Rada pracownicza zakładu przedsiębiorstwa wielozakładowego nie ma zdolności sądowej (art. 6913 k.p.c.) i jej wniosek wszczynający spór z dyrektorem przedsiębiorstwa państwowego lub organem założycielskim podlega odrzuceniu (art. 199 § 1 pkt 3 k.p.c.).
Nie pobiera się opłaty sądowej od zażalenia podlegającego odrzuceniu z powodu nieprzysługiwania tego środka.
Zgodnie z art. 51 § 2 prawa spółdzielczego zarówno spółdzielnia, jak i odwołany członek zarządu są legitymowani do samodzielnego wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały centralnego związku w przedmiocie odwołania członka zarządu tej spółdzielni; w razie wytoczenia powództwa tylko przez spółdzielnie lub tylko przez odwołanego członka zarządu drugi z uprawnionych podmiotów może wstąpić do sprawy w charakterze
Jeżeli sąd uwzględnia w całości żądanie zasadnicze i tylko w części żądanie alternatywne, to powinien oddalić żądanie alternatywne w pozostałej części.
Postępowanie spadkowe po cudzoziemcu w zakresie dotyczącym należącego do spadku własnościowego prawa do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej na terenie Polski podlega zgodnie z art. 1102 § 1 k.p.c. wyłącznej jurysdykcji krajowej sądów polskich.
Zwlekania z uiszczeniem wpisu do ostatniego, siódmego dnia terminu nie można uważać za zawinione działanie strony. W konsekwencji, nie zawinione przez stronę zdarzenie, uniemożliwiające uiszczenie wpisu, choćby zaistniało dopiero w ostatnim dniu terminu, musi być uznane za okoliczność usprawiedliwiającą przywrócenie terminu w rozumieniu art. 168 k.p.c.
W sprawach o zarejestrowanie zmian w statucie związku zawodowego, dotyczących wysokości składek oraz okresu trwania kadencji organów związku, a więc zagadnień odnoszących się do związku zawodowego, jako organizacji społecznej, zainteresowanym w sprawie w rozumieniu art. 510 § 1 k.p.c. jest związek zawodowy, a nie poszczególni członkowie związku zawodowego.
Przepis art. 17 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 24, poz. 110 ze zm.) nie ma zastosowania w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Brak przewidzianego w art. 58 § 1 k.r.o. rozstrzygnięcia w zagranicznym orzeczeniu rozwodowym o obowiązku alimentacyjnym rozwiedzionych małżonków względem ich dziecka nie stanowi przeszkody z art. 1146 § 1 pkt 5 k.p.c. do uznania tego orzeczenia.
Postanowienie o oddaleniu wniosku o przywrócenie terminu może być wydane tylko po przeprowadzeniu rozprawy (art. 168 § 1 k.p.c.).
Nie jest sprawą z zakresu prawa pracy w rozumieniu art. 476 § 1 k.p.c. sprawa, w której poszkodowany z wypadku przy pracy pracownik dochodzi - na podstawie przepisów prawa cywilnego roszczeń odszkodowawczych od innego zakładu pracy, którego pracownikiem nie był w czasie wypadku przy pracy.
W sprawie o uchylenie decyzji organu założycielskiego o przekształceniu terenowego przedsiębiorstwa państwowego działającego na zasadach ogólnych w przedsiębiorstwo użyteczności publicznej zakres kognicji sądu ogranicza się tylko do badania, czy decyzja ta została podjęta na podstawie uchwały właściwej rady narodowej (§ 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie wykonania
Jeśli w wypadku tzw. doręczenia zastępczego (art. 44 k.p.a.) adresat odbierze pismo z urzędu pocztowo-telekomunikacyjnego lub urzędu terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego w ciągu siedmiu dni od jego złożenia w którymś z tych urzędów, to datą doręczenia pisma adresatowi jest dzień jego odbioru. Mimo umieszczenia na drzwiach mieszkania adresata zawiadomienia, iż pismo zostało
Zakres zabezpieczenia hipoteką przymusową, wpisaną na podstawie tymczasowego zarządzenia sądu, odsetek oraz kosztów postępowania określa odnoszący się do hipoteki kaucyjnej szczególny przepis art. 104 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. Nr 19, poz. 147) w związku z art. 111 ustawy, a nie przepis art. 69 ustawy, dotyczący hipoteki w ogólności.
Do właściwości rzeczowej sądu rejonowego należy rozpoznanie sprawy o zobowiązanie spółdzielni do przyjęcia oznaczonej osoby w poczet członków, i to bez względu na to, czy organ spółdzielni podjął uchwałę w tej kwestii.
I. W sytuacji gdy współspadkobierca lub niektórzy ze współspadkobierców posiadają wyłącznie we własnym imieniu nieruchomość, która była w posiadaniu spadkodawcy, bieg zasiedzenia na korzyść tego współspadkobiercy lub tych współspadkobierców rozpoczyna się dopiero z chwilą otwarcia spadku; natomiast w sytuacji gdy żaden ze współspadkobierców nie posiada nieruchomości spadkowej wyłącznie we własnym imieniu
Prawo do abonamentu telefonicznego nie jest przedmiotem majątkowym stanowiącym dorobek małżonków w rozumieniu art. 32 § 1 k.r.o., wobec czego w postępowaniu o podział majątku wspólnego sąd nie może rozstrzygać, któremu z uczestników tego postępowania przypadnie prawo do takiego abonamentu.
Przeciwko bankowi (osobie prawnej), prowadzącemu działalność na obszarze całego Państwa, można wytoczyć powództwo o roszczenie majątkowe według siedziby oddziału wojewódzkiego, z którego działalnością wiąże się dochodzone roszczenie (art. 31 i 33 k.p.c.).
Na postanowienie sądu rejonowego uchylające czynność komornika, wydane w wyniku rozpoznania skargi na czynności komornika, przysługuje zażalenie do sądu rewizyjnego wówczas, gdy zaskarżone postanowienie zmierza do zakończenia postępowania (art. 394 § 1 in principio k.p.c. w związku z art. 13 § 2 i art. 767 § 3 k.p.c.).
Niezłożenie przez wnioskodawcę w zakreślonym terminie żądanego przez sąd zaświadczenia poradni przeciwalkoholowej, uprawdopodobniającego pijaństwo osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, powinno powodować odrzucenie wniosku o ubezwłasnowolnienie na podstawie art. 552 § 2 k.p.c. Jednakże odrzucenie wniosku nie jest uzasadnione pomimo niezłożenia wymienionego zaświadczenia, gdy pijaństwo, z powodu którego
1. Decyzja organu administracji państwowej o podziale gruntów na działki budowlane wydana na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 lipca 1972 r. o terenach budownictwa jednorodzinnego i zagrodowego oraz o podziale nieruchomości w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 27, poz. 192 ze zm.) zastępuje orzeczenie o ich rozgraniczeniu. W tym zakresie dekret z dnia 13 września 1946 r. o rozgraniczeniu nieruchomości
Sprawa o wynagordzenie za pracowniczy projekt wynalazczy nie jest sprawą z zakresu prawa pracy w rozumieniu art. 476 § 1 kodeksu postępowania cywilnego - w brzmieniu nadanym temu przepisowi przez ustawę z dnia 18 kwietnia 1985 r. o zmianie ustawy -kodeks postepoqwania cywilnego /Dz.U. Nr 20 poz.86/.
Samorząd mieszkańców miast, działający przez komitety osiedlowe, nie ma zdolności sądowej.