Decyzja ZUS nr 425/2017 z dnia 21 kwietnia 2017 r., sygn. WPI/200000/43/425/2017
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 24 marca 2017 r. przez.................. w sprawie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób wykonujących umowy zlecenia poza granicami Polski.
Uzasadnienie
W dniu 24 marca 2017 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej złożony przez..................... Powyższy wniosek został uzupełniony przez............................
Wnioskodawcę w zakresie formalnym pismem z 5 kwietnia 2017 r. (wpływ do Oddziału w dniu 10 kwietnia 2017 r.).
Wnioskodawca poinformował, że jest przedsiębiorcą, który prowadzi działalność w zakresie między innymi instalacji
Wnioskodawca zajmuje się również doradztwem w zakresie Wnioskodawca prowadzi także sprzedaż materiałów niezbędnych do instalacji
W ramach prowadzonej działalności Spółka zamierza współpracować z osobami fizycznymi w oparciu o umowy cywilnoprawne - umowy zlecenia. Wnioskodawca planuje zawierać umowy, w ramach których zleceniobiorcy będą świadczyć usługi zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Może się także zdarzyć, że poszczególni zleceniobiorcy będą realizowali na rzecz Wnioskodawcy świadczenia wyłącznie poza granicami kraju. W ramach umowy zlecenia zleceniobiorcy będą zobowiązani do: dojechania na miejsce realizacji usługi, wykonania usługi na miejscu instalacji, która może przykładowo obejmować realizację następujących czynności:
Dalej Wnioskodawca poinformował, że umowa zlecenia określać będzie sposób wynagradzania zleceniobiorców. Wynagrodzenie będzie określane w sposób kwotowy. Wysokość i warunki wypłaty wynagrodzeń będą negocjowane przez Wnioskodawcę indywidualnie z każdym zleceniobiorcą. Może się zdarzyć, że w danym miesiącu zleceniobiorca uzyska wypłatę z tytułu umów. które były realizowane przez zleceniobiorcę w okresie dwóch lub większej ilości miesięcy. Przykładowo, zleceniobiorca może w miesiącu kwietniu otrzymać wynagrodzenie z tytułu usług świadczonych w okresie od 1 marca do 31 marca (wyplata 10 kwietnia) ora?, w okresie od 1 kwietnia do 30 kwietnia. Niezależnie od ustalonego w umowie ze zleceniobiorcą wynagrodzenia, zleceniobiorcy przysługiwać będzie zwrot wydatków poniesionych na jej wykonanie, w tym zwrot kosztów podróży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty