Orzeczenia

Orzeczenie

Wpisu hipoteki przymusowej zwykłej na podstawie decyzji określonej w art. 35 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) nie można dokonać bez dołączenia przez wnioskodawcę tytułu wykonawczego.

Orzeczenie
18.12.1996 Obrót gospodarczy

Możliwe jest wykreślenie z rejestru handlowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jeżeli w wyniku przeprowadzonego i zakończonego zgodnie z art. 277 § 1 kh postępowania likwidacyjnego zostanie spieniężony cały jej majątek, a mimo to zostaną nie wypełnione zobowiązania ciążące na tej spółce.

Orzeczenie
13.12.1996 Obrót gospodarczy

Zgodnie z art. 743 k.p.c. do wykonania zarządzeń tymczasowych przepisy o postępowaniu egzekucyjnym stosuje się tylko odpowiednio. Hipoteka ustanowiona zarządzeniem tymczasowym nie podlega egzekucji przed merytorycznym zakończeniem sprawy, w której wydano zarządzenie tymczasowe. Tego rodzaju zabezpieczenie w istocie jest swoistym ostrzeżeniem. Wpis hipoteki na podstawie zarządzenia tymczasowego nie

Orzeczenie
19.11.1996 Obrót gospodarczy

1. W myśl art. 393 pkt 1 kpc kasacja nie przysługuje w sprawach o świadczenia, w których wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż pięć tysięcy złotych, chyba że chodzi o sprawę gospodarczą, w której wartość ta została ustalona na kwotę dziesięciu tysięcy złotych. 2. Powództwo o eksmisję z lokalu mieszkalnego, w myśl przyjmowanego w prawie procesowym podziału, należy do kategorii powództw o świadczenie

Orzeczenie
19.11.1996 Obrót gospodarczy

Postanowienie sądu drugiej instancji oddalające zażalenie na postanowienie odmawiające przywrócenia terminu do wniesienia rewizji (apelacji) podlega zaskarżeniu w drodze kasacji.

Orzeczenie
14.11.1996 Obrót gospodarczy

Postanowienie kończące postępowanie, wydane przez Sąd II instancji, jest zaskarżalne kasacją tylko wtedy, gdy kończy sprawę jako pewną całość poddaną pod osąd.

Orzeczenie
29.10.1996 Obrót gospodarczy

Badanie dopuszczalności zaskarżenia, w drodze kasacji, postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 5191 kpc) obejmuje także możliwość żądania zmiany tego postanowienia – przez zainteresowanego wnoszącego kasację – w trybie określonym w art. 679 kpc.

Orzeczenie
09.10.1996 Obrót gospodarczy

Zasiedzenie nie biegnie na rzecz posiadacza, który jest współwłaścicielem, w zakresie odpowiadającym jego udziałowi we współwłasności. W takiej sytuacji, przy przeniesieniu posiadania, obecny posiadacz nie może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czasu posiadania swego poprzednika, w zakresie odpowiadającym jego udziałowi we współwłasności (art. 176 § 1 k.c.).

Orzeczenie
06.09.1996 Obrót gospodarczy

Możliwość żądania przez stronę (uczestnika postępowania nieprocesowego) wznowienia postępowania (art. 399 i nast. oraz art. 524 w związku z art. 523 k.p.c.) nie wyłącza dopuszczalności zaskarżenia prawomocnych orzeczeń w drodze kasacji przewidzianej w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 1 marca 1996 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego ... (Dz.U. nr 43, poz. 189).

Orzeczenie
20.06.1996 Obrót gospodarczy

Stroną pozwaną w procesie o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia spółdzielni dotyczącej wyboru rady nadzorczej może być jedynie spółdzielnia. W razie przystąpienia części członków do procesu, w charakterze interwenientów ubocznych po stronie pozwanej spółdzielni, nie są oni uprawnieni do zaskarżenia – wbrew woli spółdzielni – wyroku uchylającego zaskarżoną uchwałę.

Orzeczenie
14.06.1996 Obrót gospodarczy

1. Rozstrzyganie o kolejności zaspokajania należności Skarbu Państwa przypadających od upadłego banku, a powstałych wskutek zaspokojenia roszczeń z tytułu odpowiedzialności Skarbu Państwa za wkłady oszczędnościowe zgromadzone w bankach, następuje na podstawie przepisów obowiązujących w dacie orzekania. 2. Odesłanie do przepisów obowiązujących w dniu ogłoszenia upadłości banku, a wynikające z art. 46

Orzeczenie
12.06.1996 Obrót gospodarczy

1. Tytułem wykonawczym, w rozumieniu art. 776 i 797 k.p.c., jest wyłącznie jego oryginał. 2. Egzekucja wszczęta w wyniku wniosku, do którego nie dołączono tytułu wykonawczego, jest egzekucją pozbawioną podstawy, tym niemniej podjęte w jej trakcie czynności pozostają w mocy i zachowują skuteczność aż do chwili prawomocnego umorzenia postępowania egzekucyjnego. 3. Okoliczność, że stan posiadania powstały