Orzeczenia

Orzeczenie
19.11.2024 Obrót gospodarczy

Zaskarżenie postanowienia organu dotyczącego odmowy utajnienia akt w postępowaniu spornym, w sytuacji niewskazania przepisu umożliwiającego złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, jest niedopuszczalne, co wynika z subsydiarnego stosowania przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego oraz Prawa własności przemysłowej.

Orzeczenie
19.11.2024 Obrót gospodarczy

Artykuł 74 § 2 k.p.a. w zw. z art. 256 ust. 1 p.w.p. wyraźnie przewiduje dopuszczalność zaskarżenia postanowienia wyłącznie w przypadku odmowy umożliwienia stronie postępowania dostępu do akt sprawy, a zatem od postanowienia oddalającego wniosek o utajnienie akt sprawy, stronie nie służy środek odwoławczy, a w konsekwencji w takiej sytuacji organ stwierdza niedopuszczalność złożonego przez stronę wniosku

Orzeczenie
13.11.2024 Obrót gospodarczy

Organ administracyjny, wydając decyzję w sprawie nałożenia kary pieniężnej, musi bezwzględnie przestrzegać oceny prawnej zawartej w prawomocnych wyrokach sądów administracyjnych, a także uwzględniać aktualny stan faktyczny, aby decyzja była zgodna z zasadami praworządności i proporcjonalności.

Orzeczenie
13.11.2024 Obrót gospodarczy

Decyzja administracyjna o skierowaniu na badania lekarskie ma charakter decyzji związanej, jeśli istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia uprawnionego do kierowania pojazdem, w tym uzasadnione zastrzeżenia oparte na opinii sądowo-psychiatrycznej potwierdzającej uzależnienie od alkoholu.

Orzeczenie
13.11.2024 Obrót gospodarczy

Odstąpienie od nałożenia kary pieniężnej na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów wymaga uwzględnienia zasady proporcjonalności i indywidualizacji kary, nie ograniczając się tylko do oceniania samej wysokości kary, ale także interesu publicznego oraz interesu przewoźnika w kontekście ustalonych okoliczności faktycznych.

Orzeczenie
13.11.2024 Obrót gospodarczy

Interes publiczny jako przesłanka odstąpienia od nałożenia kary pieniężnej w ramach ustawy o systemie monitorowania przewozu towarów wymaga uwzględnienia indywidualnych okoliczności sprawy oraz zasady proporcjonalności, nie może być ograniczony wyłącznie do spełniania celów ustawy SENT.

Orzeczenie
06.11.2024 Obrót gospodarczy

Pisemne porozumienie regulujące roszczenia wynikające z rękojmi za udziały w spółce z o.o. nie wymaga zachowania formy szczególnej zastrzeżonej w umowie sprzedaży udziałów, o ile nie stanowi zmiany lub uzupełnienia tej umowy.

Poprzednia Następna