W przypadku gdy na paragonie zastosowano zawyżoną stawkę VAT należy skorygować VAT, ale robi się to inaczej, niż w przypadku korekty faktury. Obejrzyj wypowiedź naszego eksperta.
Zastosowanie błędnej stawki VAT na fakturze pociąga za sobą obowiązek jej skorygowania przez wystawcę faktury. Jakie są skutki braku takiej korekty? Obejrzyj wypowiedź naszego eksperta.
Od 1 lutego 2026 roku system KSeF będzie obowiązkowy dla największych firm, których sprzedaż w 2025 roku przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 roku dla pozostałych przedsiębiorców. Pomimo, iż trwają jeszcze prace legislacyjne nad ostatecznym kształtem systemu e-fakturowania, firmy powinny odpowiednio wcześniej przygotować swoje systemy księgowe oraz wdrożyć niezbędne procedury. Jest to szczególnie
Procedura SME to zwolnienie podmiotowe z VAT dla podatnika w innym kraju Unii Europejskiej niż miejsce jego siedziby. Czy sprzedaż w ramach procedury SME dotyczy sprzedaży na rzecz konsumentów? Posłuchaj wypowiedzi naszego eksperta.
Wielu podatników jest uprawnionych do korzystania zarówno z procedury SME, jak i z unijnej procedury OSS. Korzystanie z tych procedur można ze sobą łączyć, nie ma bowiem przepisu wykluczającego taki scenariusz, tzn. w jednym kraju można korzystać ze zwolnienia (SME), a w innym naliczać VAT(OSS). Jednak najczęściej podatnicy będą korzystać z jednej z nich. Obejrzyj krótkie wideo, na którym nasz ekspert
Ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME może skorzystać zarówno podatnik VAT czynny, jak i podatnik zwolniony. Jednak podatnik zwolniony musi dopełnić jednego obowiązku. Obejrzyj wyjaśnienia naszego eksperta.
W ramach Polskiego Ładu ustawodawca wprowadził obowiązek raportowania rozliczeń podatkowych w podatkach dochodowych. Jakie terminy obowiązują w tym zakresie i kogo? Czy raportowanie będzie roczne czy miesięczne? Na te pytania odpowiada nasz ekspert. Obejrzyj krótkie wideo.
Ustawodawca w żaden sposób nie uwarunkował uprawnień do stosowania ulg podatkowych od metody identyfikacji przychodu. Oznacza to, że wybór metody kasowej nie pozbawia podatnika prawa do skorzystania z ulg podatkowych, o ile te ulgi podatnikowi przysługują. Obejrzyj krótkie wideo z wyjaśnieniami naszego eksperta.
Po zmianach wprowadzonych w podatku od nieruchomości w 2025 r., podatnik musi przeprowadzić weryfikację, czy dany obiekt jest budynkiem, czy budowlą, albo czy w ogóle weryfikowany obiekt wchodzi do opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Więcej dowiesz się oglądając wypowiedź naszego eksperta.
Podatnicy składający CIT-8 muszą zweryfikować, czy będą zobowiązani do raportowania w JPK CIT już od stycznia 2025 r., czy może w kolejnych latach. Jak wygląda harmonogram wdrażania JPK CIT opowiada nasz ekspert. Zapraszamy do obejrzenia wideo.
W zeznaniu podatkowym za 2024 r. część podatników będzie musiało po raz pierwszy dokonać rozliczenia podatku minimalnego. Czy warto już w trakcie 2024 r. przygotowywać się do minimalnego CIT? Obejrzyj poradę naszego eksperta Radosława Kowalskiego.
Po początkowym olbrzymim zainteresowaniu, jakie wywołał temat KSeF, teraz czekamy na ostateczny kształt aktów prawnych, które będą regulowały to zagadnienie. Zmiany w KSeF, które mają wejść w życie nie będą rewolucyjne w porównaniu do poprzedniego projektu, dlatego warto już wkrótce podjąć działania przygotowujące naszą firmę na KSeF, dlatego że wymaga to sporo czasu. Posłuchaj, co na ten temat mówi
Kasowy PIT będzie ograniczony wysokością przychodów uzyskiwanych przez podatnika. Kasowo będą rozliczane wtedy również koszty. Nie dla wszystkich podatników takie rozwiązania będą korzystne. Posłuchaj, co o kasowym PIT mówi nasz ekspert.
Według przepisów obowiązujących od października 2020 r. dotyczących ewidencji VAT i JPK_VAT, zarówno sprzedawca jak i nabywca zobligowani będą do oznaczania transakcji jako objętej MPP. Co istotne, chodzi o te przypadki, w których istnieje obowiązek stosowania MPP.
W nowym JPK_VAT te oznaczenia GTU będą się musiały pojawić tylko do sprzedaży, w której wystąpi choć jedna pozycja z odpowiednim oznaczeniem GTU.
Jednym z problemów związanych z nową strukturą JPK_VAT jest obowiązkowy adres mailowy.
W ramach tzw. Tarczy antykryzysowej ustawodawca wprowadził możliwość odliczenia strat z roku 2020 od dochodów roku 2019. Jest to specyficzne rozwiązanie ponieważ generalnie straty rozliczane są w kolejnych latach.
Nie ma czegoś takiego jak przychód brutto. Należy to rozpatrywać w kategorii błędu językowego.
Przepisy nie regulują tej kwestii. Mówią jedynie, że nie płacimy podatku z tego tytułu.
Wbrew powszechnemu przekonaniu ustawodawca nie nakłada obowiązku weryfikacji rachunku z białą listą. Ustawodawca wymaga od nas, abyśmy w pewnych sytuacjach określonych w ustawie podatkowej, płacili na rachunek widniejący na białej liście.
Jeżeli chodzi o podawanie na fakturze liczby godzin wykonywanych usług to w większości przypadków nie jest to konieczne. W szczególności liczby godzin na fakturze nie muszą podawać ci, którzy nie są osobami fizycznymi.
Przepis mówi o tym, że aby wystawić fakturę od 1 stycznia 2020 r. na paragonie musi zostać podany NIP, pod którym nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku. Problem pojawia się, gdy numer NIP jest błędny.
Zerowy PIT obejmuje wszystkie świadczenia ze stosunku pracy. Nie ma w tym zakresie żadnych wyjątków.
Od 1 listopada zostanie rozszerzony zakres możliwości wykorzystania środków zgromadzonych na rachunku VAT na zapłatę do urzędu skarbowego już nie tylko podatku VAT, ale również PIT, CIT, ZUS, akcyzy i należności celnych.