Jeżeli podatnik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, przede wszystkim istotne jest to, jak jest opodatkowany z tytułu działalności gospodarczej.
Podatnicy, którzy korzystają jeszcze z ulgi odsetkowej w zeznaniu za 2023 rok odliczą odsetki od tej części kredytu, która nie przekroczy kwoty 374 290 zł. To oznacza, że limit odliczenia będzie taki sam jak w 2022 r.
Zmiany dotyczą jednoznacznego określenia, że zakres stosowania zbiorczych e-DD dotyczy również sytuacji, gdy podmiot odbierający, do/od którego przemieszczane są wyroby akcyzowe, posiada kilka miejsc odbioru.
Zasadniczo podatnicy VAT mają prawo do korygowania swoich rozliczeń dowolną ilość razy. Ustawodawca ogranicza jednak czas, kiedy można to robić. Ostateczny termin, od kiedy nie złożymy już korekty deklaracji VAT, to przedawnienie zobowiązania. Są jednak korekty, których nie dokonamy, mimo że zobowiązanie nie uległo przedawnieniu. Z końcem 2022 r., jak co roku, kończy się czas na niektóre korekty.
Firma może odliczyć wydatki na spotkania szkoleniowo -integracyjne, w których biorą udział jej kontrahenci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą - orzekł w ubiegłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny
O tym, czy można stosować obniżoną stawkę VAT na towary, decyduje zasadniczo CN. Z art. 41 ust. 13 ustawy o VAT wynika, że do towarów i usług będących przedmiotem czynności niewymienionych w Nomenklaturze scalonej (CN) lub w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej stosuje się stawkę 23%, z wyjątkiem tych, dla których w przepisach ustawy lub przepisach wykonawczych wydanych
Z uwagi na wciąż znaczną skalę zjawiska nieposiadania przez zatrudnionych cudzoziemców numeru PESEL, Konfederacja Lewiatan apeluje do resortu finansów, aby przy składaniu przez firmy informacji o dochodach i zaliczkach odprowadzonych w 2022 roku, umożliwić wpisywanie w PIT-11 ciągu takich samych liczb, zamiast numeru PESEL.
Resort finansów poinformował o udostępnieniu nowego formularza VAT-REF(5).
Po raz kolejny ustawodawca, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników, postanowił wydłużyć okres przejściowy na dalsze korzystanie z papierowych ewidencji akcyzowych. Zamiast planowanego terminu wdrożenia obligatoryjnego stosowania elektronicznych ewidencji akcyzowych, który był wyznaczony na 1 stycznia 2023 r., podatnicy będą mieli dodatkowe 13 miesięcy na przygotowanie się do tego obowiązku. Nowy
Nowy PIT-2 jest dokumentem bardzo rozbudowanym. Zawiera połączenie kilku różnych oświadczeń składanych przez podatnika.
Jak informuje resort finansów, dotychczas zostały podpisane 3 umowy w ramach Programu Współdziałania, którego pilotaż trwa od prawie 2,5 roku. Komentujący to eksperci zwracają uwagę na skomplikowaną procedurę formalizowania współpracy między podatnikami a Szefem KAS. Jednocześnie przekonują, że taka opcja jest potrzebna dla dużych przedsiębiorstw. I zwracają uwagę na to, że lepszą ścieżką byłoby upraszczanie
Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje projektu rozporządzenia, które określa wysokość opłaty za egzamin na doradcę podatkowego. Wzrost opłaty będzie mniejszy niż wzrost minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę.
Zapraszamy na praktyczne webinarium „VAT 2023” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 9 grudnia 2022 roku. Polecamy!
Na stronach RCL opublikowano projekty rozporządzeń Ministra Finansów zmieniające rozporządzenia w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku PIT i CIT, które podlegają uzgodnieniom zewnętrznym, konsultacjom publicznym oraz opiniowaniu.
Wyboru formy opodatkowania dochodów, czy też przychodów z działalności gospodarczej na rok 2022 należało dokonać do 20 lutego, a jeżeli działalność rozpoczęto w trakcie roku - do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania pierwszych przychodów. Natomiast ustawodawca podatkowy dał pewną specyficzną możliwość zmiany formy opodatkowania tym podatnikom, którzy uzyskując dochody z działalności
8 grudnia resort finansów udostępni nową wersję testową Aplikacji Podatnika KSeF.
Zapraszamy na praktyczne webinarium „VAT 2023” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 9 grudnia 2022 roku. Polecamy!
Od 1 stycznia 2023 r. w związku z transakcjami z podmiotami powiązanymi, niebędącymi polskimi rezydentami, koszty z tytułu usług wskazanych w ustawie o CIT będą objęte podatkiem od przerzuconych dochodów, chyba że podatnik udowodni, że nie zachodzi jeden z warunków wyłączających opodatkowanie.
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność. Rozporządzenie przewiduje także przedłużenie preferencji w VAT dla darowizn na rzecz Ukrainy oraz obniżenie stawki VAT na niektóre produkty nawozowe. Tarcza antyinflacyjna w obecnej postaci obowiązuje do końca br.
Od 2024 r. polscy podatnicy będą mieli obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Za niewywiązywanie się z tego obowiązku będą groziły kary pieniężne do wysokości kwoty VAT z niewłaściwie wystawionej faktury, ale nie mniej niż 1000 zł. Ponadto tylko do końca 2024 r. będzie można wystawiać faktury przy zastosowaniu kas rejestrujących.
2022 rok obfitował w dużo zmian. Najbardziej dotkliwe konsekwencje działań Ustawodawcy odczuliśmy w systemie podatkowym, gdzie zmiany dotyczyły m.in. stawek PIT, odliczania składki zdrowotnej oraz kwoty wolnej od podatku.
Zapraszamy na praktyczne webinarium „PIT i CIT 2023. Jak przygotować się do zmian + Q&A” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 6 grudnia 2022 roku. Webinarium potrwa wyjątkowo 1,5 h! Polecamy!
W związku z wątpliwościami jakie pojawiły się w trakcie procedowania w Sejmie RP projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2764 ) Ministerstwo Finansów przedstawia następujące wyjaśnienia dotyczące proponowanego doprecyzowania definicji płynu do papierosów elektronicznych.
Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania. To drugi etap wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w Polsce. Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF przygotowując się do systemu, który będzie obowiązkowy od 2024 r. Dzięki uzyskaniu zgody UE Polska, obok Włoch i Francji, została