Została opublikowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie zwolnień z VAT odnosząca się do tzw. smsów charytatywnych. Zmiany w rozporządzeniu były spowodowane koniecznością dostosowania nazewnictwa do nowego Prawa komunikacji elektronicznej. Zasady i warunki korzystania ze zwolnień z VAT w tym zakresie pozostały bez zmian.
Od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą będą musieli uwzględnić nowe zasady dotyczące składki zdrowotnej. Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, zmieniają się zasady wyliczania podstawy wymiaru składki, a minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. Przedsiębiorca samodzielnie
Koniec roku to dla przedsiębiorców okres intensywnych prac związanych z zakończeniem roku obrotowego w firmie. Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego należy przeprowadzić szereg czynności, aby rzetelnie i jasno przedstawić sytuację majątkową i finansową firmy oraz prawidłowo ustalić wynik finansowy.
Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, z których podatnicy mogą korzystać w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2027 r. Zatem podatnicy będą z jego przepisów korzystali przez okres trzech lat. Poprzednie rozporządzenia były wydawane na krótsze okresy, w większości przypadków na dwa lata. Według nowego rozporządzenia część podatników utraci prawo
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wejdą w życie nowe przepisy dotyczące zwolnień z VAT dla małych i średnich przedsiębiorstw - procedura SME. Nowe regulacje umożliwią firmom korzystanie ze zwolnienia z VAT nie tylko w kraju siedziby, ale również w innych państwach członkowskich UE. To rozwiązanie może pomóc e-sklepom – wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów.
Od 1 stycznia 2025 r. pracodawcy mogą liczyć na wyższe miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, finansowane ze środków PFRON za okresy począwszy od 1 lipca 2024 r. Stawki dofinansowania zostały zwiększone o ok. 15% w stosunku do dotychczasowych. Obecnie ustawa wprowadzająca tę zmianę oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw.
Od 1 stycznia 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące procedury marży przy dostawie dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Nowe regulacje oznaczają, że procedura marży będzie mogła być stosowana wyłącznie wtedy, gdy do importu lub dostawy tych towarów nie była zastosowana obniżona stawka VAT. Podatnicy, którzy zamierzają stosować tę procedurę już od 1 stycznia 2025 r. powinni
W zamian za pracę w niedzielę i święta pracownik ma prawo do dnia wolnego lub dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Dodała, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża również minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 r.
Przepisy dotyczące zewnętrznych zgłoszeń nieprawidłowości przez sygnalistów wchodzą w życie 25 grudnia 2024 r. Od tego dnia Rzecznik Praw Obywatelskich oraz inne organy publiczne właściwe dla zgłaszanych naruszeń prawa będą mieli obowiązek obsługi tego rodzaju zgłoszeń. Zgłoszenie zewnętrzne przez sygnalistę nie będzie musiało być poprzedzone zgłoszeniem wewnętrznym.
Ustawa nowelizująca Kodeks pracy, która przyznaje prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego dla rodziców dzieci wcześniaków i rodziców noworodków wymagających hospitalizacji po porodzie wchodzi w życie 19 marca 2025 r.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która zakłada przesunięcie startu systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy, a także wprowadza szereg zmian mających uszczelnić ten system.
Resort pracy przygotował projekt zmian, zgodnie z którymi do 1 czerwca 2025 r. pracodawcy będą musieli zmierzyć metabolizm pracowników przy wykonywaniu pracy w pomieszczeniach i do jego wyników dostosować temperaturę w pomieszczeniach pracy. Nie powinna ona przekraczać odpowiednio 28°C (301 K) dla pracy o niskim i umiarkowanym tempie metabolizmu i w pomieszczeniach biurowych, 25°C (298 K) dla pracy
W 2025 r. mają zmienić się zasady ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Ustawa wprowadzająca te zmiany czeka na podpis Prezydenta. Do podstawy wymiaru składki zdrowotnej nie będzie się wliczało przychodu ze zbycia środków trwałych. MF wyjaśniło w jaki sposób, po zmianach, rozliczać składkę zdrowotną w przypadku zbycia środka trwałego.
Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez MRPiPS projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. W ostatnich latach nastąpił wzrost obecności zagranicznych pracowników na polskim rynku pracy. Projekt resortu wprowadza kompleksowe regulacje w tym zakresie, tak by rynek pracy w Polsce był sprawiedliwym i bezpiecznym miejscem dla wszystkich.
Podatek u źródła jest tylko od odsetek za korzystanie z kwoty finansowania otrzymanego od spółki zagranicznej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Zapraszamy na webinar: "Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r." Ten webinar to obowiązkowa dawka wiedzy dla każdego przedsiębiorcy oraz osób odpowiedzialnych za rozliczenia w firmach.
Blisko 837 tys. wnioskujących o wakacje składkowe ma już przyznaną ulgę. W przygotowaniu są kolejne decyzje – poinformował rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka. Informacje o przyznanych ulgach widnieją na profilach płatnika w PUE ZUS.
Podatnicy PIT, którzy przekazują JPK_VAT, będą zobowiązani do elektronicznego prowadzenia dokumentacji podatkowej od 2026 r. Księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, a także ewidencję przychodów będzie trzeba prowadzić przy użyciu programów komputerowych. Ministerstwo Finansów opublikowało ostateczne struktury logiczne podatkowej księgi przychodów i rozchodów JPK_PKPiR, ewidencji