Orzeczenia

Orzeczenie
20.12.2000 Obrót gospodarczy

Dopuszczalność odwołania przez stronę oświadczenia jej pełnomocnika procesowego w przedmiocie zawarcia ugody, dokonana w zażaleniu na postanowienie sądu umarzające postępowanie, nie wyłącza kontroli sądu co do zgodności ugody z prawem, zasadami współżycia społecznego i słusznym interesem pracownika oraz przesłanek uchylenia się od skutków oświadczenia woli na podstawie przepisów prawa cywilnego.

Orzeczenie
20.12.2000 Obrót gospodarczy

Błędne przekonanie radcy prawnego, że jest uprawniony do wniesienia kasacji, nie stanowi przyczyny usprawiedliwiającej przywrócenie terminu do dokonania tej czynności procesowej (art. 168 KPC).

Orzeczenie
20.12.2000 Obrót gospodarczy

Zawarcie umowy rachunku bankowego z bankiem, który od wielu lat prowadzi legalną działalność profesjonalną, lecz nie dostosował swojego systemu komputerowego do systemu przyjętego przez bank wierzyciela, wskutek czego nastąpił zwrot opłaty sądowej, nie świadczy o braku przezorności i dbałości strony o swoje interesy, jeżeli działała w zaufaniu do banku, a różnice między systemami nie były dotychczas

Orzeczenie
20.12.2000 Obrót gospodarczy

Doręczenie pisma sądowego dorosłemu domownikowi adresata, bez wpisania na potwierdzeniu odbioru tego pisma imienia i nazwiska osoby odbierającej przesyłkę, jest naruszeniem przepisów o doręczeniach, które nie ma wpływu na wynik sprawy, jeżeli listonosz faktycznie doręczył pismo sądowe domownikowi.

Orzeczenie
20.12.2000

Skarżąca Rada Osiedla w zakreślonym przez Sąd terminie nie przedłożyła pełnomocnictwa Zarządu Miasta do wniesienia przez nią skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Brak zdolności sądowej po stronie skarżącej skutkuje odrzuceniem wniesionej przez nią skargi.

Orzeczenie
19.12.2000

Przepis art. 9a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami /Dz.U. 2000 nr 46 poz. 543/ jest przepisem szczególnym w rozumieniu ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych /Dz.U. nr 122 poz. 593 ze zm./, wyłączającym właściwość kolegium i z dniem wejścia w życie tego przepisu w znowelizowanej treści. Brak przepisów przejściowych w ustawie z dnia

Orzeczenie
18.12.2000

Ustanie karalności przestępstwa następuje z mocy prawa w rezultacie samego upływu czasu kalendarzowego odpowiadającego terminowi przedawnienia. Jeżeli termin przedawnienia karalności przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego upływa w dniu uznanym przez ustawę za wolny od pracy, to wniesienie aktu oskarżenia w następnym dniu nie może spowodować wydłużenia tego terminu.

Orzeczenie
14.12.2000

Przed wszczęciem postępowania z urzędu organ bada swoją właściwość, nie podejmując czynności w razie wyniku negatywnego. Przy wszczęciu na żądanie stron, w razie wyniku negatywnego, przekazuje podanie do organu właściwego w sprawie /art. 65 par. 1 Kodeksu postępowania administracyjnego/. W sytuacji, gdy w wyniku wadliwej oceny swojej działalności organ wszczął postępowanie, to jest obowiązany wówczas

Orzeczenie
13.12.2000

W sprawach zaskarżania orzeczeń Społecznej Komisji Rewindykacyjnej nie stosuje się art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz.U. Nr 74, poz. 368 ze zm.).

Orzeczenie
11.12.2000 Obrót gospodarczy

Przepis art. 469 KPC nakazuje badanie skutków związanych z cofnięciem apelacji w aspekcie słusznego interesu pracownika, niezależnie od tego czy została wniesiona przez pracownika, czy przez pracodawcę.

Orzeczenie
06.12.2000 Obrót gospodarczy

Istnieje - pomimo sformalizowanego charakteru postępowania wieczystoksięgowego - możliwość wpisania Skarbu Państwa jako nabywcy nieruchomości z mocy prawa, mimo braku decyzji administracyjnej, stwierdzającej przejście własności. Przepis art. 46 ust. 1 u.k.w.h. nie powinien zatem stanowić przeszkody do uwzględnienia, złożonego w niniejszej sprawie, wniosku o wpis prawa nabytego z mocy ustawy, skoro

Orzeczenie
06.12.2000 Obrót gospodarczy

W świetle art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne /Dz.U. nr 54 poz. 348 ze zm./ w razie nielegalnego pobierania z sieci paliw lub energii przedsiębiorstwo energetyczne pobiera opłaty za nielegalnie pobrane paliwo lub energię w wysokości określonej w taryfie lub dochodzi odszkodowania na zasadach ogólnych. Taki spór, jako mający charakter sprawy cywilnej w rozumieniu art

Orzeczenie
05.12.2000

Jeżeli prokurator nie wstąpił do postępowania w sprawie o wykroczenie przed jego prawomocnym zakończeniem, nie jest uprawniony do wniesienia kasacji od orzeczenia zapadłego w wyniku rozpoznania odwołania od orzeczenia kolegium (art. 520 § 1 k.p.k.).

Orzeczenie
05.12.2000

Orzekając na rozprawie, Sąd Najwyższy może oddalić jako oczywiście bezzasadną kasację wniesioną na podstawie art. 521 k.p.k. (arg. a contrario z art. 535 § 2 zd. 2 w zw. z art. 535 § 2 zd. 1 k.p.k.).

Orzeczenie
05.12.2000 Obrót gospodarczy

Zgodnie z art. 411 Kpc samo sformułowanie w skardze o wznowienie postępowania zarzutów w sposób odpowiadający ustawowo określonym podstawom, które uzasadniają wznowienie postępowania, nie oznacza, że skarga opiera się na takiej podstawie, jeżeli na rozprawie sąd stwierdzi, że przytoczone zarzuty okazały się bezzasadne.

Poprzednia Następna