W obowiązującym stanie prawnym jest skuteczna zawarta w czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej umów, w której małżonek rozporządził na rzecz drugiego małżonka przedmiotem należącym do majątku wspólnego.
Jeżeli w umowie przewozu wartość przesyłki wyrażona została w dolarach, to dla określenia zakresu roszczenia ubezpieczyciela z tytułu zapłaty odszkodowania ubezpieczeniowego za uszkodzenie przesyłki (art. 81 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe, Dz.U. Nr 53, poz. 272 ze zm.) miarodajny jest kurs złotego w stosunku do dolara obowiązujący w dacie ustalenia odszkodowania.
Nie powoduje wygaśnięcia obowiązku dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu zawarcie przez niego ślubu kościelnego (art. 60 k.r.o.). Okoliczność tą jednak sąd powinien wziąć pod rozwagę przy ocenie zgodności dochodzonego roszczenia alimentacyjnego z zasadami współżycia społecznego
W wypadku dokonania kradzieży rzeczy ruchomej, a więc i samochodu, za granicą, osobą uprawnioną, o której mowa w art. 199 k.p.k., jest bez względu na miejsce nabycia właściciel skradzionej rzeczy lub osoba uprawniona do władania taką rzeczą, o czym decydują przepisy prawa cywilnego, w tym art. 24 § 2 ustawy z dnia 12 listopada 1965 r. Prawo prywatne międzynarodowe (Dz.U. nr 46, poz. 290).
W sprawach o roszczenia przewidziane w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz.U. nr 34; poz. 149), sąd uwzględniając wniosek, zasądza od Skarbu Państwa odszkodowanie sa poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę wraz z ustawowymi odsetkami od dnia
Osoba, która weszła w posiadanie nieruchomości na podstawie umowy mającej na celu przeniesienie własności, zawartej bez zachowania formy aktu notarialnego, nie jest samoistnym posiadaczem w dobrej wierze.
Sprawa z powództwa spółdzielni mieszkaniowej przeciwko wykonawcy robót budowlanych o roszczenia z tytułu rękojmi za wady fizyczne obiektu budowlanego jest sprawą gospodarczą w rozumieniu art. 4791 § 1 k.p.c.
W razie, gdy wspólnik pokrywa swój udział w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wkładami niepieniężnymi w postaci prawa użytkowania wieczystego gruntu (własności nieruchomości) konieczne jest zawarcie odrębnej umowy w formie aktu notarialnego dla przeniesienia tego prawa na rzecz spółki po jej zarejestrowaniu przez Sąd. Wszczęcie postępowania o rozwiązanie spółki nie stoi na przeszkodzie dochodzenie
Osoba bliska zmarłego najemcy mieszkania zakładowego, zajmująca wspólnie z nim to mieszkanie do chwili jego śmierci, po wytoczeniu przeciwko niej powództwa o eksmisją, ma interes prawny do wystąpienia z powództwem o ustalenie, że przysługuje jej prawo do lokalu zamiennego.
Dopuszczalne jest kwestionowanie przez członka spółdzielni mieszkaniowej w procesie wytoczonym przeciwko niemu o zapłatę należności z tytułu opłat eksploatacyjnych podwyższenia tych opłat przez właściwy organ spółdzielni także na tej podstawie, iż ustalenie tych opłat zostało zawyżone w stosunku do rzeczywistych kosztów eksploatacji i remontów spółdzielczych zasobów mieszkaniowych; odmówić udzielenia
Droga sadowa dochodzenia roszczeń pieniężnych związanych ze zwolnieniem ze służby w Policji jest niedopuszczalna.
