Uzyskanie przez pracownika przyrostu wynagrodzenia za pracę wyższego od kwoty wzrostu określonej w art. 4a ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1995 r. Nr 1, poz. 2 ze zm.) zaspokaja jego roszczenie o podwyżkę wynagrodzenia w kwocie wynikającej z tego przepisu
Podniesienie przez oddział regionalnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zarzutu przedawnienia w postępowaniu o jednorazowe odszkodowanie z tytułu śmierci męża ubezpieczonej w wyniku wypadku przy pracy rolniczej, należy ocenić jako nadużycie prawa (art. 8 k.p.), w sytuacji, gdy z okoliczności sprawy wynika, że wystąpiłaby z takim wnioskiem przed upływem przedawnienia, gdyby została poinformowana
Termin wystąpienia zdarzenia wyznaczającego zawarcie przyrzeczonej umowy o pracę musi być konkretny i znany stronom przynajmniej w przybliżeniu (art. 389 k.c. w związku z art. 300 k.p.).
Jeżeli uprawnienie do reprezentowania spółki mogą uzyskać pełnomocnicy powołani przez wspólników, to nie powinno budzić wątpliwości, że sami wspólnicy mogą w odpowiedniej do tego formie (uchwale) skutecznie bezpośrednio reprezentować spółkę.
Zasady, że pracownik nie może pobierać jednocześnie wynagrodzenia za pracę i świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, nie można przenosić na sytuację, w której pracownik nabywa prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy (...) - wyrok Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2003 r. (I PK 81/03, Pr. Pracy 2004/7
Pracownikowi należy wypłacać wynagrodzenie określone w umowie o pracę lub przepisach prawa pracy (w tym także w przepisach wewnątrzzakładowych). Zmniejszenie wysokości wynagrodzenia jest dopuszczalne tylko w ściśle określonych sytuacjach. Jeżeli inspektor pracy w trakcie kontroli ustali, że w danym przypadku nie było podstawy do zmniejszenia wynagrodzenia, może uznać, że doszło do popełnienia wykroczenia
Czy zapis w umowie o pracę „przed upływem 3 lat pracy dopuszcza się możliwość rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia” upoważnia pracodawcę do zastosowania 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia? Czy w tym przypadku przysługuje mi prawo domagania się odszkodowania za pozostały okres wypowiedzenia?
O procedurach stosowanych podczas przygotowywania i zawierania umów o pracę, a także o sporządzaniu związanej z tym dokumentacji rozmawiamy z panią Beatą Sergiel, specjalistą ds. kadrowych w firmie Pelargos. Przedstawiamy również wzory omawianych druków.
Pracownik przepracował 4 godziny zamiast 8, a z pozostałych 4 został zwolniony w celu załatwienia spraw osobistych. Czy jak odpracuje te 4 godziny po jednej godzinie w kolejnych dniach, będzie to praca w godzinach nadliczbowych?
Pracownica 29 listopada br. świadczyła pracę, a po pracy udała się do lekarza, który orzekł, że jest chora. Zwolnienie lekarskie, które dostarczyła 1 grudnia br., obejmuje okres od 29 listopada do 8 grudnia 2004 r. Pracownica wykorzystała w tym roku 33 dni zwolnienia i otrzymała za nie wynagrodzenie chorobowe. Czy za 29 listopada br. przysługuje jej zasiłek chorobowy, czy wynagrodzenie za pracę, skoro
Jeśli członek rodziny pomaga przy prowadzeniu pozarolniczej działalności bądź wykonywaniu umowy zlecenia, bardzo często podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoba współpracująca. W zależności od tego, czy osoba ta pomaga prowadzącemu działalność, czy zleceniobiorcy, płatnikiem składek za nią jest ktoś inny.
Pracownik przechodzi na emeryturę, ma 65 lat i 35 lat pracy. Rozwiązujemy z nim umowę o pracę 31 grudnia 2004 r. Następnie mamy zamiar zatrudnić go ponownie na 1/4 etatu od 3 stycznia 2005 r., też na umowę o pracę. Czy powinniśmy mu wypłacić odprawę emerytalną 31 grudnia br., czy dopiero po ustaniu kolejnego stosunku pracy?
Jak prawidłowo obliczyć wynagrodzenie pracownika, który był na zwolnieniu lekarskim od 1 do 5 grudnia 2004 r. (otrzymał wynagrodzenie za czas choroby)? Jego wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1300 zł miesięcznie nie zmieniało się od początku roku. Pracownik nie otrzymuje innych dodatków. W jakiej wysokości opłacić składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i podatek? Dodam jeszcze, że pracownik
W dziale PRAWO PRACY nizniejszego numeru „MPPiU” omówiliśmy część obowiązków pracodawcy związanych z przywróceniem pracownika do pracy. W tym dziale wyjaśniamy wątpliwości związane z ustalaniem i wypłacaniem wynagrodzenia przywróconemu pracownikowi.
Zajmuję się sprawami kadrowymi w firmie transportowej. Czy odmowę wykonania polecenia służbowego (odmowa wyjazdu w delegację służbową kierowcy zatrudnionego w transporcie miedzynarodowym) można zaliczyć do ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych? Czy można z tego powodu dokonać rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia?
Z powodu zmian organizacyjnych wręczyłem pracownikowi wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Nie podałem w nim przyczyny, mimo że pracownik ma umowę na czas nieokreślony. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie jest ważne i co należy zrobić?