Spory o świadczenia emerytalne wszczęte przed sądami powszechnymi przez pracowników przeciwko pracowniczym kasom emerytalnym przed wejściem w życie dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 30, poz. 116) podlegają nadal aż do zakończenia sprawy rozpoznaniu Sądów powszechnych".
Prawo do dożywotniej renty alimentacyjnej, wynikające z układu zatwierdzonego przez sąd w wyroku orzekającym rozwód na zgodny wniosek małżonków (art. 33 prawa małżeńskiego z dnia 25 września 1945 r., art. XXII przepisów wprowadzających to prawo), w zasadzie nie wygasa po upływie lat pięciu od wejścia w życie kodeksu rodzinnego (art. 34 § 3 kodeksu rodzinnego, art. XIV przepisów wprowadzających ten
„W postępowaniu podlegającym wszczęciu z urzędu przez władzę opiekuńczą należy pobrać od rewizji wpis stały w wysokości 20 zł, przewidziany w art. 60 ust. 1 przepisów o kosztach sądowych w sprawach cywilnych”.
Czy dzieci, których ojciec nie jest znany, a które zostały przed dniem 1 października 1950 r. urodzone przez kobiety, nie noszące nazwiska rodowego, zmieniają z mocy samego prawa na podstawie art. X przep. wpr. kod. rodź. z chwila wejścia w życie kod. rodź. swe dotychczasowe nazwisko, na nazwisko, jakie matki nosiły w chwili ich urodzenia", udzielił na powyższe pytanie odpowiedzi przeczącej. Uzasadnienie
Art. 13 ust. 1 ustawy z dnia; 18 grudnia 1919 r. o czasie pracy w przemyśle ł handlu ma zastosowanie zarówno do pracowników wymienionych w art. 11 tej ustawy, jak i do pracowników, których praca w niedziele i święta została dopuszczona przepisami rozporządzeń, wydanych na zasadzie art. 4 tej ustawy, a więc i do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu".
Cel i okoliczności przytoczone w zagadnieniu mogą w związku z okolicznościami sprawy wyłączać możliwość powoływania się na pozorność umowy".
Żądanie wydania orzeczenia, że dany przedmiot należy (lub nie należy) do majątku objętego wspólnością ustawową, podlega rozpoznaniu w drodze postępowania spornego".
Do stosunków majątkowych osób pozostających w związku poza-małżeńskim nie mogą być stosowane w drodze analogii przepisy art. 21 i n. kod. rodź. o wspólności ustawowej. Związek pozamałżeński sam przez się nie wywołuje żadnych skutków o charakterze prawno-majątkowym miedzy osobami które w związku takim pozostają. Jeśli powstają między nimi stosunki prawno-majątkowe, prawa i obowiązki stąd wynikające
Z mocy art. XVIII przep. wpr. kod. rodź. przepisy kodeksu rodzinnego o wspólności ustawowej stosuje się do istniejącego w chwili wejścia w życie tego kodeksu majątku dorobkowego powstałego kiedykolwiek po zawarciu związku małżeńskiego".
1) Prawomocne orzeczenie podlega kontroli Sadu Najwyższego w trybie rewizji nadzwyczajnej tylko w takim zakresie, w jakim zostało zaskarżone". 2) Sąd Najwyższy nie jest związany podstawami rewizji nadzwyczajnej i bierze z urzędu pod rozwagę naruszenie interesu Państwa Ludowego oraz pogwałcenie istotnych przepisów prawa. W szczególności, chociaż rewizja nadzwyczajna, wniesiona po upływie 6 miesięcy
Do działu majątku wspólnego małżonków, którzy żyli w ogólnej wspólnośc1 majątkowej z § 1483 k. c. n., a których małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód pod rządem prawa małżeńskiego z dnia 25 września 1945 r.), ma jeszcze obecnie zastosowanie przepis art. 28 § tego prawa.
Współnajemcą w rozumieniu art. 8 ust. 4 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. z 1950 r. Nr 36, poz. 343) jest również najemca innego mieszkania w tym samym domu".
Do dochodzenia przez dłużnika roszczenia o zwrot sumy pieniężnej wyegzekwowanej w trybie egzekucji administracyjnej, prowadzonej w związku z postępowaniem administracyjnym, które następnie zostało umorzone, droga sądowa jest niedopuszczalna także wówczas, gdy przedmiot takiej egzekucji wskutek późniejszej kradzieży nie został przekazany zgadnie z przeznaczeniem do właściwej kasy państwowej".
I. Z mocy art. 16 ust. 3 przepisów o kosztach sądowych w sprawach cywilnych nie ma zażalenia na zarządzenie przewodniczącego, obejmujące wezwanie strony o uiszczenie w terminie tygodniowym należnej opłaty, od której złożenia uzależnione jest dokonanie czynności, przyjęcie wniosku (art. 13 ust. 1 i 3 i art. 14 przepisów o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, art. 137 § 1 k. p. c.) lub zapobieżenie
Do doręczenia postanowień sądu wydanych bez rozprawy przed doręczeniem pozwu stosuje się ogólne przepisy normujące doręczanie postanowień wydanych poza rozprawą (art. 362 § 3 k. p. c.). Zgodnie z tą zasadą postanowienia o umorzeniu postępowania na skutek cofnięcia pozwu, o odrzuceniu pozwu oraz o przekazaniu sprawy sądowi właściwemu, należy doręczać obu stronom".
Wykonywanie przez pozwanego uprawnień zbierania ściółki, wykopu pni i pasienia bydła na wydzielonej mu na mocy przyrzeczenia sprzedaży działce leśnej, przy równoczesnym zastrzeżeniu przez sprzedającego dla siebie prawa wyrębu drzewostanu na tej działce, nie może być uznane za posiadanie przez pozwanego nieruchomości mogące prowadzić w następstwie do nabycia własności tejże nieruchomości przez zasiedzenie