Decyzja ZUS nr 231 z dnia 20 czerwca 2018 r., sygn. DI/100000/43/703/2018
Nieuwzględnienie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników wartości grupowego ubezpieczenia na życie oraz wartości pakietu medycznego w części finansowanej przez pracodawcę, w sytuacji gdy stanowi ona przychód pracownika ze stosunku pracy
Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 201Sr. Prawo przedsiębiorców (t. ].: Dz. U. z 2018, poz. 646) w związku z art. 83d ustawy i dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. 2017, poz. 177S ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy ......................... z dnia 6 czerwca 2018r., doręczonym dnia 6 czerwca 2018r.;
1. uznaje za prawidłowe w przedmiocie dotyczącym nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników wartości grupowego ubezpieczenia na życie oraz wartości pakietu medycznego, w części finansowanej przez pracodawcę, w sytuacji gdy stanowi ona przychód pracownika ze stosunku pracy.
2. uznaje za prawidłowe w przedmiocie dotyczącym nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, pracowników wartości grupowego ubezpieczenia na życie oraz wartości pakietu medycznego, w części finansowanej przez pracowników, w sytuacji gdy nie stanowi ona przychodu pracownika ze stosunku pracy.
Uzasadnienie
Dnia 6 czerwca 2018r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłyną wniosek złożony przez ......... o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art, 34 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018r. Prawo przedsiębiorców.
Wnioskodawca wskazał, iż zamierza wprowadzić zmiany w regulaminie wynagradzania, w którym uwzględnione będzie doprecyzowanie obowiązków pracodawcy i pracownika w zakresie finansowania grupowego ubezpieczenia na życie i pakietu medycznego, które pracodawca nabywa na rzecz pracowników z własnych środków obrotowych. Całkowita wartość świadczeń przypadająca na każdego pracownika w postaci grupowego ubezpieczenia na życie wynosi i zł, a pakietu medycznego zł. W związku z powyższym pracodawca zamierza wprowadzić zapisy w regulaminie wynagradzania wskazujące iż: 1. Wszyscy pracownicy zatrudnieni w ramach umowy ? pracą mają prawo do skorzystania ze świadczeń w postaci grup owego ubezpieczenia na życie i pakietu medycznego, 2. Z chwilą rozwiązania stosunku pracy wygasa prawo do korzystania z w/w świadczeń, 3. Pracodawca zapewnia pracownikom nabycie świadczeń w postaci grupowego ubezpieczenia na życie i pakietu medycznego po cenie niższej od ich wartości detalicznej, 4. Pracownik ponosi częściową odpłatność za otrzymane świadczenia w postaci grupowego ubezpieczenia na życie i pakietu medycznego. Pracodawca finansuje wartości miesięcznej składki dotyczącej grupowego ubezpieczenia na życie i pakietu medycznego, a pozostałe wartości finansuje pracownik, 5. Wartość świadczeń finansowana przez pracodawcą, do których prawo uzyskują pracownicy tj. polisy ubezpieczeniowej i pakietu medycznego stanowi przychód tych osób z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych [Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.}, 6. Wartość świadczeń w postaci grupowego ubezpieczenia na życie i pakietu medycznego w części finansowanej prze; pracownika (potrącana co miesiąc z wynagrodzenia pracownika), nie stanowi dla niego przychodu ze stosunku pracy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz nie jest wliczana do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, 7. Pracownikom nie przysługuje prawo do ekwiwalentu pieniężnego w przypadku braku korzystania z powyższych świadczeń, 8. Pracownik zachowuje prawo do świadczeń w postaci grupowego ubezpieczenia na życie i pakietu medycznego w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńcze go, świadczenia rehabilitacyjnego zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 1998 r, nr 161, poz. 1106 z późn.zm.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty