Dłuższe urlopy dla rodziców i więcej nowych żłobków, wsparcie przedsiębiorstw w kryzysie i młodych rozpoczynających karierę zawodową, wprowadzenie elastycznego czasu pracy i reforma urzędów pracy - to najważniejsze zmiany przygotowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 roku.
Przepisy podatkowe dopuszczą wkrótce możliwość zapłaty podatku przez małżonka lub innego członka rodziny podatnika - tak wynika z projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa o zmianach w systemie emerytalnym może być zgodna z konstytucją pod warunkiem, że zostały zabezpieczone prawa przyszłych emerytów – ocenia Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego. Państwo ma obowiązek zapewnić obywatelom zabezpieczenie emerytalne, a nie kapitałowość emerytury. W ubiegłym tygodniu ustawę o zmianach w OFE podpisał prezydent i jednocześnie zapowiedział
26 grudnia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji poprawiająca sytuację dłużnika, który wykaże, że egzekucja została umorzona na wniosek wierzyciela albo z mocy prawa z niektórych przyczyn niezależnych od dłużnika. Zgodnie z nowymi przepisami w takim przypadku koszty komornicze poniesie wierzyciel. Natomiast jeżeli przed prawomocnym zakończeniem egzekucji dłużnikowi
30 grudnia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym. Nowelizacja wydłuża o 2 lata, czyli do 31 grudnia 2015 r., ważność wpisów w Rejestrze Handlowym, który był poprzednikiem funkcjonującego od 1 stycznia 2001 r. Krajowego Rejestru Sądowego.
Z Nowym Rokiem wejdzie w życie jedna z największych nowelizacji przepisów ustawy o VAT. Sprawdź jak zmienią się terminy rozliczeń VAT w 2014 r.
Ministerstwo Finansów skierowało do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.
Do 31 grudnia 2013 r. pracodawca musi dokonać korekty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i uwzględnić faktyczne zatrudnienie w tym roku. Jeżeli zatrudnienie było niższe, niż planowano, pracodawca może zmniejszyć środki ZFŚS. Jeżeli zatrudnienie było wyższe – wówczas musi wpłacić na konto ZFŚS różnicę między kwotą odprowadzoną na rachunek ZFŚS a kwotą rzeczywiście należną.
Od 1 stycznia 2014 r. będzie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Konieczność jego wydania była spowodowana licznymi zmianami w ustawie o VAT, które również wejdą w życie od 1 stycznia 2014 r.
Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
Eksperci Pracodawców RP podkreślają, że konieczne jest określenie maksymalnego okresu przedłużenia weryfikacji rozliczenia podatnika. – Taka regulacja byłaby gwarancją bezpieczeństwa pieniędzy przedsiębiorców i pewności, że zostaną one im zwrócone bez zbędnej zwłoki – twierdzą eksperci Organizacji.
W tym roku nie tylko producenci ale także właściciele sklepów mogą przyłączyć się do świątecznych akcji zbiórek żywności bez konieczności odprowadzania VAT-u. Takie darowizny dodatkowo można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu.
Po 1 stycznia będzie można kupić samochód firmowy z pełnym odliczeniem podatku VAT. Potem, jeśli propozycje Komisji Europejskiej wejdą w życie, wysokość odliczenia będzie zależeć od tego, czy auto jest wykorzystywane jedynie w celach firmowych czy również prywatnych. Problemem będzie jednak sprawdzanie, w jaki sposób przedsiębiorca korzysta z samochodu.
W Sejmie trwają prace nad ułatwieniem dostępu do zawodu księgowego i doradcy podatkowego. Sprawa ta budzi wiele emocji - głównie w środowisku doradców podatkowych, którzy obawiają się, że po wejściu w życie proponowanych zmian przedmiotowe usługi będą mogły świadczyć osoby bez żadnych kwalifikacji i przygotowania merytorycznego.
Twój Ruch zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności za podatek VAT. Poinformował o tym w Sejmie Łukasz Gibała.
Pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów trafił projekt zmian w Ordynacji podatkowej. Ministerstwo Finansów proponuje m.in. ustalenie pełnomocnictw ogólnych oraz inne ułatwienia dla podatników.
W nadchodzącym roku Państwowa Inspekcja Pracy przewiduje przeprowadzenie 88 tys. kontroli, a przynajmniej 200 tys. pracodawców i przedsiębiorców, pracowników, rolników indywidualnych, uczniów oraz studentów będzie odbiorcami jej programów prewencyjnych – zakłada program działania PIP na 2014 r.
Kodeks pracy nie przewiduje dnia wolnego w Wigilię Bożego Narodzenia. Nie oznacza to jednak, że nie można porozumieć się z pracodawcą.
Darowizny zmniejszające dochód, a w efekcie podatek, mogą przekazywać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. W rozliczeniach z fiskusem nie można jednak uwzględnić każdego rodzaju darowizny, do tego z odliczeniem należy zmieścić się w określonym, niewysokim limicie, a samą darowiznę przekazać najpóźniej do 31 grudnia.
W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 r. (SK 18/09) powstała konieczność niezwłocznego wprowadzenia nowych regulacji prawnych dotyczących opodatkowania dochodów nieujawnionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w Ordynacji podatkowej – stwierdził resort finansów, odpowiadając na wystąpienie RPO.
Zwyczaj obdarowywania się upominkami z okazji Świąt Bożego narodzenia dotyczy nie tylko osób prywatnych, ale także firm. Jednak przed sprawieniem komuś prezentu trzeba wiedzieć, jak interpretuje to fiskus. Dla kontrahentów podarunek jest bowiem źródłem przychodu.
Posłowie uchwalili nowelizację Kodeksu pracy, rozszerzającą katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta.
Od 22 listopada 2013 r. pracownik, który chce usprawiedliwić w pracy swoją nieobecność spowodowaną koniecznością opieki nad dzieckiem ze względu na chorobę niani lub dziennego opiekuna, powinien złożyć pracodawcy oświadczenie w tej sprawie oraz kopię zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego niezdolność do pracy niani lub dziennego opiekuna.
Nowy rok przyniesie sporo nowości w zakresie VAT-u. Obok podstawowych zasad powstawania obowiązku podatkowego czy ustalania podstawy opodatkowania, zmianie ulegną także regulacje dotyczące fakturowania. Fakturę będzie można wystawić dużo później lub nawet wcześniej niż obecnie.