W razie, gdy wspólnik pokrywa swój udział w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wkładami niepieniężnymi w postaci prawa użytkowania wieczystego gruntu (własności nieruchomości) - konieczne jest zawarcie odrębnej umowy w formie aktu notarialnego dla przeniesienia tego prawa na rzecz spółki - po jej zarejestrowaniu przez sąd. Wszczęcie postępowania o rozwiązanie spółki nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu
W sprawach o stwierdzenie pobytu na przymusowym zesłaniu w ZSRR dla ustalenia uprawnień przewidzianych ustawą z dnia 24 stycznia 1991 r. 0 kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. Nr 17, poz. 75) przewidziany jest tryb postępowania administracyjnego. Droga sądowa o ustalenie tych faktów w trybie art. 189 k.p.c. jest niedopuszczalna.
Dopuszczalne jest zastrzeżenie w umowie najmu lokalu obowiązku wynajmującego dokonania w chwili rozwiązania umowy zwrotu wszelkich nakładów poczynionych przez najemcę na lokal i uzależnienie obowiązku najemcy zwrotu lokalu od wykonania tego zobowiązania.
Określony w art. 199 § 1 zdanie 2 kodeksu handlowego sposób łącznej reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu i prokurenta, odnosi się także do wszczęcia i prowadzenia sądowego postępowania cywilnego, chyba że umowa spółki reguluje odmiennie sposób reprezentacji spółki przez zarząd wieloosobowy.
O przynależności do majątku wspólnego małżonków spółdzielczego prawa do lokalu, przydzielonego przed wejściem w życie ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz.U. Nr 30, poz. 210 z późn. zm.) rozstrzygają przepisy obowiązujące w dacie uzyskania tego prawa.
Zmiana art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 1(1 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (jedn. tekst: Dz.U. z 1987 r. Nr 30, poz. 165 z późn. zm.), dokonana przez art. II pkt 2 ustawy z dnia 24 lutego 1989 r. o niektórych warunkach konsolidacji gospodarki narodowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 10, poz. 57) włączyła lokale użytkowe, znajdujące się w domach w tym przepisie wymienionych, jedynie
W sprawach o odszkodowanie z umowy ubezpieczenia, w której określono górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, dopuszczalne jest stosowanie art. 3571 § 1 k.c.
Przekazanie na własność nieruchomości na podstawie art. 3 ust. 6 ustawy z dnia 20 stycznia 1990 r. o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości (Dz.U. nr 6, poz. 36) nie wymaga zachowania formy aktu notarialnego.
Samochód osobowy nabyty w czasie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej w drodze realizacji uprawnień związanych z należącym do dorobku specjalnym rachunkiem przedpłat, jest składnikiem majątku objętego tą wspólnością.
Jeżeli w umowie o terminowy wkład oszczędnościowy w Powszechnej Kasie Oszczędności - Banku Państwowym strony określiły kwotowo wysokość stopy procentowej i nie zastrzegły możliwości jej zmiany, to przez czas umowny nie wiążą uchwały Zarządu PKO w tym zakresie.
Okres pracy w gospodarstwie rolnym położonym na terenach wchodzących w skład Państwa Polskiego przed ustaleniem jego obecnych granic jest okresem zaliczalnym do okresów zatrudnienia uprawniających do świadczeń emerytalno-rentowych przewidzianych w ustawie z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (I)z U Nr 40, poz. 267 ze zm.).
1) Członkom rodziny rencisty, pobierającego rentę inwalidzką z tytułu choroby zawodowej i zmarłego wskutek tej choroby po dniu 1 stycznia 1990 r., przysługuje odszkodowanie z art. 12 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (j.t. Dz.U. z 1983 r. nr 30, poz. 144 ze zm.), jeśli inwalidztwo z tytułu choroby zawodowej zostało zatwierdzone i zatrudnienie
Okres pracy w gospodarstwie rolnym położonym na terenach wchodzących w skład Państwa Polskiego przed ustaleniem jego obecnych granic jest okresem zaliczalnym do okresów zatrudnienia uprawniających do świadczeń emerytalno-rentowych przewidzianych w ustawie z 14 grudnia 1981 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U. nr 40, poz. 267 ze zm.).