodę do biegu kar dodatkowych. Skazany w obu wymienionych wypadkach, przebywając na wolności,

Orzeczenie
11.05.1990

Sądem wojskowym, właściwym do rozpoznania sprawy o przestępstwo popełnione na terytorium Polski przez żołnierza wojsk radzieckich, czasowo stacjonujących w Polsce, jest wojskowy sąd okręgowy.

Orzeczenie
06.04.1990

Na odmowę ustanowienia obrońcy z urzędu w przypadku, gdy składający wniosek w tym przedmiocie powołuje się na niemożność poniesienia kosztów obrony, przysługuje zażalenie.

Orzeczenie
03.04.1990

Nabywca udziału w gospodarstwie rolnym jako przedmiocie należącym do spadku, zbytym bez zgody pozostałych spadkobierców (art. 1036 k.c.), powinien otrzymać w wyniku działu spadku w odniesieniu do gospodarstwa rolnego to, co otrzymałby zbywca, gdyby nie dokonał rozporządzenia. W razie zgonu zbywcy przed działem nabywcy przysługuje taka spłata, jaka przysługiwałaby zbywcy.

Poprzednia Następna