Do 31 stycznia 2025 r. płatnicy mają obowiązek przekazać do US dokumenty PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A za 2024 rok. W przesyłanych formularzach należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność danych rejestracyjnych podatników (PESEL lub NIP). W przypadku przekazania przez płatnika błędnych danych, system nie będzie mógł wygenerować i udostępnić zeznania w usłudze Twój e-PIT.
Już pierwszego dnia urzędowania prezydent Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone Ameryki ze światowego porozumienia, które zakłada wdrożenie przepisów o minimalnym, 15-proc. efektywnym opodatkowaniu największych grup kapitałowych.
Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie w Polsce obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności o następne trzy lata – do 28 lutego 2028 r. (choć wtedy luty będzie miał 29 dni).
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności - PKD 2025, która zastąpiła dotychczasową - PKD 2007. Po zmianach, usługi doradztwa podatkowego zostały oddzielone od rachunkowości i wyodrębnione jako osobna podklasa PKD, zyskując własny kod PKD.
21 stycznia 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który przewiduje objęcie akcyzą nowych kategorii wyrobów, w tym wielorazowych papierosów elektronicznych, czy podgrzewaczy tytoniu. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 kwietnia 2025 roku.
Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX. Tematem spotkania będzie przegląd zmian w prawie 2025. Spotkanie odbędzie się online w dniu 29 stycznia 2025 r., o godzinie 9:00.
Od początku 2025 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z nowej metody rozliczania przychodów i kosztów w podatku dochodowym od osób fizycznych. Metoda kasowa pozwala na rozpoznawanie przychodów w momencie faktycznego otrzymania płatności. Na mocy przepisów przejściowych metoda ta będzie miała zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych po 31 grudnia 2024 r., jeżeli koszty te nie zostały
Przygotowane na podstawie projektów, które wpłynęły do Sejmu od 1 do 17 stycznia 2025 r.
Rozliczania kosztów na przełomie roku niejednokrotnie sprawia podatnikom problemy. Moment ujęcia wydatku w kosztach przez podmioty prowadzące PKPiR zależy od metody rozliczania kosztów, jaka została przyjęta. Jak prawidłowo ująć koszty na przełomie roku podatkowego w PKPiR?
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 14 grudnia 2024 r. do 16 stycznia 2025 r.
Z początkiem 2025 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która wprowadziła znaczące zmiany w podatku od nieruchomości. Ministerstwo Finansów zdementowało informacje o wprowadzeniu nowego podatku od ogrodzeń, podkreślając, że zasady opodatkowania ogrodzeń związanych z działalnością gospodarczą pozostają bez zmian.
Spłata hipoteki nie jest nakładem zwiększającym wartość nieruchomości otrzymanej wcześniej w darowiźnie – orzekł po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny.
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, a także niebędący płatnikami: rolnicy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej zobowiązani są przygotować i przesłać w formie elektronicznej do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego imienne informacje o osiągniętych przychodach z innych
Stypendium przyznawane studentowi w ramach programu Erasmus+ nie powinno być wliczane do dochodów rodzica, na którego utrzymaniu pozostaje. Rodzic z tytułu tych dochodów nie powinien tracić prawa do dotychczasowych przywilejów podatkowych – orzekł 16 stycznia 2025 r. Trybunał Sprawiedliwości UE.
Rząd w środę przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Celem nowych przepisów jest objęcie oprocentowaniem nadpłaty, wynikającej z wyroku TSUE, opodatkowaniem od chwili jej powstania.
Dalsze udostępnianie przez spółkę najmowanych przez nią samochodów osobowych nie zwalnia jej z obowiązku stosowania ograniczenia dotyczącego kosztów uzyskania przychodu – orzekł NSA.
Kary umowne to wydatki związane z działalnością gospodarczą, więc spółka nie płaci od nich estońskiego ryczałtu – potwierdził po raz kolejny dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Dyrektor KIS podtrzymuje swoje stanowisko: pamiątkowy upominek z okazji jubileuszu pracy oraz prezent w uznaniu zasług w związku z przejściem pracownika na emeryturę są bez PIT. Co najwyżej w grę może wchodzić podatek od spadków i darowizn.
Od 1 stycznia 2025 roku małe i średnie przedsiębiorstwa mogą korzystać ze zwolnienia z VAT nie tylko w kraju, gdzie mają siedzibę działalności gospodarczej, ale również w innych państwach UE. Podatnicy są wówczas zobowiązani – poza limitem krajowym – do przestrzegania także ogólnego limitu unijnego (100 tys. euro). Kiedy przedsiębiorca może ubiegać się o zwolnienie z VAT w ramach procedury szczególnej
WSA w Gdańsku zgodził się z dyrektorem KIS co do sposobu ustalania proporcji czasu przeznaczonego na realizację zadań B+R w ogólnym czasie pracy. Przyznał mu też rację odnośnie do tego, od kiedy podatnik może skorzystać z podatkowej preferencji.
Pośpiech w uchwalaniu nowego prawa spowodował, że od 1 stycznia 2025 r. w kodeksie karnym skarbowym znalazły się pod tym samym artykułem dwie różne regulacje. Parlament kończy już prace nad rozwiązaniem tej pomyłki – poinformował Jarosław Neneman, wiceminister finansów, w odpowiedzi na poselską interpelację.
27 stycznia 2025 r. o godzinie 12:00 zapraszamy na wyjątkowy webinar na żywo, podczas którego Ekspert Mirosław Siwiński omówi najnowsze zmiany w przepisach VAT na rok 2025.
Polska jest jednym z nielicznych państw UE, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią
Opłaty eksploatacyjne, które spółdzielnia pobiera od przedsiębiorców będących właścicielami lokali znajdujących się w jej zasobach, są opodatkowane, jeżeli spółdzielnia nie wie, w jaki sposób lokal jest wykorzystywany, a więc czy został on przeznaczony na cele mieszkalne, czy użytkowe – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.