Decyzja ZUS nr 501/2016 z dnia 25 maja 2016 r., sygn. WPI/200000/43/501/2016
Podstawa wymiaru składek pracowników oddelegowanych do pracy za granicę
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 poz. 584 ze zm.) w związku żart. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 4 maja 2016 r. przez przedsiębiorcę ........................... w sprawie prawidłowego ustalenia podstawy wymiaru składek pracowników oddelegowanych do pracy za granicę.
Uzasadnienie
W dniu 04.05.2016 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy .................. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny:
Wnioskodawca wskazał, że wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy zasad ustalania podstawy wymiaru składek dla pracowników oddelegowanych do pracy w Niemczech, którzy przy spełnieniu warunków określnych w przepisach prawa wspólnotowego regulujących koordynację systemów zabezpieczenia społecznego, podlegają ubezpieczeniom społecznym w Polsce.
........................jest ...................... zajmującą się m.in. zatrudnianiem i delegowaniem pracowników do Niemiec (umowa o pracę, umowa o pracę tymczasową). Osoby delegowane spełniają wymogi do uzyskania zaświadczenia Al - podlegają ubezpieczeniom w Polsce.
Zgodnie z przepisami prawa pracownikowi oddelegowanemu, który podlega polskim ubezpieczeniom społecznym podstawa wymiaru składek ustalana jest w inny sposób, niż pracownikowi zatrudnionemu w Polsce. Dla wszystkich pracowników, którzy podlegają ubezpieczeniom w Polsce - również oddelegowanych za granice w celu czasowego wykonania tam pracy - w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uwzględnia się przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnia w ramach stosunku pracy, czyli wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 18 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy systemowej oraz art. 12 ust. 1 upodof). W przypadku pracowników oddelegowanych zastosowanie ma również przepis par. 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wg którego podstawy wymiaru składek nie stanowi: część wynagrodzenia pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców, z wyłączeniem osób wymienionych w art. 18 ust. 12 ustawy - w wysokości równowartości diety przysługującej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu, z tym zastrzeżeniem, że tak ustalony miesięczny przychód osób stanowiący podstawę wymiaru składek nie może być niższy od kwoty przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy, Dodatkowo, zgodnie z art. 18 ust. 9 i 10 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawa wymiaru składek (również pracowników oddelegowanych) w miesiącu, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym lub ich ustanie i jeżeli trwały one tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu. Zasady zmniejszania najniższej podstawy wymiaru składek stosuje się odpowiednio w przypadku niezdolności do pracy trwającej przez część miesiąca, jeżeli z tego tytułu ubezpieczony spełnia warunki do przyznania zasiłku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty