Ubezwłasnowolnienie jest instytucją powołaną w wyłącznym interesie osoby chorej. Instytucja ubezwłasnowolnienia nie może dotyczyć interesu wnoszącego o ubezwłasnowolnienie i rodziny tegoż wnoszącego.
W świetle art. 59 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz.U. Nr 24, poz. 122) jednostki organizacyjne wchodzące w skład wielozakładowego przedsiębiorstwa państwowego, jak również inne podmioty, nie będące przedsiębiorstwami państwowymi, nie mogą tworzyć zrzeszeń. Cele ekonomiczne, o jakich mowa w tej dyspozycji, powinny być bezpośrednio związane z przedsiębiorstwami państwowymi
W sytuacji, gdy w akcie urodzenia dziecka została uczyniona wzmianka o uznaniu go przez ojca, nie jest dopuszczalne powództwo o ustalenie, że uznanie nie miało miejsca (art. 189 k.p.c.). W takim wypadku wykreślenie z aktu stanu cywilnego wzmianki dotyczącej uznania dziecka może nastąpić na podstawie postanowienia sądu o sprostowaniu aktu stanu cywilnego (art. 25 prawa o a.s.c,). Była żona mężczyzny
W razie przejęcia sprawy do rozpoznania przez okręgowy sąd pracy i ubezpieczeń społecznych (art. 271 § 2 k.p.) ocena zasadności cofnięcia wniosku następuje na podstawie art. 461 § 3 k.p.c. w związku z art. 74 § 1 ustawy z dnia 24 października 1974 r. o okręgowych sądach pracy i ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 39, poz. 231).
1.Okoliczność, że lokal użytkowy znajdujący się w małym domu mieszkalnym jest zajęty przez najemcą dysponującego decyzją o jego przydziale, nie stoi na przeszkodzie ustanowieniu w tym domu odrębnej własności lokali i przyznaniu go wraz z lokalem mieszkalnym jednemu ze współwłaścicieli, jeżeli ten lokal użytkowy jest konieczny w rozumieniu art. 135 § 2 k.c. do wykonywania przez niego zawodu. 2.Wymaganie
Zarejestrowanie drugiego związku zawodowego w tym samym zakładzie pracy dotyczy praw związku już istniejącego i daje mu na podstawie art. 510 § 1 k.p.c. prawo wzięcia udziału w sprawie w każdym stadium postępowania, a więc również przez wniesienie rewizji.
Wydanie w trybie art. 52 prawa wodnego z dnia 24 października 1974 r. (Dz.U. Nr 38, poz. 230; zm.: Dz.U. z 1980 r. Nr 3, poz. 8) pozwolenia ni korzystanie z cudzej wody nie stoi na przeszkodzie wystąpieniu do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia służebności czerpania wody w drodze zasiedzenia na podstawie art. 292 k.c.
Członkowie spółdzielni produkcyjnej zatrudnieni w takiej spółdzielni nie mają prawa tworzenia i zrzeszania się w związki zawodowe (art. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych Dz.U. Nr 32, poz. 216 ze zm. w związku z art. 2 k.p.).
W wypadku gdy nieruchomość będąca przedmiotem współwłasności jest obciążona prawem dożywocia na rzecz osoby trzeciej, do przeniesienia tego obciążenia na jedną tylko z nieruchomości powstałych w drodze zniesienia współwłasności w wyniku podziału nieruchomości obciążonej wymagana jest zgoda dożywotnika.
Zakład doskonalenia zawodowego, w którym odbywają się zajęcia dydaktyczne dla uczniów szkół zawodowych, jest placówką oświaty i wychowania w rozumieniu art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych (Dz.U. Nr 32, poz. 216).
Zgoda matki na przysposobienie dziecka przez jej konkubenta wymaga z jej strony świadomości, że wskutek przysposobienia utraci ona władzę rodzicielską nad dzieckiem.
Podział nieruchomości lokalowej na dalsze stanowiące odrębna własność lokale jest dopuszczalny i możliwy tylko przy dopełnieniu ustawowych przestanek warunkujących ustanowienie odrębnych lokali (art. 135 k.c.). Jeżeli w wyniku zamierzonego przekształcenia dotychczasowej struktury prawnej budynku i działki gruntu, na której został on wzniesiony, mają nastąpić takie zmiany w strukturze technicznej budynku
W sprawie o uchylenie Uchwały pozbawiającej członkostwa Zrzeszenia Budowy Domów Jednorodzinnych możliwe jest zabezpieczenie powództwa przez zakaz rozdysponowania odpowiedniej liczby działek budowlanych (art. 755 k.p.c.).
Obciążenie strony kosztami sądowymi, których wysokość nie przewyższa jednomiesięcznych jej dochodów zbliżonych do przeciętnych zarobków pracowników zatrudnionych w gospodarce uspołecznionej, z reguły nie oznacza gdy strona nie ma innych osób na utrzymaniu że nie jest ona w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (art. 113 § 1 k.p.c.).
Na postanowienie Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych odmawiającego podjęcia zawieszonego postępowania zażalenie nie przysługuje, jeśli Sąd ten orzekał jako instancja odwoławcza (art. 394 § 1 pkt 6 k.p.c. w związku z art. 72 ustawy z dnia 24 października 1974 r. o okręgowych sądach pracy i ubezpieczeń społecznych).
Oddzielne związki zawodowe tworzy się w każdej jednostce organizacyjnej przedsiębiorstwa wielozakładowego działającego na obszarze kilku województw niezależnie od miejsca jej zlokalizowania. Nie stoi na przeszkodzie utworzeniu oddzielnych związków okoliczność, że niektóre z tych jednostek mieszczą się w tym samym mieście i w tej samej dzielnicy.
Rzeczywiste znaczenie warunku przewidzianego w art. 1145 § 1 k.p.c. co do tego, aby orzeczenie zagraniczne było orzeczeniem sądu, jest takie, że w wypadku gdy tak przewiduje obce prawo, może nim być również orzeczenie (akt) organu innego niż sąd.
Sformułowanie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 32, poz. 216), a w szczególności jego przedmiotowo-funkcjonalne ujęcie (placówki oświaty i wychowania) wskazuje, że chodzi o pracowników wykonujących funkcje dydaktyczno-wychowawcze, jak i o tych, którzy w placówce oświaty i wychowania spełniają zadania pomocnicze (np. personel administracyjny).
Nie jest wyłączone odpowiednio (art. 13 § 2 k.p.c.) a więc z uwzględnieniem rodzaju rozpoznawanej sprawy stosowanie art. 317 k.p.c. w postępowaniu nieprocesowym, w szczególności także w postępowaniu o dział spadku (art. 680 i nast. k.p.c.).
są uprawnieni do dokonywania zmian w statucie przez siebie uchwalonym, gdy wprowadzenie tych zmian ma nastąpić przed zarejestrowaniem związku zawodowego. Nie ma tych uprawnień komitet założycielski, który w myśl § 1 ust. 2 jest uprawniony tylko do dokonania czynności związanych z rejestracją związku zawodowego.
Pełnomocnik rodzica dziecka nie może skutecznie odwołać we wniesionej przez siebie rewizji od postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka zgody tego rodzica na przysposobienie.
W sprawie o odszkodowanie z tytułu utraconego wynagrodzenia za projekt wynalazczy powodowi nie przysługuje ustawowe zwolnienie od kosztów sądowych.
Wykładnia przepisów o zawieszeniu postępowania nie może prowadzić do stworzenia pozaustawowej przesłanki takiego zawieszenia także wówczas, gdy nie ze względu na stanowisko strony, ale ze względów faktycznych, takich jak np. wiek dziecka w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa, w której dopuszczono dowód z badań antropologicznych, przeprowadzenie dowodu natrafia na zwłokę.
Działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 23 października 1975 r. o Państwowym Arbitrażu Gospodarczym (Dz. U. Nr 34. poz. 183), uzasadniającą zaliczenie wymienionych w tym przepisie osób prawnych do podmiotów podlegających orzecznictwu arbitrażowemu, jest tylko działalność ,.zewnętrzna", mająca na celu świadczenie usług w szerokim tych słów znaczeniu osobom trzecim; nie