Jeżeli jeden z małżonków nabył w czasie trwania małżeństwa gospodarstwo rolne na skutek nadania mu go jako osadnikowi wojskowemu (art. 18 ust. 1, art. 22 dekretu z 6.IX.1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska Dz. U. Nr 49, póz. 279 z późniejszymi zmianami), gospodarstwo to jest objęte wspólnością ustawowa.. Jeżeli małżonek, któremu powyższe
Do nieprzerwanego okresu zatrudnienia wymaganego przez art. 57 ust. 1 dekretu o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym zalicza się również okres zatrudnienia pracownika po powstaniu prawa do renty, jeżeli zatrudnienie to było wykonywane po Wyzwoleniu bez przerwy nadal w tym zakładzie pracy, w którym pracownik był zatrudniony w chwili powstania prawa do renty".
3. 4, 5. Zagadnienia przedstawione w pozostałych pytaniach Sądu Wojewódzkiego rozstrzygnięte zostały w uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 września 1962 r. III PO 3/62, wpisanej do księgi zasad prawnych i wyjaśniającej, że:
Do rozpoznania wniosku o zmianę prawomocnego postanowienia na podstawie art. 33 § 2 kod. post. niesp. właściwy jest sąd rewizyjny, jeżeli sprawa była rozpoznana w drugiej instancji".
1) Nieruchomość nabyty przez jednego z małżonków w czasie trwania małżeństwa stanowi majątek wspólny także wówczas, gdy poza funduszem należącym do wspólności ustawowej część pieniędzy użytych na kupna nieruchomości stanowiła majątek osobisty poszczególnych małżonków, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej. 2) Darowizna, którą jeden z małżonków przeniósł na osobę trzecią własność nieruchomości
Do prawa pierwokupu (wykupu) przewidzianego w art. 30 i nast. ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 32, poz. 159) mają w zakresie nie uregulowanym odmiennie przez tę ustawę zastosowanie przepisy art. 345 i nast. kodeksu zobowiązań oraz art. 45 i 46 prawa rzeczowego, a w szczególności: c) jeżeli prezydium właściwej rady narodowej nie skorzystało z przysługującego
Osoba, którą organ urzędowy wymieniony w art. 80 § 1 prawa spadkowego posługiwał się przy spisaniu protokołu przewidzianego w tym przepisie, może być zarazem świadkiem przy sporządzeniu tego testamentu".
Oświadczenie testatora, że unieważnia testament, złożone przed przewodniczącym prezydium gromadzkiej rady narodowej, przed którym poprzednio testator sporządził testament z art. 80 § 1 pr. spadk., nie wystarcza do ważnego odwołania testamentu, jeżeli nie zachowano przepisów o formie testamentu".
2. Małżonek osoby podejrzanej, w stosunku do której prokurator zarządził zabezpieczenie przewidziane w art. 3 ustawy z 21.I.1958 r. o wzmożeniu ochrony mienia społecznego przed szkodami wynikającymi z przestępstwa (Dz. U. Nr 4, poz. 11), nie może żądać zwolnienia od zajęcia przedmiotu objętego wspólnością ustawową. 3. Wierzytelność powstała w następstwie wyrządzenia szkody w majątku społecznym czynem
W sporze 2 powództwa pracownika przeciwko uspołecznionemu zakładowi pracy, powstałym na tle rozwiązania stosunku pracy wskutek wypowiedzenia, sąd bada, czy przed wypowiedzeniem pracownik ten został odwołany ze stanowiska członka zakładowej komisji rozjemczej".
Przepisy art. 26 ust. 2 i 3 dekretu z dnia 14 sierpnia 1954 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 23, poz. 98) nie mają zastosowania do inwalidów członków spółdzielni inwalidów zatrudnionych w ramach spółdzielczego stosunku pracy".
Osoby, które przed dniem 13 września 1944 r. otrzymały we władanie grunty, wchodzące w skład nieruchomości ziemskich przeznaczonych na cele reformy rolnej, nie mogą nabyć własności tych gruntów przez zasiedzenie po dniu wejścia w życie dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej."
Norma art. 3 przep. og. pr. cyw. powinna być wzięta pod rozwagę przy rozstrzygnięciu każdej sprawy. Jeżeli przedmiotem zniesienia współwłasności jest nieruchomość rolna, której podział w naturze nie może być ze względów społeczno-gospodarczych dokonany, a sprzedaż w celu zniesienia współwłasności tej nieruchomości z licytacji publicznej nie byłaby możliwa bez pozbawienia niektórych współwłaścicieli