17.07.2018 Ubezpieczenia

Decyzja ZUS nr 275 z dnia 17 lipca 2018 r., sygn. DI/100000/43/693/2018

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne kwoty wypłaconego wynagrodzenia w związku z realizacją praw wynikających z jednostek uczestnictwa w programie motywacyjnym


Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018r. Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2018, poz. 646) w związku z art, 83d ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1778 ze zm.|, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione, we wniosku przedsiębiorcy .................... z dnia 25 maja 2018 r. złożonym w dniu1czerwca 2018 r. w przedmiocie nieuwzględniania w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne kwoty wypłaconego wynagrodzenia w związku z realizacją praw wynikających z jednostek uczestnictwa w programie motywacyjnym.

UZASADNIENIE

Dnia 1 czerwca 2018 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 25 maja 2018 r. złożony przez przedsiębiorcę ....................... o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 czerwca 2018 r, doręczonym dnia 2 lipca 2018 r.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazuje, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu pożyczek osobom fizycznym w systemie pozabankowym. Wnioskodawca w celu zwiększenia motywacji kluczowych pracowników oraz osiągnięcia jak najlepszych wyników finansowych przez Spółkę wprowadził program motywacyjny oparty na pochodnych instrumentach finansowych. Założenia programu są takie, że umożliwia on uzyskanie przez pracowników dodatkowych dochodów, które są ściśle powiązane i uzależnione od wyników finansowych Spółki, a konkretnie od wyniku podatkowego.

Prawo do uczestnictwa w programie oraz jego warunki wynikają z wdrożonego w Spółce regulaminu oraz z indywidualnie zawartych z kluczowymi pracownikami umów cywilnoprawnych. Wybrany uczestnik programu w oparciu o odrębną umowę cywilnoprawną zawartą z Wnioskodawcą jest uprawniony do objęcia nieodpłatnie jednostek uczestnictwa w programie, które stanowią pochodny instrument finansowy. Jednostki uczestnictwa w dniu zawarcia umowy nie przedstawiają żadnej wartości rynkowej ani nie zapewniają żadnych natychmiastowych ani pewnych co do wartości korzyści, gdyż ewentualna wypłata kwoty z tytułu rozliczenia pieniężnego uzależniona jest od kształtowania się wartości instrumentów bazowych i w związku z tym po stronie uczestników programu nie powstają żadne roszczenia do Wnioskodawcy na dzień wydania jednostek. Ich wartość uzależniona jest od zrealizowania określonych wskaźników w zakresie osiągnięcia przez Spółkę odpowiedniego wyniku podatkowego. Dopiero osiągnięcie tych wskaźników daje pracownikowi roszczenie o wypłatę środków pieniężnych. Realizacja jednostek uczestnictwa jest możliwa po złożeniu Spółce pisemnego żądania uczestnika programu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty