Przedsiębiorstwo zagraniczne nie może uzyskać koncesji na usługi agencyjne i przedstawicielskie, gdyż przepis art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne /t.j. Dz.U. 1989 nr 27 poz. 148 ze zm./, w ogóle nie dopuszcza takiej działalności
I. Spółka wodna (por. art. 108 i nast. prawa wodnego) nie jest spółką, do której odnosi się art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz.U. art. 33, poz. 175) oraz art. 4791 pkt 1 k.p.c. 2. Składki wnoszone przez członków spółki wodnej na jej rzecz rachowały także pod rządem ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo wodne (Dz.U. nr 38, poz
Sąd może oceniać opinią biegłego pod względem fachowości, rzetelności czy logiczności. Może pomijać oczywiste pomyłki czy błędy rachunkowe. Nie może jednak nie podzielać merytorycznych poglądów biegłego czy w ich miejsce wprowadzać własnych stwierdzeń.
Osoba, która w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej pośredniczyła na rzecz obu stron przy zawieraniu umowy sprzedaży, odpowiada za szkodę poniesioną przez kupującego wskutek wady prawnej nabytego samochodu, o której wiedziała lub po zapoznaniu się z dokumentami i dokonawszy zwykłego przeglądu tego pojazdu z łatwością mogła je wykryć.
Określenie zapisu jako ułamka wartości udziału spadkowego jest prawnie skuteczne. W takiej sytuacji wartość tę ustala się jeżeli brak w tej mierze wskazówek spadkodawcy według chwili wykonywania zapisu względnie według momentu orzekania o nim.
Pod rządem przepisów kodeksu cywilnego z 1964 r. oraz przepisów obowiązujących do dnia jego wejścia w życie partie (stronnictwa) polityczne działające przed wejściem w życie ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o partiach politycznych (Dz.U. nr 54, poz. 312) mogły być podmiotami praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego.
Przewidziane w uchwale organu gminy jednorazowe wypowiedzenie wszystkich umów najmu komunalnych lokali użytkowych w mieście w celu zorganizowania przetargów czynszowych, warunkujących zawarcie nowych umów i w celu wyeliminowania ze sfery handlu i usług jednostek gospodarki uspołecznionej, rażąco narusza zasady współżycia społecznego w rozumieniu art. 5 i art. 354 Kc i jest niezgodne z art. 18 ust.
Zarządzenie o rozpoznaniu sprawy gospodarczej w składzie jednego sędziego bez udziału ławników wydaje prezes sądu; zastąpić go może wyznaczony przez niego wiceprezes lub sędzia (art. 4795 § 2 k.p.c. i art. 29 § 5 prawa o ustroju sądów powszechnych Dz.U. z 1990 r., art. 23, poz. 128).
Wykonawca robót budowlanych nie jest posiadaczem terenu (placu) budowy przekazanego mu przez inwestora, w związku z czym nie przysługuje mu ochrona posesoryjna przewidziana w art. 344 § 1 k.c.
Spółdzielnia mieszkaniowa nie prowadzi działalności gospodarczej w celach zarobkowych, w związku z tym sprawa z jej udziałem nie może być uznana za sprawę gospodarczą w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz.U. nr 33, poz. 175), chociażby po drugiej stronie występował podmiot gospodarczy prowadzący taką działalność.
Przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie wyłączają możliwości objęcia jednym wnioskiem żądania działu spadku i niesienia współwłasności z żądaniem rozstrzygnięcia, której z osób bliskich byłego członka spółdzielni mieszkaniowej służy przewidziane w art. 221 prawa spółdzielczego roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i o przydział lokala Możliwość taka występuje, gdy osoby bliskie ubiegające się o
Bezprawne jest rozpowszechnianie przez dziennikarza w środkach masowego przekazu bez zgody osoby zainteresowanej informacji i danych dotyczących sfery jej życia prywatnego wyłącznie z powołaniem się na prawo do przedstawiania i krytyki wszelkich zjawisk realizowane w warunkach swobodnego doboru tematu i opracowania materiału prasowego.
Pod pojęciem pozbawienia prawa jazdy, o którym mowa w art. 82 ust. 1 pkt 2 lit. "b" ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym /Dz.U. nr 6 poz. 35/ należy rozumieć określony stan prawny, przewidziany w przepisach Kodeksu karnego, Kodeksu wykroczeń i przepisach wyżej wymienionej ustawy uzasadniający pozbawienie danej osoby uprawnienia do kierowania pojazdami, a nie jedynie czas fizycznego
Na postanowienie sądu o wstrzymaniu wykonania wyroku podjęte na podstawie art. 414 k.p.c. zażalenie nie przysługuje.
Przepisy art. 82-88 kodeksu cywilnego, dotyczące wad oświadczenia woli, nie mają zastosowania do decyzji administracyjnych.
W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego utrwalony już został pogląd, iż wozy określone w niemieckich dokumentach "Fahrzeugbrief" - jako "PKW-kombi" są samochodami osobowymi. W tej sytuacji można byłoby zakwalifikować pojazd do poz. 87.04 taryfy celnej ze stawką 15 procent tylko wówczas, gdyby z niemieckiego dokumentu wynikało, że już po wyprodukowaniu samochodu wprowadzono w nim takie zmiany
1. Pojęcie monopolu, jak i prywatyzacji gospodarki odnosi się do układu rynkowego /konkurencyjnego/ związanego z różnego typu jednostkami gospodarczymi /nieuspołecznionymi, uspołecznionymi, krajowymi i z udziałem kapitału zagranicznego, itp./. Do układu tego nie zalicza się wykonywania praktyki lekarsko-weterynaryjnej i używania tytułu lekarza weterynarii. 2. Zlecenie funkcji administracyjnych, dotyczy
1. Obowiązek sprawowania opieki nad członkiem rodziny ma ze swej istoty charakter obowiązku alimentacyjnego, a zakres tego obowiązku według art. 129 par. 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy /Dz.U. nr 9 poz. 59 ze zm./ nie obciąża krewnych w tym samym stopniu solidarnie, lecz w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowych i majątkowych. 2. W myśl par. 15 ust. 1
Statek bandery polskiej stanowi wprawdzie część terytorium Polski i załadowanie towaru na statek stanowi przekroczenie granicy, jednakże przekroczenie granicy nie jest tożsame ze zgłoszeniem towaru do oclenia.
Przy rozstrzyganiu sporu między stronami sprowadzającego się do prawidłowości zastosowanej przez organy celne wykładni przepisów taryfy celnej przywozowej Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że dopiero wtedy, gdy kontekst językowy nie pozwala na sformułowanie oceny prawnej, można zastosować inną metodę. A gdy to zawiedzie, to dopiero wówczas można posłużyć się analogią.
Dla uwzględnienia powództwa osoby bliskiej zmarłego najemcy o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu na podstawie przepisu art. 691 k.c. nie stanowi przeszkody fakt, że inna osoba bliska najemcy, która uzyskała prawomocny wyrok stwierdzający wstąpienie w stosunek najmu tego samego lokalu, lokal ten nabyła na własność na podstawie umowy zawartej ze Skarbem Państwa.
Jeśli przyznanie nieruchomości rolnej, będącej własnością Państwa, decyzją o scalaniu gruntów dla uczestnika scalenia następuje za zapłatą określonej ceny jako jego równowartości, a nie jako ekwiwalent za inny grunt wniesiony do scalenia przez tego uczestnika scalenia, w sytuacji gdy w stosunku do nieruchomości tej innemu uczestnikowi scalenia przysługuje prawo pierwokupu z art. 695 par. 2 Kc, z którego
Organy skarbowe nie mają podstaw do obciążenia spółdzielni mleczarskiej na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach /Dz.U. 1988 nr 27 poz. 195/ kwotą nienależną w wysokości pełnej ceny sprzedanych przez nią artykułów mleczarskich zakwalifikowanych do środków spożywczych o niewłaściwej jakości zdrowotnej w rozumieniu par. 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 kwietnia
Grunty państwowe zajęte pod drogi publiczne nie podlegają przekazaniu dyrekcjom okręgowym dróg publicznych w zarząd na podstawie art. 4 i art. 87 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /t.j. Dz.U. 1989 nr 14 poz. 74/.