Decyzja ZUS nr 106 / 2018 z dnia 14 lutego 2018 r., sygn. WPI/200000/43/106/2018
Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu stosunku pracy
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2168 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 2 lutego 2018 r. przez spółkę................ w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu stosunku pracy od finansowanej przez Pracodawcę części odpłatności za abonament zapewniający dostęp do świadczeń zdrowotnych.
Uzasadnienie
W dniu 2 lutego 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej złożony przez spółkę reprezentowaną przez pełnomocnika Panią...............
Wnioskodawca poinformował, że Spółka zawarła z niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej umowę o udzielanie przez zakład świadczeń zdrowotnych dla pracowników. Świadczenia te nie będą stanowić świadczeń z zakresu medycyny pracy. Pracownicy Spółki będą mogli nabywać uprawnienie do zakupu po cenach niższych niż ceny detaliczne, co będzie wynikało z postanowień Regulaminu Wynagradzania obowiązującego w Spółce. W tymże Regulaminie zostanie wprowadzony przepis o następującej treści: "Pracownik jest uprawniony do zakupu abonamentu uprawniającego do dostępu do świadczeń zdrowotnych, niestanowiących świadczeń z zakresu medycyny pracy, za kwotę niższą niż cena abonamentu jaką ponosi pracodawca. Pracodawca zobowiązuje się do sfinansowania różnicy pomiędzy ceną abonamentu a kwotą uiszczoną przez Pracownika." Przedmiotowy abonament będzie stanowić świadczenie dodatkowe dla pracowników Spółki, jakie Spółka zobowiązała się dobrowolnie im zapewnić. Warunkiem objęcia abonamentem będzie jego częściowa odpłatność. Na podstawie umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych dla pracowników Spółka będzie pokrywać miesięczny koszt abonamentu a następnie część tego kosztu będzie pobierana od pracowników. Świadczenie nie będzie darmowe dla pracowników. Wysokość przypadającej na pracowników odpłatności za abonament zostanie ustalona w odrębnym zarządzeniu wydanym przez zarząd Spółki. Zarządzenie to będzie wydawane na czas nieokreślony i ustalona w nim wysokość odpłatności za abonament będzie obowiązywać do ogłoszenia zmiany przez zarząd Spółki. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że wyżej opisane świadczenie w części ponoszonej przez Spółkę stanowić będzie przychód pracownika, a więc podlegać będzie opodatkowaniu i Spółka jako płatnik składek odprowadzać będzie stosowne zaliczki na podatek dochodowy. Cała dopłata pracodawcy do takiego świadczenia będzie przychodem opodatkowanym, ale wolnym od składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Dopłata pracodawcy stanowić będzie dla Spółki koszt uzyskania przychodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty