Decyzja ZUS 253 z dnia 16 czerwca 2016 r., sygn. DI/100000/43/527/2016
Wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne świadczenia w postaci udostępniania przez pracodawcę samochodów służbowych pracownikom w celach prywatnych za częściową odpłatnością
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2015, poz.584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2015, poz. 121 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy ................. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą ............... w .................z dnia 6 maja 2016 r., doręczonym dnia 11 maja 2016r. uzupełnionym dnia 31 maja 2016i\ w przedmiocie wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne świadczenia w postaci udostępniania przez pracodawcę samochodów służbowych pracownikom w celach prywatnych za częściową odpłatnością.
Uzasadnienie
Dnia 11 maja 2016r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą ................. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 maja 2016r. doręczonym dnia 31 maja 2016r.
Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą w ................. oraz w filiach handlowych: ................... .
Ogółem zatrudnionych jest osób. Filie prowadzą działalność w zakresie pozyskiwania odbiorców na produkowane w i zakład produkcyjny) i dystrybuowane urządzenia. Firma wnioskodawcy produkuje agregaty chłodnicze dla chłodni przemysłowych, schładzacze do mleka. Prowadzi dystrybucje klimatyzatorów technologicznych, biurowych i mieszkalnych oraz pomp ciepła do ekologicznego ogrzewania budynków mieszkalnych oraz do podgrzewania wody użytkowej. Firma posiada zakupione na własność samochody osobowe, które na podstawie zarządzenia określającego politykę samochodową w firmie. Stosowany jest również regulamin korzystania z samochodu służbowego dla celów służbowych oraz do celów prywatnych na zasadach określonych w regulaminie i umowie powierzenia samochodu służbowego. Każdy użytkownik zawarł umowę o korzystaniu z samochodu służbowego do celów prywatnych za częściową odpłatnością. Ponadto pracownik podpisał upoważnienie do kierowania samochodem służbowym deklarację odpowiedzialności materialnej za powierzony samochód i umowę powierzenia samochodu służbowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty