Orzeczenia

Orzeczenie
07.12.1990 Obrót gospodarczy

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie wyłączają możliwości objęcia jednym wnioskiem żądania działu spadku i niesienia współwłasności z żądaniem rozstrzygnięcia, której z osób bliskich byłego członka spółdzielni mieszkaniowej służy przewidziane w art. 221 prawa spółdzielczego roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i o przydział lokala Możliwość taka występuje, gdy osoby bliskie ubiegające się o

Orzeczenie
05.12.1990

Uchwała o zmianie statutu wywiera skutki prawne od chwili jej podjęcia, a nie od daty wpisania do rejestru.

Orzeczenie
15.11.1990 Obrót gospodarczy

Sprawy o podział majątku wspólników po rozwiązaniu spółki cywilnej są sprawami gospodarczymi rozpoznawanymi przez sąd gospodarczy w trybie postępowania nieprocesowego.

Orzeczenie
13.11.1990 Obrót gospodarczy

Z istoty odrzucenia spadku (por. art. 1012 k.c.) wynika, że może ono odnieść skutek prawny określony w art. 1020 k.c. tylko wówczas, gdy składający takie oświadczenie dziedziczy spadek.

Orzeczenie
30.10.1990 Obrót gospodarczy

W sytuacji, gdy wyłonienie kandydata na nabywcę nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi następuje w wyniku przetargu (art. 9 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego – tekst jednolity Dz.U. z 1989 r. nr 58, poz. 348), ocena prawidłowości i skuteczności przeprowadzonego

Orzeczenie
19.10.1990 Obrót gospodarczy

Komisja organizacyjna reprezentująca członków spółdzielni, których prawa i obowiązki majątkowe są związane z wyodrębnioną organizacyjnie jednostką spółdzielni albo z częścią majątku spółdzielni nadającą się do takiego wyodrębnienia, ma zdolność sądową w sprawie o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę walnego zgromadzenia o podziale spółdzielni.

Orzeczenie
15.10.1990

O poważnym niebezpieczeństwie dla porządku prawnego, w rozumieniu art. 99 k.k., można mówić tylko wówczas, gdy wynik badań psychiatrycznych wskazuje, że ze strony podejrzanego – z powodu jego stanu zdrowia psychicznego – grozi, ze znacznym prawdopodobieństwem, dopuszczenie się czynu zabronionego przeciwko życiu lub poważnego czynu zabronionego przeciwko zdrowiu. W innych wypadkach, nawet poważnych

Orzeczenie
12.09.1990

Sąd pierwszej instancji nie może oddalić powołując się na oczywistą bezzasadność powództwa (art. 116 § 2 k.p.c.) wniosku powoda o zwolnienie od opłaty sądowej należnej od zażalenia wniesionego przezeń na postanowienie, którego przedmiotem jest odrzucenie a limine pozwu (art. 199 § 1 pkt 1 k.p.c.).

Orzeczenie
27.08.1990

Żaden przepis ustawy z dnia 8 marca 1990 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin (Dz.U. nr 16, poz. 96) nie upoważnia sądu wojewódzkiego do ponownego kontrolowania i przeliczania złożonych w wyborach głosów i podejmowania w ten sposób powtórnie czynności, które zgodnie z prawem mogą być wykonywane tylko przez komisje wyborcze.

Orzeczenie
23.08.1990 Obrót gospodarczy

Przepis art. 1146 § 1 k.p.c. wymienia przesłanki, których istnienie (lub brak) jest konieczne do umarzania orzeczenia sądu zagranicznego. Badanie tych przesłanek w postępowaniu o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego nie jest uzależnione od wniosku czy zarzutu uczestników postępowania, ale jest obowiązkiem sądu, którego wykonanie należy do niego z urzędu

Orzeczenie
21.08.1990

Prawidłowa interpretacja przepisu art. 344 § 2 k.p.k. – w powiązaniu z treścią art. 6 k.p.k. – prowadzi do wniosku, że w przepisie tym chodzi o możliwość zwrotu sprawy przez sąd prokuratorowi w celu rozszerzenia postępowania na czyny osób nie pociągniętych do odpowiedzialności karnej nie wtedy, gdy okoliczności mogące uzasadniać to rozszerzenie były już prokuratorowi znane i zostały przez niego rozważone

Orzeczenie
26.06.1990 Obrót gospodarczy

Korzystanie przez przedsiębiorstwo państwowe z kredytu bankowego nie oznacza, że nie ma ono dostatecznych środków na poniesienie kosztów procesu (art. 113 § 2 k.p.c.).

Orzeczenie
29.05.1990

Postanowienie spadkodawcy w testamencie, że udziały w spadku odziedziczone przez współmałżonków stanowić będą ich majątek wspólny (art. 33 pkt 2 k.r.o.), nie podlega ujawnieniu w treści postanowienia o stwierdzeniu nabycia przez nich spadku.

Orzeczenie
11.05.1990

Sądem wojskowym, właściwym do rozpoznania sprawy o przestępstwo popełnione na terytorium Polski przez żołnierza wojsk radzieckich, czasowo stacjonujących w Polsce, jest wojskowy sąd okręgowy.

Orzeczenie
06.04.1990

Na odmowę ustanowienia obrońcy z urzędu w przypadku, gdy składający wniosek w tym przedmiocie powołuje się na niemożność poniesienia kosztów obrony, przysługuje zażalenie.

Orzeczenie
03.04.1990

Nabywca udziału w gospodarstwie rolnym jako przedmiocie należącym do spadku, zbytym bez zgody pozostałych spadkobierców (art. 1036 k.c.), powinien otrzymać w wyniku działu spadku w odniesieniu do gospodarstwa rolnego to, co otrzymałby zbywca, gdyby nie dokonał rozporządzenia. W razie zgonu zbywcy przed działem nabywcy przysługuje taka spłata, jaka przysługiwałaby zbywcy.

Orzeczenie
29.03.1990 Obrót gospodarczy

Wyrok może być zaskarżony rewizją tylko w części rozstrzygającej pozytywnie lub negatywnie o żądaniu pozwu. Niedopuszczalna jest w takiej sytuacji rewizja w części orzekającej o odsetkach wniesiona na tej podstawić, że po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji, ale przed upływem terminu do wniesienia rewizji, została podwyższona – w drodze odpowiedniego aktu prawnego – stopa procentowa.

Orzeczenie
09.03.1990

Dochodzone łącznie z żądaniem zaniechania naruszenia patentu roszczenie o wydanie uzyskanych korzyści i wynagrodzenie szkody (art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości jedn. tekst: Dz.U. z 1984 r. Nr 33, poz. 177) podlega odrębnemu wpisowi stosunkowemu (art. 29 i 30 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Dz.U. Nr 24, poz. 110 ze zm.).

Orzeczenie
08.03.1990 Obrót gospodarczy

O zwrocie kosztów postępowania na rzecz strony reprezentowanej przez radcę prawnego w sprawie wszczętej przed państwowym arbitrażem gospodarczym sąd gospodarczy orzeka z urzędu w wysokości należnej według przepisów o wynagrodzeniu adwokata także wówczas, gdy wyrok wydany został na posiedzeniu niejawnym.

Orzeczenie
23.02.1990

Stowarzyszenie, które w statucie określa swe cele i zadania w sposób wykraczający poza cele i zadania stowarzyszenia kultury fizycznej podlega rejestracji według zasad określonych w ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. Nr 20, poz. 104). Odmowa zarejestrowania takiego stowarzyszenia może nastąpić jedynie wówczas, gdy nie spełnia ono warunków określonych w prawie o stowarzyszeniach

Orzeczenie
20.02.1990 Obrót gospodarczy

Jeżeli w postępowaniu wywołanym rewizją wniesioną przez osobę, która ma być ubezwłasnowolniona – od postanowienia o całkowitym jej ubezwłasnowolnieniu z powodu choroby psychicznej – okaże się, że osoba ta z powodu zaburzeń psychicznych nie jest w stanie sprostać wymaganiom w zakresie skutecznego zaskarżenia orzeczenia, sąd wojewódzki obowiązany jest dokonać doręczeń pism sądowych do rąk kuratora ustanowionego

Orzeczenie
16.02.1990

Sądem właściwym do rozpoznania sprawy co do odwołania warunkowego zwolnienia jest sąd penitencjarny, który udzielił zwolnienia – także wtedy, kiedy zwolniony pozostaje pod kontrolą w postaci dozoru „uproszczonego” w okręgu innego sądu penitencjarnego.

Orzeczenie
12.01.1990

Jeżeli wniesiona na niekorzyść rewizja nadzwyczajna od prawomocnego wyroku uniewinniającego została oddalona, to przewidziany w art. 489 k.p.k. termin biegnie od daty uprawomocnienia się tego wyroku, a nie od daty wyroku Sądu Najwyższego, którym wniesiona rewizja nadzwyczajna została oddalona.