Pracownik kończący zmianę w pracy poszedł do palarni zapalić. Wchodząc do pomieszczenia, zahaczył o próg, upadł i uszkodził nadgarstek. Zdarzenie miało miejsce 6 minut przed końcem pracy. Pracownik jednak wykorzystał już wcześniej wszystkie przysługujące mu przerwy. Jak powinniśmy zakwalifikować to zdarzenie?
Pracownik chce wyjść z biura w sprawach prywatnych. We wniosku w tej sprawie zaproponował, że odpracuje ten czas po pół godziny przez kilka następnych dni. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?
Nasza firma planuje zatrudnienie 5 pracowników - obywateli Rosji i Białorusi. Osoby te zgłosiły chęć przystąpienia do programu PPK. Czy w związku z sankcjami wobec Rosji i Białorusi mogą oni być uczestnikami PPK i mieć odprowadzane składki do funduszu TFI?
We wrześniu i październiku 2024 r. chcemy zatrudnić uczniów powyżej 16 roku życia do roznoszenia ulotek. Jak najkorzystniej zawrzeć z nimi umowę? Jakie są zasady zatrudniania młodocianych i czy musi być zgoda rodziców lub opiekunów na ich zatrudnienie?
W 2019 r. odmówiłem zapłaty za fakturę. W czerwcu 2024 r. zakończyła się sprawa sądowa i sąd nakazał mi zapłatę tego zobowiązania. Czy w miesiącu opłacenia faktury mam prawo do odliczenia zapłaconego podatku VAT na podstawie wystawionego duplikatu faktury (oryginał zaginął)?
Pracownica chce iść na urlop wychowawczy. To kluczowy dla nas pracownik i staramy się ją przekonać, żeby została w pracy. Czy w ostateczności możemy odmówić jej skorzystania z urlopu wychowawczego?
Zatrudniona na pełny etat (w podstawowym systemie czasu pracy) pracownica została skierowana przez dział kadr na badania kontrolne z zakresu medycyny pracy (po chorobie trwającej ponad 3 miesiące). Nie ze swojej winy (brak dostępu lekarza-specjalisty) musiała czekać na te badania 2 dni (wtorek i środę). Czy za ten czas pracownicy należy się wynagrodzenie, a jeśli tak, to w jaki sposób powinno być ono
Zatrudniliśmy pracownika, który jest już emerytem. Pracownik ten chciałby wykorzystać 26 dni urlopu wypoczynkowego, jednak nie dostarczył żadnego ze świadectw pracy. Poproszony o ich przyniesienie, stwierdził, że nie wie, gdzie je ma. Ponadto powiedział, że pobieranie od niego świadectw pracy to nadmierne zbieranie danych osobowych przez pracodawcę - jego staż pracy powinien być przecież oczywisty,
Pracownik miesiąc temu przechodził badania okresowe, w wyniku których lekarz medycyny pracy nie dopuścił go do pracy z uwagi na wysokie ciśnienie. Jednocześnie odesłał pracownika do lekarza rodzinnego, który stwierdził, że osoba ta nie ma nadciśnienia, i wydał zaświadczenie, na podstawie którego lekarz medycyny pracy dopuścił pracownika do pracy. Tydzień temu pracownik zgłosił złe samopoczucie w trakcie
Czy pracownik może upoważnić do odbioru świadectwa pracy każdą dowolną osobę, czy musi to być ktoś z rodziny? Jaki zakres danych osoby upoważnionej powinno się ująć w takim upoważnieniu? Czy musi być w nim wpisany np. PESEL, numer dowodu osobistego upoważnionej osoby czy jeszcze jakieś inne dane?
Pracownik złożył wniosek o okazjonalną pracę zdalną. Firma nie chce się na to zgodzić. Pracownik domaga się pisemnego uzasadnienia tej decyzji. Czy pracodawca ma obowiązek je przygotować?
Pracownica na początku roku skorzystała ze zwolnienia na dziecko do lat 14 w wymiarze godzinowym. Mamy w systemie jej elektroniczny wniosek w tej sprawie. Teraz pracownica chce zmienić system rozliczania tego wolnego na liczony w dniach. Czy pracodawca jest związany takim wnioskiem?
Jak można zatrudnić obywatela Ukrainy, który jest w Polsce na podstawie karty pobytu? Czy nadal tylko zgłaszamy zawarcie umowy o pracę do PUP? Czy takie zatrudnienie podlega innym procedurom?
