Kilkoro pracowników w naszym zakładzie pracy pracuje w jednoosobowych pokojach. W pomieszczeniach tych zamontowano w oknach kraty, do których klucze znajdują się w dziale administracyjnym. Czy stosowanie krat w oknach w takich pokojach jest dopuszczalne ze względów bhp? Czy w sytuacji, gdy w pomieszczeniu pracy pracuje tylko jedna osoba, mamy obowiązek wprowadzić jakiś system monitoringu w celu sprawdzania
Prowadzę firmę produkcyjną. Czy jako jej właściciel mogę przeprowadzać wstępne szkolenie bhp, jeżeli ukończyłem szkolenie bhp dla pracodawców? Czy jako pracodawca mogę też przeprowadzić instruktaż stanowiskowy?
Nasz pracownik, uprawniony do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (renta z ogólnego stanu zdrowia), skończył 61 lat. Obecnie pracuje w wymiarze 1/4 etatu. Czy prawdą jest, że osoba, która pobiera rentę, może skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej?
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mogą nabyć prawo do emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego, jeśli pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Przed ukończeniem wieku emerytalnego mogą również nabyć - po spełnieniu określonych warunków - prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenia przedemerytalnego.
Mam obywatelstwo niemieckie i zarejestrowaną w Niemczech firmę, w ramach której świadczę usługi doradztwa pozyskiwania funduszy unijnych. W ramach tej działalności chciałbym świadczyć usługi w Polsce. Czy będę musiał opłacać za siebie składki do ZUS?
Zatrudniam łącznie 24 osoby, w tym 3 osoby niepełnosprawne. Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne opłacanych za pracowników niepełnosprawnych?
Zatrudniamy pracownika (urząd gminy) na dwóch umowach o pracę (inne stanowiska). Każda z tych umów jest zawarta w innym okresie. Czy w tym przypadku pracownikowi przysługuje dodatek za staż pracy liczony u nas od dnia zawarcia pierwszej umowy, czy dla każdego stosunku pracy oddzielnie?
Od września 2001 r. zatrudniamy w naszej szkole nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy możemy ustalić mu stawkę za godzinę doraźnych zastępstw na poziomie 50% stawki za godzinę wynagrodzenia zasadniczego?
Pracownik wystąpił w poniedziałek z wnioskiem o udzielenie mu 2 dni zwolnienia okolicznościowego z powodu ślubu - na piątek i na następny poniedziałek. Ślub odbędzie się w sobotę, a pracownik pracuje w systemie podstawowym czasu pracy od poniedziałku do piątku. Następnie w czwartek pracownik wystąpił z kolejnym wnioskiem o udzielenie mu zwolnienia okolicznościowego dodatkowo na wtorek i środę z powodu
Zatrudniamy niepełnosprawnego pracownika (uprawnionego z tego tytułu do dodatkowego urlopu) na 3/7 etatu. Jego dobowa norma czasu pracy jest obniżona (7 godzin). Zawarta z nim umowa o pracę rozwiąże się 30 czerwca br. Będziemy zobowiązani do wypłacenia mu ekwiwalentu za 6 dni urlopu (łącznie z dodatkowym urlopem także liczonym proporcjonalnie). Jak obliczyć ten ekwiwalent? Pracownik otrzymuje tylko
Nauczyciele zatrudnieni w naszej szkole w czasie ferii i wakacji mają często polecenie przeprowadzania egzaminów. Mam wątpliwości, w jakim wymiarze mogą być do tego zobowiązani, skoro okresy ferii i wakacji są ich czasem urlopu. Czy są tutaj jakieś ograniczenia ilościowe, a jeżeli tak, to czy odnoszą się do całego roku?
Jeden z naszych nauczycieli w okresie ferii zimowych przebywał przez tydzień na zwolnieniu lekarskim. Czy należy udzielić mu uzupełniającego urlopu wypoczynkowego?
Od 10 miesięcy w naszej firmie na podstawie umowy zlecenia zatrudniamy emeryta. Od jego wynagrodzenia odprowadzamy składki na ubezpieczenia społeczne. Emeryt zgłosił się do działu kadr z prośbą o wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu i opłacaniu składek, bo chce się starać o wyższą emeryturę. Czy ZUS doliczy okres wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia do stażu emerytalnego?
Pracownik otrzymał w grudniu 2004 r. nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy w wysokości 100% wynagrodzenia miesięcznego, natomiast w styczniu 2006 r. udokumentował prawo do nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy (400%). Kiedy należy wypłacić nagrodę za 45 lat pracy i w jakiej wysokości? Co ze składkami na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne? Nagrody wypłacamy na podstawie zarządzenia z 1989
Od stycznia 2004 r. zatrudniamy pracownika w jednostce samorządowej. Pracownik ten wcześniej pracował od stycznia 1996 r. do końca grudnia 2000 r., od stycznia 2001 r. do końca marca 2001 r. i od kwietnia 2001 r. do końca grudnia 2002 r. Od stycznia 2003 r. do końca marca 2006 r. pracował w innym zakładzie pracy i tam otrzymywał dodatek stażowy w wysokości 9%. U nas do marca 2006 r. otrzymywał dodatek
Jeden z zatrudnionych w naszej firmie pracowników odbył podróż służbową na targi organizowane w Niemczech i z powrotem. Pracownik wyjechał z siedziby firmy (w Kielcach) 10 maja br. o godz. 7.00. Do granicy w Zgorzelcu dotarł tego samego dnia o godz. 13.45. W drodze powrotnej pracownik przekroczył granicę polsko-niemiecką 12 maja br. o godz. 9.00 i dotarł do Kielc w ciągu 8 godzin. Czy prawo do diety
Aby skutecznie powołać się na nieważność umowy o pracę ze względu na obejście prawa lub pozorność czynności prawnej, należy wykazać: albo konkretne przepisy, które podlegały obejściu przy zawieraniu takiej umowy, albo nieistnienie zawartej umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 29 marca 2006 r., II UK 119/05).
ZUS rozpatruje uprawnienia do emerytury lub renty na podstawie wniosku zainteresowanej osoby, złożonego wraz z dokumentacją potwierdzającą staż pracy i osiągane zarobki. Prawo do świadczenia może zostać przyznane od dnia nabycia uprawnień, lecz nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku.
Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłączono wartość świadczeń, do zapewnienia których zobowiązany jest pracodawca na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Składek nie opłaca się również od ekwiwalentów za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra. Podstawy wymiaru składek nie stanowią
Jeden z naszych pracowników dostarczył nam dokument Rp-7 ze swojego poprzedniego miejsca pracy, z którego wynika, że łącznie z zatrudnieniem w naszym zakładzie nabył prawo do nagrody jubileuszowej. Zakład będący poprzednim pracodawcą tego pracownika już nie istnieje, a zaświadczenia Rp-7 zostały wystawione pracownikom przy okazji likwidacji firmy w 2000 r. Mamy jednak pewne wątpliwości, czy na podstawie
Postanowiliśmy sfinansować jednemu z pracowników studia podyplomowe. Zajęcia odbywają się w piątki od godz. 12.00, dlatego pracownik zostaje zwolniony z części dnia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Uczelnia znajduje się poza miejscem zamieszkania pracownika, więc zwracamy pracownikowi również koszty przejazdu, hotelu i posiłków, a ponadto zwróciliśmy mu koszt zakupu książek i materiałów do nauki
Wynajmuję mieszkanie od gminy. Od jakiegoś czasu zalegam z zapłatą czynszu. Wójt gminy wstrzymał mi wypłatę nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego i uzależnił jego ponowne wypłacanie od uiszczenia zaległego czynszu. Czy mógł tak postąpić?
Regulamin wynagradzania obowiązujący w naszej szkole nie przewiduje dodatkowego wynagrodzenia za sprawdzanie prac z języka polskiego. Tymczasem regulamin obowiązujący w sąsiedniej gminie przewiduje taki składnik wynagrodzenia. Czy możemy przyznawać nauczycielom takie dodatkowe wynagrodzenie?