Firma będąca mikroprzedsiębiorcą nie utworzyła i nie prowadzi pracowniczego planu kapitałowego (PPK), ponieważ wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Czy w przypadku nabycia tego zakładu pracy i przejścia pracowników do nowego pracodawcy w trybie art. 23¹ Kodeksu pracy zwolnienie z obowiązku tworzenia PPK przejdzie na nowego pracodawcę?
Matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy nasz pracownik - ojciec dziecka - może wykorzystać 9 tygodni urlopu rodzicielskiego w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego matki? Czy też ubezpieczona matka dziecka musi najpierw wykorzystać urlop macierzyński, aby ubezpieczony ojciec dziecka nabył prawo do swojej niezbywalnej części 9 tygodni urlopu rodzicielskiego?
Pracodawca zamierza powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy przez 3 miesiące w roku kalendarzowym. Grupa pracowników, do której pracownik ma być delegowany, nie jest objęta zakładową kontrolą trzeźwości. Jednak na podstawie regulaminu pracy dotychczasowe stanowisko pracy tej osoby podlega weryfikacji trzeźwości. Czy w takim przypadku, w okresie czasowego powierzenia innej pracy, pracodawca ma
Zgodnie z nowymi wymaganiami bhp oraz ergonomii na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe krzesło stanowiące wyposażenie takiego stanowiska powinno mieć regulowane podłokietniki. Czy wystarczające będzie, aby podłokietniki były regulowane wyłącznie w jednej płaszczyźnie, np. przód - tył lub góra - dół? Czy inspektor PIP może wydać nakaz określający inny zakres regulacji podłokietników?
Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie przysłał nam wypowiedzenie umowy o pracę. Czy nie obowiązuje go, podobnie jak pracodawcy, zakaz wykonywania takich działań w czasie choroby?
Zamierzamy zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na okres próbny. Chcemy w niej zapisać możliwość jej przedłużenia o czas urlopu wypoczynkowego. Czy można też podać inne okoliczności upoważniające do przedłużenia takiej umowy?
Po długiej chorobie zmarł nasz pracownik. Zostawił niepełnoletnią córkę. Według naszej wiedzy ma ona prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Czy należy jej wypłacić odprawę pośmiertną po zmarłym pracowniku?
Pracownica ma umowę na czas określony, która kończy się 30 czerwca 2024 r. Na początku czerwca 2024 r. pracownica przyniosła zaświadczenie, że jest w ciąży. Nie ma w nim jednak informacji, który to tydzień ciąży. Ponieważ jest to słabo oceniany pracownik i nie planowaliśmy przedłużenia tej umowy, chcielibyśmy wiedzieć, czy w dniu jej zakończenia pracownica będzie w 12 tygodniu ciąży, co zobowiązuje
W wypowiedzeniu umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika nie wskazaliśmy kryterium doboru tej osoby do zwolnienia. Oprócz pracownika na tym samym stanowisku były zatrudnione jeszcze dwie inne osoby - jedna z nich przebywała na zwolnieniu lekarskim i nie mogliśmy wypowiedzieć jej umowy o pracę, a druga została przeniesiona do innego działu. Czy w tej sytuacji za niewskazanie kryterium doboru
Prowadzimy nabór do działu marketingu. Jednym z kandydatów do pracy spełniającym wymagania na to stanowisko jest osoba, która za miesiąc znajdzie się w okresie ochrony przedemerytalnej. Czy możemy tę osobę zatrudnić na podstawie umowy na czas określony w wymiarze 33 miesięcy? Czy z uwagi na przysługującą pracownikowi ochronę będziemy zobowiązani do przedłużenia okresu zatrudnienia do osiągnięcia przez
Zatrudniamy pracowników na stanowiskach informatyków. Często korzystają oni z okazjonalnej pracy zdalnej przewidzianej w Kodeksie pracy. Nie mamy natomiast przepisów wewnątrzzakładowych, które przewidywałyby pracę zdalną, i nie chcemy ich wprowadzać. Czy możemy zgodzić się na okazjonalną pracę zdalną ponad ustawowy limit 24 dni? Spotkaliśmy się z zarzutem, że praca zdalna okazjonalna wykonywana ponad